Domowe sposoby na zdrowe zatoki – co pomaga?
10 maja, 2023Chore zatoki to przyczyna zatkanego nosa i uciążliwego bólu, który nasila się przy schylaniu. Jeśli doświadczasz dolegliwości towarzyszących aktywnej ostrej lub przewlekłej infekcji zatok, przyda Ci się garść porad dotyczących praktycznych sposobów na przyniesienie ulgi i pozbycie się najbardziej nieprzyjemnych objawów.
Oczyszczanie zatok i nawilżanie śluzówki nosa
Oczyszczanie zatok jest niezwykle istotnym elementem profilaktyki i leczenia zapalenia zatok. Aby to zrobić, należy sięgnąć po sprawdzone zestawy do płukania zatok z hipertonicznym lub izotonicznym roztworem soli fizjologicznej – o czym wspomniał w rozmowie z nami ekspert serwisu Allecco.pl. Specjaliści radzą płukanie zatok przy pomocy specjalnej buteleczki, która pomaga wprowadzić roztwór pod ciśnieniem do otworu nosowego i przepłukać wnętrze jamy nosowej. W ten sposób można skutecznie usunąć nawet zalegającą, gęstą wydzielinę wraz z wszystkimi zanieczyszczeniami. Jest to metoda polecana także podczas rekonwalescencji po niektórych zabiegach laryngologicznych.
Roztwór izotoniczny nadaje się do codziennego czyszczenia zatok, m.in. do usuwania alergenów i wydzieliny z górnych dróg oddechowych. W przypadku infekcji zatok lepiej sprawdza się roztwór hipertoniczny. Sporządza się go zwykle z dwóch saszetek z solą fizjologiczną rozpuszczonych w odpowiedniej ilości letniej, przegotowanej wody.
Rozgrzewające herbatki ziołowe
Przyjmowanie ciepłych napojów jest wskazane w przebiegu większości infekcji wirusowych. Dobre nawilżenie organizmu pozwala na szybszą regenerację organizmu i wspomaga nawilżenie śluzówki nosa. W czasie zapalenia zatok ulega ona wysuszeniu tak samo jak podczas przeziębienia. W przypadku zapalenia zatok mają one za zadanie nie tylko rozgrzać organizm i wesprzeć go w walce z drobnoustrojami, ale także ułatwić oczyszczanie nosa. Ciepło naparu rozgrzewa i rozluźnia wydzielinę, co pomaga w jej usunięciu. Doskonale sprawdzają się herbatki ziołowe z lipy, szałwii, tymianku lub rumianku. Zioła te są tradycyjnie stosowane w przeziębieniu ze względu na ich właściwości rozgrzewające i działanie napotne.
Inhalacje i ciepłe okłady na zdrowe zatoki
Zatoki można też rozgrzać za pomocą inhalacji i okładów. Wdychanie gorących oparów wody z dodatkiem soli kuchennej, ziół takich jak rumianek albo kilku kropli olejków eterycznych (sosnowy, lawendowy, eukaliptusowy) skutecznie odetka zatoki. Podczas inhalacji pamiętaj o tym, by uważać na gorącą wodę. Głowę nakryj ręcznikiem, by para ulatywała w kierunku nosa. Dzięki temu nie tylko mocno rozgrzejesz i odetkasz górne drogi oddechowe, ale też odprężysz się i wyciszysz. Inhalacje należy robić 2 razy dziennie przez kilka dni. Ciepłe okłady stosowane na czoło pomagają rozgrzać i rozrzedzić wydzielinę, co ułatwia oczyszczanie nosa.
Dolegliwości związane z zatkanymi zatokami są wyjątkowo nieprzyjemne. Oprócz kataru pojawia się uczucie ściskania w różnych miejscach – zwykle na czole i po bokach nosa. Dlatego w czasie leczenia zapalenia zatok warto wspierać się domowymi metodami, które pomogą szybko i skutecznie uporać się z objawami infekcji.
—
Artykuł sponsorowany
Ja to jem kanapki z czosnkiem – serio pomaga!
Przydatne info, bo to akurat często moja choroba…