Cudze chwalicie, a swego nie znacie – Karpacz

29 listopada, 2024 Wyłączono przez Brygida
Cudze chwalicie, a swego nie znacie – Karpacz

Karpacz jest jednym z kilku najpopularniejszych turystycznie miejsc, co roku odwiedzany jest przez około 2,5 mln turystów. Zimowy wypoczynek u stóp Karkonoszy jest również udany – w okolicy jest wiele tras narciarskich i snowboardowych. Gdy śnieg topnieje, to wielu turystów wyrusza w trasę po Karkonoszach, aby podziwiać majestatyczne góry i przy okazji sprawdzić swoją formę. Co warto zobaczyć w tym miejscu?

Karpacz – miejsce na mapie

Karpacz położony jest u stóp Śnieżki, w dolinie rzeki łomnicy i jej dopływów. Miasto położone jest w niewielkiej odległości od Jeleniej Góry, która została założona przez poszukiwaczy złota w XII wieku. W Karpaczu jest wiele atrakcji do zwiedzania (my opowiemy o tych naszym zdaniem najważniejszych).

Nietelefoniczna budka w Karpaczu

Nie daleko PSIT można zobaczyć relikt rodem z XX wieku, czyli budkę telefoniczną. Po podniesieniu słuchawki możesz usłyszeć Ducha Gór, który zaprasza Cię do zwiedzania jego terenów. W zależności od wybranej cyfry na klawiaturze możesz usłyszeć inną historię. Kolejna Budka Nietelefoniczna jest poety Tadeusza Różewicza, znajduje się niedaleko deptaku.

Duch Gór i Zapora na Łomnicy

Zapora na Łomnicy jest jedną z najważniejszych atrakcji Karpacza – w okresie letnim jest tutaj gwarno. Zanim do niej dotrzesz, to warto zwrócić uwagę na pomnik Liczyrzepy oraz figurki karkonoskich zwierząt. Przez długą zaporę na Łomnicy przebiega czerwony szlak turystyczny.

Karpacz

Młynek Miłości

Niedaleko od świątyni Wang znajduje się młyn (wg legendy kiedyś miał prawdziwe rozmiary), spod którego wypływa woda o magicznych właściwościach – kto wypije tej wody, ten odwzajemnia miłość drugiej osoby.

Kościół Wang

Można pokusić się o stwierdzenie, że Kościół Wang jest najsłynniejszą atrakcją Karpacza. Świątynia powstała z sosnowych bali na przełomie XII i XIII wieku. Po kilku stuleciach kościół stał się za mały dla lokalnej społeczności, dlatego został rozebrany i w 1841 roku wysłany w podróż do Berlina. Za sprawą hrabiego Fryderyka von Reden z Bukowca kościół znalazł swoje miejsce w Karpaczu.

Muzeum Sportu i Turystyki

Powstało w 1974 roku w budynku z XVIII wieku. W powojennej Polsce Karpacz był centrum polskiego sportu bobslejowego i saneczkowego. W muzeum można zobaczyć również zabytkowe narty, bobsleje czy puchary.

Inne Muzea w Karpaczu

Jeśli lubisz zwiedzenie, to godne uwagi są również pozostałe muzea. Jednym z nich jest Multimedialne Muzeum Karkonoszy, w którym posłuchasz m.in. ciekawej historii ducha gór. Godne uwagi jest również Muzeum Kloców Lego i Muzeum Zabawek w Karpaczu.

Trasy turystyczne biegnące z Karpacza

Karpacz jest ciekawym punktem startu do rozpoczęcia wycieczek po górskich szlakach. Jednym z nich jest piesza wędrówka na Pielgrzymy lub Słonecznik – trasa nie jest długa (około 1,5 h). Jako trasę powrotną do Karpacza proponujemy przejście zielonym szlakiem przez Samotnię lub nad Wielkim oraz Małym Kotłem.

Dla wielu turystów obowiązkowym punktem na szklaku są odwiedziny w schronisku Samotnia, która położona jest w niecce Małego Stawu. Nieco dalej (około 15 minut marszu niebieskim szlakiem) jest drugie schronisko Strzecha Akademicka.

Gdy jesteś w Karpaczu, to warto wejść na Śnieżkę. Tras jest co najmniej kilka. Najbardziej polecana jest ta przez Kocioł Łomniczki (około 4 h marszu). Drugą opcją jest skorzystanie z wyciągu krzesełkowego z Karpacza na Kopę. Dość dużym zainteresowaniem cieszy się transgraniczny autobus Pec pod Sněžkou, a później wyjazd kolejką lub piesze przejście.

W niedalekiej (około 20 minut jazdy samochodem) są również inne ciekawe atrakcje, które warto zwiedzić, będąc w Karpaczu. Należą do nich m.in. Góra Witosza i pustelnik Rischmann, Sztolnie Kowary i kopania uranu, czy Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.