Które banki wciąż możemy nazywać polskimi?

18 marca, 2014 Wyłączono przez Dawid
Które banki wciąż możemy nazywać polskimi?

„Ludzie nie wiedzą, co się dzieje. Dostają propagandę i pozwalają się oszukiwać. Nie znają podstawowych faktów. Np. takich, że zagraniczne banki zarabiają w Polsce 15 mld zł rocznie. A myśmy sprzedali wszystkie nasze banki za 25 mld, choć były warte 200 mld zł! I dziś nie mamy bankowości. To jak nie mieć broni, idąc na front” – prof. Witold Kieżun.

polskie banki

Rynek bankowy w Polsce

W dobie ciągłego zadłużenia Polski i wciąż zbyt wolno malejącego dystansu do państw wysokorozwiniętych, zaczynamy się zastanawiać, co się stało z Polską gospodarką, gdzie popełniliśmy błąd? Każdy wie, a przynajmniej powinien wiedzieć, jak wiele przedsiębiorstw w Polsce jest w posiadaniu zewnętrznego kapitału. Warto jednak dodatkowo przybliżyć historię tej sytuacji, skupiając się w tym wypadku na mocarstwach majątkowych, dysponujących i obracających ogromnymi środkami finansowymi na bankach.

Rola banków w gospodarce

Banki są w pewnym stopniu ikoną, dźwignią handlu. Jeżeli Państwo jest bogate posiada liczne banki inwestujące zarówno na swoim rynku, jak i na obcych. Jeszcze w 1989 r. posiadaliśmy dziewięć banków wydzielonych z Narodowego Banku Polskiego: Bank Przemysłowo-Handlowy, Powszechny Bank Kredytowy, Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy, Bank Gdański, Powszechny Bank Gospodarczy w Łodzi (PBG), Bank Depozytowo-Kredytowy w Lublinie (BDK), Pomorski Bank Kredytowy w Szczecinie (PBKS) i Bank Śląski. Priorytetem dla NBP było wtedy stopniowe obniżanie inflacji.

Prywatyzacje banków polskich

O tym co się stało z powyżej wymienionymi sektorami, można przeczytać między innymi w cytowanej na wstępnie książce Patologia Transformacji. Ponad połowę udziałów akcji BRE Banku sprzedano niemieckiemu bankowi Commerzbank. Akcje Banku Śląskiego już na początku lat 90-tych wykupił wówczas holenderski ING. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Holendrzy. W Wielkopolskim Banku Kredytowym inwestorem został irlandzki Allied Irish Bank w 95 r., mając 16,9% udziałów, gdzie już w 99r. posiadał aż 80% akcji. Na tę chwilę kluczowe stanowiska banku teraz już pod nazwą Banku Millenium, zajmują Portugalczycy.

W 2001r. nastąpiło połączenie banków BPH i PBK, gdyż ich inwestorzy, tj. niemiecki Bayerische Hypo- und Vereinsbank (HVB), a w PBK austriacki Bank Austria Creditanstalt, również się połączyły. Później już pod innymi władzami nastąpiła fuzja banków BPH z GE Money Bank, gdzie oczywiście główne stanowiska we władzach banku zajeli Amerykanie.

Bank Pekao S.A. od 99r. był kontrolowany przez Włochów, ale niedawno ponownie „powrócił” w polskie ręce. PZU wraz z Państwowym Funduszem Rozwoju wykupiły od Unicredit prawie 33% akcji banku i stały się jego głównymi akcjonariuszami. Amerykański Citibank, działający w Polsce i Bank Handlowy połączyły się w 2001r., gdyż akcje BH należały w 75% do Amerykanów. Do tej pory kluczowe stanowiska we władzach banku zajmują Amerykanie. W przypadku BGŻ akcje w 37% należały do Skarbu Państwa, jednak większość akcji znajdowało się w rękach Holendrów za pośrednictwem inwestora Rabobank. W 2015 roku bank BGŻ połączył się z francuskim bankiem BNP Paribas. W powstałym BGŻ BNP Paribas, zdecydowaną większość, bo aż 88,33 proc. akcji mają Francuzi. Ostatnim prywatyzowanym bankiem był PKO BP, jednak jego największym udziałowcem pozostał Skarb Państwa, przy czym 10% akcji należy również do polskiego banku BGK, a blisko 60 proc. akcji jest rozdrobnione na wielu różnych akcjonariuszy.

sklep Wspieram Rozwój PL

Warto tu wspomnieć o tym, iż największej prywatyzacji majątku w ciągu ostatnich lat dokonały rządy Jerzego Buzka oraz Donalda Tuska.

 

Przejęcie Idea Banku przez Pekao

Jeśli chodzi o polski sektor bankowy, to jedną z najważniejszych transakcji z ostatnich lat jest zdecydowanie przejęcie Idea Banku przez Pekao SA. Doszło do tego w wyniku złej i stale pogarszającej się sytuacji finansowej przejmowanego podmiotu. Wartość kapitału własnego wynosiła w momencie przejęcia wyniosła 482,2 miliony złotych na minusie, a współczynnik wypłacalności utrzymywał się na poziomie 2,5%, podczas gdy wymagane minimum to 10%. W dniu 3 stycznia 2021 roku klienci banku Idea oraz wszystkie otworzone przez nich konta bankowe, otwarte linie kredytowe itp. zostały przejęte przez Pekao SA.

Przejęcie Idea Banku jest elementem zakrojonego na szeroką skalę programu restrukturyzacyjnego, którego przebieg nadzoruje BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Na przejęciu Idea Banku najwięcej zyskał zrepolonizowany w 2017 roku Pekao SA.

Udziały zagranicznego kapitału w bankach w Polsce

Poza polskimi bankami na naszym rynku znajduje się wiele banków mocarstw z krajów Zachodnich, przybliżmy zatem dokąd odpływają nasze finanse.

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Kraj pochodzenia głównego akcjonariusza Zysk netto w roku 2021

Największe banki z zagranicznym kapitałem – zestawienie

Bank Zachodni WBK Banco Santander S.A. – 69,34% Hiszpania 1,25 mld złotych
mBank Commerzbank AG – 69,37% Niemcy 1,18 mld złotych
ING Bank Śląski ING Bank NV – 75% Holandia 2,31 mld złotych
Citi Bank Handlowy Citibank Overseas Investment Corporation – 75% USA 747 mln złotych
Bank Millenium Banco Comercial Portugues S.A. – 50,1% Portugalia 1,1 mld zł
Raiffeisen Polbank Raiffeisen Zentralbank Österreich AG Austria 63,6 mln złotych
Aion Bank Warburg Pincus Belgia brak danych
Deutsche Bank Deutsche Bank AG Niemcy brak danych
Crédit Agricole Crédit Agricole SA Francja brak danych
BGŻ BNP Paribas BNP Paribas SA – 88,98%; Rabobank International Holding BV – 5,76% Francja 176 mln złotych
FM Bank PBP S.A. AnaCap Financial Partners LPP Wielka Brytania 4 mln złotych

 

Nest oraz Aion Bank, czyli nowe podmioty w polskim sektorze bankowym

Do banków, które działają w Polsce stosunkowo krótko, należy Nest Bank. Jest to komercyjny bank uniwersalny, który powstał z przekształcenia FM Bank PBP S.A. Posiadaczem 100% udziałów Nest Banku jest brytyjski fundusz AnaCap Financial Partners LPP. Jednym z flagowych produktów oferowanych przez ten podmiot jest Nest Konto, czyli osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Kolejnym z nowych podmiotów na polskim rynku bankowym jest Aion Bank. Aion to bank komercyjny z siedzibą w Belgii. Początki jego działalności sięgają jeszcze połowy ubiegłego stulecia. Atutem Aion Banku jest szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii z zakresu fintech. Obsługa klientów odbywa się głównie poprzez aplikację internetową dostępną w wersji mobilnej lub przeglądarkowej.

Aion oraz Nest Bank to nowe oraz prężnie rozwijające się podmioty, choć nie zajmuje jeszcze dominującej pozycji na polskim rynku. Niestety, nie są to banki polskie.

W takim razie które banki są polskie?

Tak jak zostało to ujęte powyżej, wciąż Bank Gospodarstwa Krajowego i pod jego akcjonariatem również PKO BP są polskimi bankami, co oznacza, że obracane finanse tych banków znajdują się na polskim rynku. Warto podkreślić, że obecnie PKO BP prowadzi politykę przejmowania i przyłączania do siebie innych instytucji finansowych. Przykładem tego jest skandynawski Bank Nordea, który w 2014 roku został przejęty przez PKO BP, a następnie marka ta zniknęła z rynku – działa obecnie jako PKO BP. Podobne działania prowadzi także Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i w marcu 2016 roku nabył 25,19 proc. akcji Alior Banku, stając się największym jednostkowym akcjonariuszem tego banku. Z czasem nabył także 4% akcji poprzez PZU Życie SA oraz TFI PZU SA. W 2016 PZU za pomocą Alior Banku przejął także większość banku BPH, który został podzielony. Transakcja nie obejmowała zakupu portfela kredytów hipotecznych oraz funduszy inwestycyjnych. Oprócz tego, polskimi bankami są: Getin Noble BankBank Ochrony Środowiska i Bank Pocztowy. Również wszystkie banki spółdzielcze są polskie, co jest związane ze specyfiką samej spółdzielczości (klienci banku = właściciele banku).

Nazwa banku Główni udziałowcy i przybliżone udziały Zysk netto w roku 2017 Strona banku

Banki z przewagą polskiego kapitału

PKO BP Skarb Państwa – 29,43% 4,9 mld złotych Strona PKO BP
Pekao SA PZU S.A. 20%, PFR S.A. 12,8% 2,18 mld zł Strona Banku Pekao SA
Getin Noble Bank Leszek Czarnecki osobiście lub przez LC Corp BV i Getin Holding – 55,73% 11,2 mln zł (dane za III kwartał 2021) Strona Getin Banku
Bank Pocztowy Poczta Polska – 75%; PKO BP – 25% 31,04 mln złotych Strona Banku Pocztowego
BOŚ Bank Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) – 52,41% 47,05 mln złotych Strona BOŚ Banku
Alior Bank Grupa PZU – 29,22% 482 mln złotych Strona Alior Banku
Bank BPH Alior Bank S.A. – 60,68%; GE Investments Poland (USA) – 35,53% brak danych Strona Banku BPH

Od razu rzuca się w oczy dysproporcja w zyskach notowanych przez banki zagraniczne i te z polskim kapitałem. Choć proces repolonizacji trwa, wciąż przewaga niepolskich banków jest całkiem spora.

Jako ciekawostkę warto dodać jeszcze co się dzieje z wypracowanymi przez bank zyskami. Nie będzie tu dużym zaskoczenie fakt, że te z przewagą zagranicznego kapitału w dużo większym stopniu wypłacają sobie zyski, zamiast je reinwestować. Przykładowo włoscy właściciele banku Pekao wypłacili sobie 99% zysku z 2015 roku, amerykańscy właściciele Citibanku 100%. Dla porównania procent dywidendy wypłaconej przez rodzime kapitałowo banki wyniósł dla 2015 roku nieco ponad 21%.

Dlatego też bardzo mocno zachęcamy wszystkich mających konta w niepolskich bankach o przenoszenie swoich kont. Bez wątpienia ma to bardzo mocne uzasadnienie ekonomiczne.

Autor: Tomasz Dziewulski
(Artykuł zawiera linki partnerski, których kliknięcie może spowodować przynanie naszemu serwisowi prowizji.)

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Co jest izraelskie w Polsce? – o tym, które firmy działające w Polsce należą do izraelskiego kapitału. Jest wśród nich kilka dużych, powszechnie znanych podmiotów.
Patriotyzm ekonomiczny na Facebooku – przedstawienie ważnych profili FB, które propagują patriotyzm ekonomiczny.