Czy w kosmetykach można znaleźć szkodliwe substancje? -część 2

8 grudnia, 2023 Wyłączono przez Brygida
Czy w kosmetykach można znaleźć szkodliwe substancje? -część 2

Kosmetyki i szkodliwe substancje, czy to połączenie jest możliwe? Niestety tak. Poniżej część druga artykułu o szkodliwych substancjach w kosmetykach.

DHA(DIHYDROXYACETONE)

Wchodzi w reakcję z promieniami UV. Preparaty w sprayu z DHA wnikają do układu oddechowego i się w nim się kumulują.

PEG (gllikol polietylowy)

Grupa polimerów tlenku etylenu. Mają dość szerokie zastosowanie także jako środki wydłużające trwałość produktu. W kosmetyce najczęściej stosowane są:

  • PEG-6 – rozpuszczalnik, stosowany jako składnik nawilżający
  • PEG-4 – humektant, używany jako składnik nawilżający
  • PEG-5 – środek antystatyczny i kondycjonujący włosy
  • PEG-8 – stabilizator, który ułatwia tworzenie emulsji
  • PEG-10 – detergent i środek powierzchniowo czynny
  • PEG-40 – używany jako substancja zapachowa

Retinoidy

Pochodne witaminy A czyli retinaldehyd i retinst są substancjami zabronionymi w czasie ciąży i także podczas karmienia piersią.

Silikony

Substancje chemiczne stosowane w kosmetykach jako środki zmiękczania i nadające połysk. Mogą powodować pory i powodować podrażnienia skóry, osłabiać włosy (również przesuszenie i łamliwość). Można ją znaleźć pod takimi nazwami jak np. cerezyna, adypinian diizopropylu, spirytus mineralny, olej parafinowy, wosk syntetyczny, mineralny i mikrokrystaliczny.

Alkohole

Grupa substancji chemicznych stosowanych jako rozpuszczalniki, konserwanty i środki zapachowe. Alkohole: etanol, izopropanol i benzylowy alkohol, które mogą powodować podrażania, a tym samym doprowadzać do różnorodnych problemów skórnych.

Aldehydy

Substancje chemiczne stosowane w kosmetykach głownie jako konserwanty i zapachy. Powodują podrażnienia skóry,  mogą doprowadzić również do wielu poważnych chorób układu oddechowego czy onkologicznych. Najczęściej stosowane są formaldehyd i acetaldehyd.

Oleje mineralne

Choć nazwa wskazuje na produkty pochodzenia naturalnego, lecz niestety są to substancje ropopochodne. Mają silne właściwości natłuszczające. Do olejów mineralnych zaliczane są: parafina i wazelina.

Parafina

Substancje chemiczne stosowane w kosmetykach jako tańszy zmiennik olejów roślinnych. Jest ciężka, dlatego powoduje zatykanie porów i może doprowadzić do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Parafina  najczęściej powoduje wysuszenie skóry oraz utratę jej elastyczności. Można ją znaleźć pod takimi nazwami jak: Paraffin Oil, Parrafinum Liquidum, Synthetic Wax, Paraffin, Isoparaffin.

Wazelina

Substancja chemiczna stosowana jako zmiękczacz lub substytut olejów roślinnych. Może powodować różnorodne problemy skórne np. trądzik, czy egzemę.

Tlenek cynku

Substancje chemiczne stosowane jako środek przeciwsłoneczny lub na nadpotliwość. Najczęściej powoduje zatykanie się porów, co doprowadza do różnorodnych zmian skórnych m.in. trądziku albo egzemy. Jest przyczyną utraty elastyczności skóry.

MIT (metyloirotriazdion)

Syntetyczny konserwant stosowany w kosmetykach jako środek bakteriobójczy i grzybobójczy. MIT jest silnym alergenem powodującym podrażnienie skóry.

Benzen

Benzen jest substancją chemiczną zabronioną do stosowania w kosmetykach w USA. Kwalifikowana jako „substancja kancerogenna (powoduje białaczkę, nowotwory krwi i szpiku kostnego) oraz mutagenna”. Wg specjalistów niewielkie ilości benzenu nie powinny być szkodliwe dla zdrowia.

DEA (dietanoloamina)

Występuje również pod nazwą: dwuetonoloamina, 2,2-iminodietanol. Stosowana jako substancja pianotwórcza, a także jedna z najczęściej stosowanych w kosmetykach. Zakazana w wielu krajach europejskich. Wg szacunkowych danych jesteśmy na nią narażeni nawet 20-30 razy dziennie. Zaliczana jest do silnie drażniących substancji o działaniu rakotwórczym.

Glikole

W kosmetykach można je znaleźć pod nazwą Propylene Grycool lub Xylene Glycol. Glikole pełnia rolę rozpuszczalnika, nawilżacza i promotora (przenika w głąb skóry). Można je znaleźć także w płynach hamulcowych. Mają działanie silnie rakotwórcze (w stężeniu 100%). W kosmetykach występują w stężeniu 10%, które może wywołać różnorodne alergie i podrażnienia skóry.

Laurosiarczyn sodu (SLS)

Substancja powierzchniowo- czynna używana w środkach do pielęgnacji samochodów i w kosmetykach. Kumuluje się w organizmie, a tym samym może się w nim utrzymywać nawet do 5 dni od ostawienia.

Parabeny

Powszechnie stosowane środki konserwujące są bakteriobójcze i grzybobójcze. Naśladują hormon estrogen, a tym samym zwiększają ryzyko występowania nowotworu piersi. W kosmetykach można je znaleźć pod nazwami takimi jak m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol, Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate,Benzetonium Chloride.

Sztuczne substancje zapachowe

Nazywane są również Syntecic Fragrancs to ponad 4 tys. różnorodnych substancji silnie uczulających i zawierających składniki rakotwórcze. Mogą powodować ból i zawroty głowy i różnorodne podrażnienia skóry.

Dlaczego szkodliwe substancje są stosowane w kosmetykach?

Odpowiedź jest tylko jedna – cena. Drugim ważnym powodem jest nieprawidłowa ocena składu przez konsumentów, a także określenie ich wpływu na nasze zdrowie. Na szczęście coraz więcej osób świadomie kupuje kosmetyki i wybiera te „naturalne”.

 

O czym pamiętać podczas zakupu kosmetyków? O prawidłowym czytaniu składu i unikaniu substancji, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pamiętaj, że im tańszy produkt, tym więcej jest w nim substancji chemicznych. Dlatego zawsze wybieraj wysokiej jakości kosmetyki naturalne.

 

 

Autor: Brygida Konopka- König