Polskie marki z branży turystycznej: Innowacyjne podejścia do podróżowania

15 maja, 2024 Wyłączono przez Dawid
Polskie marki z branży turystycznej: Innowacyjne podejścia do podróżowania

Polska to kraj, który staje się coraz bardziej atrakcyjny dla turystów. Liczba odwiedzin naszych terenów przez osoby z różnych części świata pokazuje, że są tu atrakcyjne miejsca do zobaczenia. Co obcokrajowców przekonuje do odwiedzenia Polski? 

Dlaczego obcokrajowcy coraz częściej wybierają na wyjazd? 

Powód może być naprawdę sporo. Jednym z nich jest przebogata historia naszego kraju, ceny, jedzenie, kultura czy mentalność ludzi. Sami Czesi uważają, że Polska to zdecydowany hit, szczególnie w latach 2023, a Ci, którzy odwiedzili choć raz polskie morze czy góry, twierdzą, że chcą do tych miejsc wrócić. Tak twierdzi Pavel Trojan, Dyrektor Oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej w Pradze. 

Przez wiele lat Czesi traktowali Polskę jako brudny i brzydki kraj. Jednak jak się okazało, mamy znacznie więcej do zaoferowania, niż wielu osobom mogłoby się wydawać.  Nie  tylko widzą to nasi południowi sąsiedzi. Polska turystyka to także ciekawa destynacja dla niemieckich wczasowiczów. 

Polska jako kierunek turystyczny 

Jednym z najczęściej odwiedzanych państw europejskich jest Francja i do niej jeszcze trochę nam brakuje. Natomiast Polska w 2020 roku, według World Data Forum, zdobyła piętnastą pozycję pod względem zagranicznych turystów. 

Miało nas wtedy niemal 8,5 miliona ludzi. Jako kraj wypadliśmy nawet lepiej niż Grecja. Według danych udostępnionych przez Polski Urząd Statystyczny wynika, że z obiektów noclegowych w 2023 roku liczba turystów wzrosła aż o 30% w porównaniu do roku poprzedniego. Oczywiście, na te liczby wpływ może mieć wiele różnych czynników, jak chociażby pandemia, która spowodowała zamknięcie wielu lokali czy hoteli. Jednak, jak widać, ostatnie lata pokazują ogromne wzrosty zagranicznych turystów doceniających polską kuchnię i kulturę. 

Zagraniczni turyści w liczbach 

Jeśli chodzi o turystów z Polski, to do tej pory największą grupę stanowili Rosjanie. Jednak z uwagi na wojnę, nie ma ich obecnie w Polsce dużo w przeciwieństwie do Ukraińców. Do kolejnej grupy należą Niemcy, których regularnie do Polski przyjeżdża około od trzech do pięciu milionów. 

Następne miejsce zajęli Brytyjczycy. W skali roku odwiedzają Polskę od miliona do nawet półtora. Na dalszych miejscach uplasowali się Białorusini i inne narodowości jak np. Chińczycy, których w 2019 roku w Polsce było aż 100 000. 

Czy polskie ceny przyciągają zagranicznych turystów? 

Ceny, które znajdziemy nad chociażby Wisłą, wcale nie są niskie. Utrzymują się one przeważnie tak jak średnia cen europejskich. Na ten moment nie wiele jesteśmy tańsi od Włochów. Bardzo podobna kwestia dotyczy Francji lub Austrii. Co ciekawe, jak się okazuje, Polska prawdopodobnie jest droższa od Chorwacji. Nie jeden Polak robiąc podliczając prognozowane koszta wyjazdu dochodzi do wniosku, że bardziej opłaca się jechać na wakację za granicę niż nad polskie morze czy góry. Jest to prawda, ale tylko po części. Wszystko zależy od destynacji, waluty danego kraju czy umiejętności szukania promocji czy tańszych noclegów.  Wielu zagranicznych turystów uważa, że ceny w wielu polskich miejscach są adekwatne do jakości. 

Pandemia a wpływ na turystykę

Nie ulega wątpliwości, że pandemia przyczyniła się do tego, że turystyka bardzo się osłabiła niemal wszędzie i tak naprawdę teraz powoli zaczyna się odbudowywać. W 2019 roku Polskę odwiedziło nie mniej niż 20 milionów ludzi, i tym wynikiem dorównywaliśmy do Chorwacji. Sam udział turystyki w globalnym PKB wyniósł według danych Światowej Rady Podróży i Turystyki z 2019 roku 10,4%, przez co przyniósł światowej gospodarce ponad 9 bilionów dolarów.

Zatem, jak widać, turystyka to prawdziwa żyła złota, co można potwierdzić na przykładzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Turystyka generuje tam około 12% PKB, a sama ropa naftowa tylko 18%. W ten sposób kraj stał się bardzo atrakcyjny turystycznie, a pracownicy korporacji właśnie wybierają to miejsce.

Co robić, aby Polska była jeszcze bardziej atrakcyjnym krajem turystycznym?

Aby Polska była jeszcze bardziej atrakcyjnym krajem dla turystów warto postawić na marketing. 🙂 Dobrze jest się skupić na jeszcze większej promocji, ponieważ turyści to nie tylko pozostawione pieniądze podczas przejazdu, a być może inwestorzy lub przedsiębiorcy zakładający właśnie tutaj swoje firmy. 

Najczęściej wybierane polskie miasta 

Najczęściej w Polsce wybierana jest Warszawa jako stolica i stanowi ona 30% wszystkich zagranicznych turystów, którzy do Polski przyjeżdżają. Drugie miejsce z kolei zajmuje Gdańsk, który odwiedzają około 16% przyjezdnych. Kolejnymi miastami jest Kraków,, Katowice, Wrocław, Poznań, Rzeszów, a także Bydgoszcz.

Za co turyści wybierają Polskę?

Najczęściej wybiera się Polskę jako kraj do odwiedzenia ze względu na historię, ale także cenę usług. Wiele zagranicznych mieszkańców uważa, że jest ona adekwatna do jakości. Ponadto, Polska to także bardzo malowniczy kraj, z dostępem zarówno do morza, jak i do gór, co jest atrakcyjne dla obcokrajowców. Posiadamy jeziora, parki narodowe i ogromną liczbę zamków wartych zobaczenia jak np. zamek krzyżacki w Malborku. 

Miejsca w Polsce, które warto odwiedzić 

Polska to państwo, które ma do zaoferowania bardzo wiele ciekawych miejsc. Mimo tego, że najczęściej na wakacje wybieramy się w góry lub nad morze, to w naszym kraju jest również bardzo dużo zabytków i krajobrazów, które warto zobaczyć.

Żuławy Wiślane

Żuławy Wiślane często określa się mianem małej Holandii, z uwagi na to, że duża ich część leży poniżej poziomu morza. Przyciągają one bardzo pięknymi krajobrazami i ciekawą architekturą. 

Bieszczady

Bieszczady to najniższe pasmo Karpat Wschodnich. Należą one do obszarów o charakterze górskim i podgórskim. Około 70% gruntów stanowią lasy. W Bieszczadach znajdują się obszary chronione, takie jak parki narodowe, parki krajobrazowe, a także obszary Natura 2000.

Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy to piękne dziedzictwo kultury. Znajduje się zaledwie 16 km od Krakowa. Należy do najmniejszych z parków narodowych, a jego symbolem jest nietoperz.

Mierzeja Helska

Mierzeja Helska to wąski obszar lądu o długości 35 km. Powstała wskutek działalności silnych wiatrów, a także prądów morskich.

Ruchome Wydmy

Ruchome Wydmy znajdują się na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego. Wiatr sprawia, że przemieszczający się piasek tworzy wydmy. Największa z nich ma około 5000 hektarów.

Cypel Rewski

Cypel Rewski jest to piaszczysty skrawek lądu, półwysep, który wcina się w wody Zatoki Puckiej. Ma długość 1 km. Powstał w wyniku działania prądów morskich około 8000 lat temu.

Kaszuby

Region w północnej Polsce, znany z nadmorskich krajobrazów, a także unikalnej kultury. Na Kaszubach znajdziemy wybrzeża, jeziora, lasy, morze. Kultura kaszubska jest unikatowa. Wyraża się w obrzędach i świętach, a język kaszubski jest elementem tożsamości kaszubskiej.

Długie Pobrzeże w Gdańsku 

Długie Pobrzeże w Gdańsku to deptak wodny, który ciągnie się wzdłuż rzeki Motławy. Wokół znajdują się piękne kamienice, kawiarenki czy restauracje.

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to  największy ceglany zamek na świecie, który został zbudowany przez zakon krzyżacki. Zabytek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kraina Największych Jezior Mazurskich 

Kraina Największych Jezior Mazurskich to największe skupisko jezior w Polsce.  W Polsce mamy ich aż  2600 różnego rodzaju. Wśród nich możemy wyróżnić m.in. Mamry czy Śniardwy.

Biebrzański Park Narodowy 

Biebrzański Park Narodowy jest największym parkiem narodowym w Polsce, a jednocześnie jednym z najważniejszych obszarów bagiennych w Europie i kluczowym miejscem na mapie światowej ornitologii.

Puszcza Białowieska

Największy i najstarszy las pierwotny w Europie Środkowej, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Puszcza Białowieska, jest domem dla ogromnej populacji żubrów na świecie.

Łazienki Królewskie w Warszawie

Łazienki Królewskie to zespół pałacowo-ogrodowy w Warszawie. Był kiedyś letnią rezydencją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce to kopalnia soli kamiennej. Posiada 9 pięter, 245 korytarzy, a maksymalna głębokość wynosi 327 m. Znajduje się miejscowości ,,Wieliczka’’ niedaleko Krakowa. W 1976 kopalnię wpisano do krajowego rejestru zabutków 

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau to największy z niemieckich obozów koncentracyjnych. Obecnie to miejsce pamięci i upamiętnienia ofiar Holokaustu. Życie w tym obozie straciło ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci.

Miasta w Polsce warte zobaczenia 

Wrocław 

Pierwszym miejscem wartym zobaczenia jest Wrocław, który znajduje się na Dolnym Śląsku. Ogromny Rynek z gotyckim Ratuszem to coś, co koniecznie warto zobaczyć! Ogromna liczba atrakcji sprawi, że nikomu nie będzie się nudzić we Wrocławiu. Dobrze jest odwiedzić wrocławskie zoo, Halę Stulecia oraz Muzeum Narodowe.

Kraków 

Kraków, dawna stolica Polski, zachwyca swoim urokiem turystów z całego kraju. Warto zobaczyć w nim nie tylko Wawel, ale także Kościół Mariacki, Sukiennice, Katedrę i Zamek Królewski.

Warszawa 

Stolica Polski, Warszawa, to miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Miasto zostało wpisane na światową listę dziedzictwa UNESCO. Warto zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, Plac Zamkowy, Rynek i Krakowskie Przedmieście, Wilanów oraz Łazienki Królewskie.

Gdańsk  

Gdańsk może zachwycić swoją bogatą historią oraz mnóstwem odwiedzających turystów z całego świata. Ratusz i fontanna Neptuna to miejsca, które warto koniecznie zobaczyć w tym mieście!

Toruń 

Nazywane inaczej miastem pierników, oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, takie jak Żywe Muzeum Piernika czy Dom Legend Toruńskich. Toruń.

Oczywiście, pięknych miast, miejsc i zabytków w Polsce jest jeszcze bardzo dużo, i nie sposób wymienić wszystkie.

Polskie biura podróży

Itaka 

Itaka należy do jednych z największych biur w podróży w Polsce. W latach 2012-2018 firma zaczęła inwestować w rynki zagraniczne. Wtedy powstały pierwsze biura w Hiszpanii, na Litwie, a także w Turcji.

Rainbow 

Rainbow należy do czołówki polskich biur podróży. Swoją działalność w Polsce firma zaczęła już w 1990 roku. Należy  do Polskiej Izby Turystyki, ale również jest współzałożycielem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki.

Wakacje.pl

Wakacje.pl to serwis internetowy, a także sieć salonów stacjonarnych na terenie całej Polski, która działa od 2015 roku i jest częścią Wirtualna Polska Holding. Na platformie można porównać, a także kupić wycieczki z różnych biur podróży, przy wsparciu doświadczonych doradców.

Polskie aplikacje służące do planowania podróży

Jak dojadę 

To polski serwis internetowy oraz aplikacja mobilna przeznaczona do wyszukiwania połączeń komunikacyjnych oraz planowania podróży komunikacją miejską. W aplikacji jest również możliwość wykupienia biletów.

Mapa turystyczna 

Mapa turystyczna to ogromna baza polskich szlaków turystycznych. Pozwala określić profil trasy, obliczyć sumę zejść i podejść, a także wskazać charakterystyczne punkty trasy, co świetnie sprawdzi się osobom, które podróżują w górach.

Bank danych o lasach 

To najbardziej rozbudowana mapa poglądowa obszarów leśnych, a także szlaków turystycznych w Polsce

Polskie marki walizek i toreb podróżnych

Wings

Marka działa od ponad 7 lat na rynku podróżniczym i specjalizuje się w dostarczaniu walizek oraz toreb. Oferują serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. W asortymencie nie tylko znajdziemy walizki oraz torby, ale również akcesoria podróżnicze, takie jak pokrowiec na walizkę, zestaw kłódek do walizki, pojemniki na kosmetyki oraz płyny.

Garda Leather

Marka oferuje skórzane, klasyczne, eleganckie torby, a także akcesoria. Znajdziemy tu torby biznesowe, wyjazdowe, a także codzienne. 

Solier

Marka założona w Białymstoku w 2011 roku specjalizująca się w damskich oraz męskich torbach skórzanych, akcesoriach, plecakach, a także walizkach podróżnych. Pośród dostępnych walizek można zamówić modele materiałowe oraz te wykonane z tworzywa ABS.

WITTCHEN

Zajmuje się galanterią skórzaną damską oraz męską. Dodatkowo, w asortymencie znajdziemy walizki i torby podróżne.

Odzież turystyczna – polskie marki 

Graff

To marka, która jest polskim producentem odzieży przeznaczonej głównie dla wędkarzy, a także dla osób, które spędzają wolne chwile na łonie natury. W asortymencie znajdziemy bieliznę termoaktywną, t-shirty, bluzy, swetry, spodnie, a także kurtki.

Pajak 

Marka powstała w 1983 roku. Wizja i misja firmy opiera się na miłości do przyrody oraz sportów ekstremalnych, dlatego mają rozwiązania dla osób lubiących sporty ekstremalne. Znajdziemy lekkie produkty dające optymalną ochronę termiczną, które są również w stanie zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas wypraw. W sklepie znajdziemy także spodnie, kurtki, kamizelki, spodenki, a także t-shirty.

Cumulus

Marka oferuje rozwiązania autodorowe. Ich produkcja jest zlokalizowana w Polsce, dzięki czemu mogą pozwolić sobie na wysoką personalizację sprzętu. Nie tylko znajdziemy w ich asortymencie  odzież, ale również śpiwory, hamaki czy materace.

Szwendam się

Kolejna polska marka, która specjalizuje się w rozwiązaniach outdoorowych to Szwendam się. Spośród produktów dostępnych na stronie internetowej możemy wyróżnić koszulki damskie i męskie, bluzy termoaktywne, ubrania, a także akcesoria takie jak plecaki, nerki, torby, portfele czy ręczniki szybkoschnące.

Polskie marki – obuwie turystyczne 

Hanzel

Firma Hanzel oferuje buty myśliwskie, górskie oraz zimowe. Specjalizuje się w produkcji obuwia, które świetnie sprawdza się przy długich górskich wędrówkach czy trekkingu. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się na Podhalu.

Nagaba

Nagaba to polski producent obuwia, oferujący rozwiązania na każdą porę roku. W ich asortymencie znajdziemy zarówno lekkie sandały, eleganckie półbuty, jak i wytrzymałe buty trekkingowe, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Demar 

De Mar to kolejny polski producent obuwia, który działa od 1978 roku. W asortymencie marki znajdziemy kalosze, obuwie dziecięce oraz obuwie ochronne i robocze. Również znajdą się propozycje dla wędkarzy.

Polskie marki sportowe 

Marki sportowe mogą być przydatne przy różnego rodzaju wyjazdach.

Plispliz

Firma, która ma wiele rozwiązań dedykowanych głównie rowerzystom. Do ich flagowych produktów należą spodenki, nazywane inaczej plisami. Świetnie się sprawdzają dla kobiet, ponieważ po założeniu przypominają damską spódniczkę.

Carpatree

Marka, która specjalizuje się w projektowaniu odzieży Active wear. Możemy wyróżnić legginsy sportowe, topy, bluzki, bluzy, a także krótkie spodenki.

Majesty 

Majesty to polska marka. Nie tylko tworzy odzież, ale również narty i akcesoria dla narciarzy. Ponadto w asortymencie oferuje buty narciarskie.

Jakie czekają wyzwania branżę turystyczną?

Nie ulega wątpliwości, że branża turystyczna zaczyna się odradzać, tak naprawdę, po okresie pandemii koronawirusa, która przyczyniła się do bardzo dużych zawirowań, tak naprawdę, na każdej płaszczyźnie życia. 

Ostatnie lata mocno pokazały, jak dużym zainteresowaniem cieszą się podróże, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Coraz częściej zagraniczni turyści wybierają właśnie nasz kraj do odwiedzenia. Wpływ na to może mieć wiele czynników, zarówno bogata kultura, bogata historia, klimat, piękne miejsca, ale także bezpieczeństwo, które w Polsce jest uznawane za dość wysokie. 

Turystyka się odradza. Jednak do powrotu do stanu sprzed pandemii jeszcze trochę czasu zostało, jak pokazują dane. W roku 2023 branży turystycznej w ujęciu globalnym zabrakło tylko 5% do uzyskania przychodów sprzed pandemii, które łącznie miały wynieść 9,5 biliona dolarów.

W samym 2023 roku, według Światowej Rady Podróży i Turystyki, aż 34 kraje świata przekroczyły w 2023 roku poziom przychodów z turystyki, takie, które uzyskały w roku 2019. Jednak pełne i całkowite odbicie szacuje się na rok 2024.

Według raportu NIK (Najwyższej Izby Kontroli), barierą w rozwoju turystyki w Polsce jest brak strategii zarówno ogólnopolskiej, jak i lokalnej. Wspólny system promocji turystycznej oraz zarządzania informacją turystyczną z pewnością byłby w stanie pozytywnie wpłynąć na dotarcie do różnych turystów i zachęcenie ich do odwiedzenia polskich miejsc.

Kolejnym ważnym aspektem jest skupienie się na rozwoju infrastruktury, bazy hotelarskiej, połączeń lotniczych, sieci dróg, czy też wielu innych czynników, które w istotny sposób wpływają na całą atrakcyjność turystyczną danego kraju.

Sam PARP, czyli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, podkreśla, że ważnym wyzwaniem całego sektora turystyki jest mała konkurencyjność zatrudnienia. Według PARP wynagrodzenie jest stosunkowo niskie, co sprawia, że w całej branży jest coraz mniej osób chętnych do podejmowania się tego typu zajęć.

Wpływ pandemii na turystykę 

Nie ulega wątpliwości, że pandemia miała ogromny wpływ na rozwój branży turystycznej, jak pokazują dane. Turystyka powoli się odradza. Udało się mimo trwającej za wschodnią granicą wojny z Ukrainą w 2022 zbliżyć do wyniku, jaki odnotowano w 2019 roku. 

Aby móc rozwijać branżę turystyczną w Polsce, bez wątpienia będzie potrzebna zwiększona kadra pracowników, stałe rozwijanie infrastruktury, a także marketing i promocja Polski jako atrakcyjnego miejsca do odwiedzenia przez turystów.

Badania GUS z okresu styczeń – październik pokazują, że liczba samych turystów w obiektach noclegowych wyniosła aż 31,2 miliona, w tym 6 milionów z nich stanowili turyści zagraniczni. Na tym polu jest to znaczący wzrost, z uwagi na to że rok 2022 pokazał liczbę 29,3 miliona osób.

Bez wątpienia dużym czynnikiem, który był powodem wzmocnienia polskiej turystyki, był tak zwany Polski Bon Turystyczny wprowadzony 1 sierpnia 2020 roku, który polegał na przyznaniu świadczenia każdemu dziecku do 18 roku życia w wysokości 500 zł. Środki można było wykorzystać do końca marca 2023 roku na różnego rodzaju atrakcje oraz usługi turystyczne w Polsce.

Innowacje w turystyce 

Branża turystyczna nieustannie się rozwija, co potwierdza fakt powstawania coraz nowszych rozwiązań dla branży turystycznej takich jak zaawansowane aplikacje czy e-platformy.  

Rozwiązanie 1 Świadome i wspierające lokalność podróżowanie 

Świadome oraz wspierające lokalność podróżowanie to jedno z rozwiązań. W tym obszarze powstaje coraz więcej platform.  Jedna z nich działająca między innymi w Stanach Zjednoczonych, polega na rocznej subskrypcji. Dzięki temu kamperowicze mogą otrzymać nielimitowane postoje na jedną noc w około 3 000 unikalnych lokalizacji.

Rozwiązanie 2 Wynajem kampera 

Turystyka kamperowa coraz bardziej staje się popularna i rośnie w siłę. Nowe rozwiązanie jednego ze startupów polega na tym, że za pomocą kilku kliknięć można zarezerwować sobie auto i wyruszyć w drogę.

Rozwiązanie 3 Pełna personalizacja wyjazdu

Jest to kolejne rozwiązanie, które polega na tym, że w aplikacji można podać swój dokładny budżet, a aplikacja dostosowuje się do planowanych wydatków. Jest w stanie wskazać nie tylko kierunek podróży, ale również miejsca noclegu czy polecane atrakcje w danym miejscu.

Rozwiązanie 4 Personalizowane podróże

Coraz więcej powstaje rozwiązań personalizowanych, które mogą w szczególności ułatwić podróżowanie osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Takie rozwiązania pozwalają na opracowanie całościowego planu podróży – od miejsca pobytu po dostosowane do własnych preferencji, noclegi, a także plan zwiedzania oraz sposób przemieszczania się.

 

 

Beata Perzanowska