Ile kosztuje powierzchnia magazynowa w Polsce i jak można optymalizować koszty?

30 grudnia, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Ile kosztuje powierzchnia magazynowa w Polsce i jak można optymalizować koszty?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się na wynajem, czy budowę magazynu. Oba rozwiązania posiadają zarówno zalety, jak i wady. Wiadomym jest, że większość przedsiębiorstwa dąży do optymalizacji kosztów. W czasach galopującej inflacji lepiej zrezygnować ze zbędnych lub ryzykownych inwestycji. Należy zastanowić się, która opcja zapewnia więcej korzyści. Jeśli potrzebujesz kompleksowego porównania i aktualnych danych, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Ceny wynajmu powierzchni magazynowych rosną i nic nie wskazuje na to, aby w 2023 roku miało się to zmienić. Oczywiście drożeją także materiały budowlane, co przekłada się na wyższy koszt wzniesienia nowego obiektu. Jaką decyzję podjąć?

Czy opłaca się wynajmować powierzchnie magazynowe?

Prawdą jest, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ wszystko zależy od sytuacji firmy. To najrozsądniejsza opcja dla tych, którzy dopiero pojawili się na rynku. Nie każde przedsięwzięcie kończy się sukcesem. Czasami okazuje się, że już po kilku miesiącach konieczne jest zakończenie działalności. Kluczową kwestią jest również czas. Wiadome jest, że osoby, które chcą zacząć od zaraz nie mogą pozwolić sobie nawet na kilkumiesięczną budowę.

Wynajem magazynu zależy w dużej mierze od powierzchni, lokalizacji, wyposażenia. Za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 15-17 zł netto (bez mediów i kosztów eksploatacyjnych). Jakie są prognozy? W kolejnych latach nie można liczyć na niższe stawki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie są one ostateczne.

Zalety wynajmu magazynu:

– Oszczędność czasu – obiekt udostępniany jest w określonym terminie. Jest to dobra opcja dla tych, którzy często podejmują spontaniczne decyzje. Nie ma konieczności przygotowywania się do przedsięwzięcia.

– Możliwość korzystania z wyposażenia – wiele magazynów przeznaczonych na wynajem posiada kompletne wyposażenie, więc nie trzeba obawiać się kolejnych wydatków.

– Brak zobowiązań długoterminowych – oczywiście wszystko zależy od tego, na jak długo została zawarta umowa. Faktem jest jednak to, że wynajem zapewnia elastyczne warunki. Bez konsekwencji i strat można zrezygnować z przestrzeni magazynowej.

– Minimum formalności – nie trzeba starać się o pozwolenia na budowę, ani załatwiać innych spraw niezbędnych do tego, by obiekt został oddany do użytku.

Wady wynajmu magazynu:

– Comiesięczny koszt – ceny wynajmu powierzchni magazynowych bywają bardzo wysokie, szczególnie w regionach o zwiększonym zapotrzebowaniu na tego typu obiekty.

– Ograniczone zarządzanie – to właściciel obiektu decyduje o jego konserwacji czy rozbudowie. Osoba wynajmująca nie może podejmować żadnych ważnych decyzji.

– Ryzyko zerwania umowy – nie zawsze druga strona postępuje uczciwie. Zdarza się, że umowa zostanie zerwana lub nieprzedłużona, co dezorganizuje pracę firmy.

Kiedy postawić na budowę własnego magazynu?

Własny magazyn daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Z takiego rozwiązania najczęściej korzystają ci, którzy cenią sobie niezależność. Wiadomym jest jednak to, że potrzeba posiadać nakłady inwestycyjne. Zaprojektowanie i wzniesienie nowego obiektu trwa zwykle kilka miesięcy. Specjaliści z firmy Łukasiuk podkreślają, że budowa magazynowej hali namiotowej składa się z wielu etapów. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo często przedsięwzięcie może zostać zrealizowane w ciągu 30 dni! Więcej na temat budowy magazynów i czynnikach kształtujących koszt można przeczytać na https://www.grupalukasiuk.pl/pl/baza-wiedzy/koszt-budowy-magazynu/.

Budowa obiektu to jednorazowa inwestycja, która szybko się zwróci w czasach rosnących cen wynajmu przestrzeni magazynowych. Co w sytuacji, gdy biznes zostanie zamknięty lub przeniesiony? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby konstrukcja została wynajęta lub sprzedana. Trzeba dodać, że możliwy jest demontaż hali namiotowej, co pozwala wznieść ją w innej lokalizacji (po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na budowę).

Zalety budowy magazynu:

– Ograniczenie comiesięcznych kosztów – budowa własnego obiektu to spore przedsięwzięcie, jednak dzięki niemu można ograniczyć stałe wydatki związane z prowadzeniem działalności.

– Pełna kontrola i swoboda zarządzania – istnieje możliwość przystosowania magazynu do rzeczywistych potrzeb. W dowolnym momencie można dokonać rozbudowy. Opłaca się także inwestować w wyposażenie, które usprawni pracę.

– Poczucie bezpieczeństwa – nie trzeba obawiać się konieczności przeniesienia biznesu po zakończeniu umowy. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą martwić się rosnącymi stawkami wynajmu.

– Opcja wynajmu/sprzedaży – obiekty magazynowe są niezwykle pożądane. Nawet jeśli firma upadnie, to nie trzeba obawiać się strat związanych z omawianą inwestycją.

Wady budowy magazynu:

– Koszty inwestycyjne – na wzniesienie magazynu nie mogą pozwolić sobie początkujące marki, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku. Ważne jest, aby przedsiębiorstwo dobrze rokowało.

– Spora ilość formalności – oczywiście zawsze można skorzystać ze wsparcia profesjonalistów, jednak trzeba pamiętać, że niektórych spraw nie można przyspieszyć.

-Mniejszy poziom elastyczności – własny magazyn może warunkować np. lokalizację głównej siedziby firmy. Jego przeniesienie to spore wyzwanie, więc miejsce budowy powinno zostać dokładnie przemyślane.

Artykuł sponsorowany