Cudze chwalicie, a swego nie znacie – Bieszczady
30 lipca, 2024Cudze chwalicie, a swojego nie znacie – tych hasłem chciałabym zachęcić do lektury cyklu artykułów o pięknych polskich regionach, które warto zobaczyć nie tylko podczas letniego urlopu. Jeśli cenisz sobie bliskość natury, to wybierz się w Bieszczady. Co warto zobaczyć w tym regionie Polski?
Bieszczadzkie szlaki
Mit o dzikich i niedostępnych Bieszczadach można włożyć między bajki. Coraz więcej osób szuka spokoju, który znajduje właśnie w tym regionie Polski. Najważniejszą atrakcją tej krainy są oczywiście góry. Najczęściej jako szlaki turystyczne wymienia się: Tarnicę, Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, Rozyspaniec, Halicz, Wielką i Małą Rawkę, czy Bukowe Berło. Pamiętaj, że do takiego wyjazdu zawsze musisz się dobrze przygotować.
Gdy wybierasz się w Bieszczady, to obowiązkowo powinieneś wejść na Tarnicę 1346 m n.p.m. – na ten szczyt bez problemu wejdą nawet osoby o słabszej kondycji. Najszybsze, a zarazem najłagodniejsze wyjście jest z Wołosatego. Minusem jest to, że Tarnica jest gwiazdą wśród turystów i może być na niej tłoczno.
Kolejnym miejscem godnym uwagi w Bieszczadach jest Połonina Wetlińska wysokości 1255 m n.p.m.. Właśnie tam zobaczymy słynną chatkę Puchatka, a w drodze powrotnej warto udać się szczyt Smerk. Gdy nie przepadasz za tłumami, to powinieneś wejść na Dwernik-Kamień o wysokości 1004 m n.p.m. znajdujący się w pobliżu Połoniny Wetlińskiej. Najprostsza jest trasa na z Nasicznego.
Ciekawym punktem widokowym jest Wodospad Szepit mierżący 8 m. Znajduje się niedaleko wsi Zatwarnica.
Bieszczady – najważniejsze atrakcje
Bieszczady słyną nie tylko z pięknych górskich widoków, lecz z mnóstwa atrakcji turystycznych, które na pewno przypadną do gustu zarówno małym, jak i dużym turystom.
Bieszczadzka kolejka wąskotorowa
Powstała w XIX wieki i początkowo spełniała wyłącznie funkcje transportowa. Obecnie jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bieszczad. Przejazd taką kolejką sprawi mnóstwo frajdy nawet najmłodszym. Warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji biletów.
Przejazd Drezyną Rowerową w Uhercach Mineralnych
Od 2015 roku można odbyć przejazd drezyną rowerową w Uhercach Mineralnych – można je wypożyczyć na stacji kolejowej w tej miejscowości. Drezyną możesz pojechać w stronę Ustrzyk Dolnych lub Zagórza. Pamiętaj, aby wcześniej zarezerwować bilety.
Wielka Pętla Bieszczadzka, czyli rowerem lub samochodem przez góry
Jeśli lubisz piękne widoki, to na pewno spodoba Ci się jazda przez tzw. Wielką Pętlę Bieszczadzką. Dzięki temu możesz podziwiać piękne widoki nawet w towarzystwie swoich pociech. Długość pętli to 144 km.
Wieża Szczerbanówka
Punkt widokowy znajdujący się w Przełęczy Przysłup, możemy z niego oglądać Połoninę Wetlińską, Jasło, Hyrlatą czy Berest. Wejście na wieżę widokową jest za darmo. Wieża jest drewnianą budowlą o 9 metrach wysokości oraz 3 punktami obserwującymi.
Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego w Lutowiskach
Wypał drzewnego węgla ma swoje wieloletnie tradycje w Bieszczadach. Choć dziś ten proces należy już do rzadkości, to warto obejrzeć go na zdjęciach – zajmie to około 15 minut. Jak będziecie w okolicy, to warto odwiedzić Torfowiska w Tarnawie.
Torfowiska w Tarnawie
Niewiele osób wie, że w Bieszczadach jest kilkanaście różnych torfowisk, z czego tylko część jest dostępna dla turystów. Najsłynniejsze jest to w nieistniejącej już wsi Tarnawa Wyżna. Spacer wiedzie przez pomosty i kładki, dzięki którym można pooglądać rośliny bagienne i błotne. Kompleksy torfowiskowe zostały włączone w skład Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Pokazowa Zagroda Żubrów w Mucznem
Pokazowa Zagroda Żubrów znajduje tuż przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, na terenie leśnictwa Muczne na powierzchni 7 ha. Wejście jest bezpłatne – można wejść codziennie od 9.00 do 19.00. Hodowane są żubry rasy białowiesko-kaukaskiej tzw. górskiej, pochodzące ze Szwajcarii i Francji. Początki hodowli sięgają 1963 roku.
Jeziorka Duszatyńskie
Dwa jeziorka osuwiskowe znajdujące się na zachodnich zboczach Chryszczatej, nieopodal wsi Duszatyn. W 1957 roku został tam ustanowiony rezerwat przyrody.
Bieszczady – jezioro Solińskie i zapora w Solinie
Jezioro Solińskie zwane jest również bieszczadzkim morzem. Ma piękną linię brzegową. Wraz z wybudowaną zaporą stanowi jedną z ważniejszych atrakcji tegoż regionu. Niewiele osób wie, że podczas napełniania tegoż zbiornika pod wodą znalazły się wsie Solina, Teleśnica Sanna, Horodek, Sokole, Chrewt oraz spora część wioski Wołkowyja. Na zachodnim brzegu jeziora jest uzdrowisko Polańczyk, w którym znajduje się słynne źródełko.
Ogród Biblijny i Park Miniatur w Myczkowcach
Obie atrakcje znajdują się w Ośrodku Wypoczynkowo – Rehabilitacyjnym Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach. Bilet wstępu to opłata cegiełki na rzecz Carritas 10 zł dorośli, a 5 zł młodzież szkolna. Cegiełki są do nabycia w kasie.
Bieszczady – ważna atrakcje: skansen w Sanoku, czyli Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
Utworzony w 1958 r. obecnie zajmuje powierzchnię 38 ha. Skansen podzielony jest sektory, które odpowiadają poszczególnym grupom etnicznym takim jak: Łemkowie, Bojkowie, Pogórzanie, Dolinianie, a nawet Zamieszańcy.
Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej
W województwie podkarpackim jest wiele pięknych cerkwi grekokatolickich (obecnie większość z nich funkcjonuje jako kościoły katolickie). Aby zwiedzać je wewnątrz, to musisz trafić na mszę.
Komańcza do zwiedzania Klasztor Sióstr Nazaretanek i inne zabytki
W Komańczy do zwiedzania jest klasztor Sióstr Nazaretek, a w nim cele, w których był internowany kardynał Wyszyński. Dookoła klasztoru są ścieżki spacerowe. Godną uwagi jest również cerkiew prawosławna i stojąca nieopodal cerkiew grekokatolicka.
Bieszczady – Galeria Ikon Veraikon
Poznaj Bieszczadzkiego Zakapiora – człowieka, który przyjechał w Bieszczady w czasach, gdy nie było zapory ani obwodnicy, a węgiel wypalany był w piecach. W tamtych czasach Zakopiarzy brali robotę, która była dostępna (aby tylko uciec od problemów codzienności). Choć pokolenie Zakopiarów wymiera, to nadal śpiewane są o nich piosenki. Możesz ich zobaczyć na czarno-białych fotografiach w karczmie Zakapior w Polańczyku. Jednym z nich jest Bury, który w Galerii Ikon Veraikon w Cisnej sprzedaje ikony byłej żony Jadwigi Denisiuk pseudonim Mrówka.