Czy zakup złota lub srebra może ochronić przed inflacją?

17 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Dawid
Czy zakup złota lub srebra może ochronić przed inflacją?

Złoto i srebro od wieków kojarzone były z bogactwem i dobrobytem. Wzbudzały również silne emocje, a w wielu osobach prawdziwą chęć posiadania. Od dawna ich zakup uchodzi za niezwykle pewny, stabilny i przede wszystkim bezpieczny sposób inwestowania. Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co zrobić z posiadanymi oszczędnościami, aby uchronić je przed spadkiem wartości. Lokaty terminowe nie przynoszą spodziewanej ochrony – wysokość oprocentowania nie zmniejsza straty wartości pieniędzy. Okazuje się, że dobrym sposobem na to, aby zgromadzone pieniądze utrzymały swoją siłę nabywczą jest zakup złota bądź srebra.

Kiedy pojawiło się inwestowanie w złoto?

Wielu z nas sądzi, że inwestowanie w cenne kruszce towarzyszy człowiekowi od zawsze. Tymczasem jest to trend, który pojawił się dość późno, bo dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku. Związane było to z brakiem możliwości wymiany dolarów na złoto. Obecnie każdy, kto tylko dysponuje odpowiednią kwotą pieniędzy, może zdecydować się na zakup zarówno złotych/srebrnych sztabek, jak i monet. Warto podkreślić, że wiedza Polaków dotycząca inwestowania jest coraz większa. Prowadzone badania pokazują, że blisko 40% Polaków jest przekonanych, że inwestycja w złoto to właśnie najlepszy sposób na bezpieczne ulokowanie oszczędności. Okazuje się, że naprawdę mają oni rację.

Czy szlachetne kruszce to dobry wybór dla inwestorów, którzy chcą uchronić swoje oszczędności przed inflacją?

Pędząca inflacja sprawia, że oszczędności bardzo szybko tracą na wartości. Im wyższa inflacja, tym proces ten postępuje szybciej. Szlachetne kruszce, do których zalicza się zarówno złoto, jak i srebro, to jedyne aktywa, których nie dotyczy Counterparty Risk. Chodzi o tak zwane ryzyko drugiej strony inwestycji. Ponosimy je nawet wtedy, kiedy decydujemy się na zakup nieruchomości, a następnie jej wynajęcie bądź dzierżawę. To właśnie z tego powodu, cena zarówno złota, jak i srebra bardzo dobrze wypada na tle innych inwestycji, na jakie można się zdecydować. Co więcej, inflacja, która jest wysoka i wynika ze wzrostu podaży pieniądza, korzystnie wpływa na ceny złota.

Dlaczego złoto zyskało tak dużą wartość?

Wskazać można na kilka cech, jakie posiadają szlachetne kruszce, które przyczyniły się do zyskania przez nie statusu pieniądza. Zacząć trzeba od tego, że nie ma najmniejszego problemu z podziałem złota. Jeśli mamy jeden jego kawałek, który waży 30 gramów, to możemy być pewni, że trzy kawałki o wadze 10 gramów będą warte dokładnie tyle samo. Jednak już w odniesieniu do wspomnianych wcześniej nieruchomości i nie możemy tego powiedzieć. Podobnie jest, jeśli chodzi o diamenty. Szlachetne kruszce charakteryzują się również wyjątkową trwałością. Trudno je zniszczyć. Nawet jeśli zakopiemy je głęboko w ziemi, to można je po wiekach odkopać. Zawartość cennych kruszców będzie w nich taka sama. Do tego złoto jest pierwiastkiem dość rzadkim.

Co wpływa na wysokie ceny złota i srebra?

Ceny szlachetnych kruszców rosną dlatego, że gwałtowny wzrost dotyczy także podaży pieniądza. Jest to efekt masowego dodrukowywania pieniędzy przez banki centralne państw w różnych zakątkach globu. Decydując się na inwestowanie w złoto bądź srebro, należy jednak pamiętać, aby zachować spokój i kierować się zdrowym rozsądkiem. Specjaliści podają, że szlachetne kruszce nie powinno pochłonąć więcej jak 15% portfela inwestycyjnego. Trzeba bowiem pamiętać, ani złoto, ani srebro nie zagwarantują nam bieżącego dochodu, który otrzymujemy wówczas, gdy decydujemy się na:

– zakup akcji;

– zakup obligacji;

– wynajem/dzierżawę nieruchomości.

Warto przy tym pamiętać, że oszczędności w złocie/srebrze mogą pokryć straty, które ponieśliśmy w związku z inwestowaniem pieniędzy w inne aktywa. W przypadku wysokiej inflacji ma to szczególnie duże znaczenie.

Na jaką formę złota postawić, decydując się na inwestowanie w szlachetne kruszce?

Decydując się na zakup złota w celu ochrony oszczędności przed inflacją, można postawić na:

– sztabki;

– monety bulionowe.

Niektórzy mówią jeszcze o monetach kolekcjonerskich. Jeśli planujemy mniejsze, ale powtarzające się regularnie inwestycje, najlepszym wyborem według specjalistów są sztabki. Jest to postać złota, która pozwala na kupno niewielkich ilości bez konieczności jednorazowego wydawania bardzo dużych pieniędzy. Złoto w takiej postaci można również później bez problemu sprzedać. Jeżeli zamierzamy inwestować dużo, warto zdecydować się na monety bulionowe. W grę wchodzi, chociażby Krugerrand.

UWAGA: jedna taka moneta jest warta obecnie około siedem tysięcy złotych!

Ci, których oszczędności są bardzo duże, a tym samym planują ogromne inwestycje, powinni zdecydować się na kilogramowe sztabki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wartość jednej sztuki to około dwieście czterdzieści tysięcy złotych, co oznacza jednorazowy, naprawdę duży wydatek. Monety kolekcjonerskie to najgorsze rozwiązanie dla osób szukających sposobu na inwestowanie w złoto. Nie gwarantują one zysku i są odpowiednie dla hobbystów, którzy interesują się numizmatyką.

 

Autor: Damian Grądzki