Jak zbudować poduszkę finansową?

9 listopada, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Jak zbudować poduszkę finansową?

Dodatkowe środki mogą okazać się przydatne w najmniej oczekiwanym momencie. Może się do tego przyczynić np. utrata pracy lub awaria samochodu. Wtedy z pomocą może przyjść stworzona wcześniej poduszka finansowa. Są to środki, które zostały zgromadzone właśnie po to, by móc poradzić sobie z tym, co nieprzewidziane. Czy poduszka finansowa jest każdemu potrzebna oraz jak ją stworzyć?

Kto powinien stworzyć poduszkę finansową?

Niezależnie od tego ile się zarabia warto stworzyć poduszkę finansową. Wpływu na to nie ma także rodzaj wykonywanej pracy, ponieważ zawsze istnieje większe lub mniejsze ryzyko utraty stanowiska. Problem pojawia się, gdy ilość wydatków jest równa lub nawet większa od zarobków. Trudno wtedy o to, by jednocześnie oszczędzać. Taka sytuacja powinna jednak skłonić do przemyśleń i działania dotyczącego tego, by zwiększyć dochody. Sposobem na to może być dodatkowa praca lub rozmowa o podwyżce.

Dlaczego warto zbudować poduszkę finansową?

Dzięki posiadaniu poduszki finansowej można zdecydowanie spokojniej spoglądać w przyszłość. Wiele zależy od jej wielkości, ale każde zabezpieczenie może uchronić od przykrych sytuacji związanych z codziennym życiem. Nagłe popsucie się sprzętu domowego jak np. pralki lub lodówki nie musi od razu oznaczać konieczności zaciągania kredytu.

Poduszka finansowa odgrywa sporą rolę również w momencie, gdy obecne miejsce pracy nie sprawia satysfakcji. Dzięki możliwości chwilowego przejścia na bezrobocie można pozwolić sobie na dokształcenie oraz naukę nowych umiejętności. W wielu przypadkach trudno jest pogodzić jednocześnie pełnowymiarową pracę wraz z doszkalaniem się.

Zgromadzone środki mogą przydać się także, gdy pojawia się niespodziewany wydatek związany ze zdrowiem rodziny lub własnym. Często leki lub opieka medyczna potrafią kosztować naprawdę dużo. W takich chwilach szczególnie cenne okazuje się posiadanie nawet skromnego zaplecza finansowego.

Ile powinna wynosić poduszka finansowa?

Najczęściej można spotkać się z określeniem, że poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej tyle, ile trzymiesięczne wynagrodzenie. Jest to bowiem okres, który powinien wystarczyć w większości przypadków na znalezienie nowej pracy w sytuacji utraty poprzedniego stanowiska. Trudno jednak wskazać dokładną kwotę, ponieważ zależy ona od zarobków.

Nawet jeżeli uzbieranie pożądanej kwoty będzie trwać długo, to nie warto porzucać tego pomysłu. Również w sytuacji, gdy po drodze zdarzą się okoliczności, w których konieczne było skorzystanie z oszczędności. Budowanie poduszki finansowej to proces, który nie należy do najłatwiejszych. Szczególnie gdy wcześniej nie posiadało się nawyku odkładania.

Jak zbudować poduszkę finansową?

Wydaje się, że każdy wie, jak oszczędzać pieniądze. Pomimo tego znaczna część osób tego nie robi. Warto więc zastanowić się bardziej szczegółowo nad sposobami tworzenia poduszki finansowej, które są skuteczne.

Oszczędzanie nadwyżek finansowych

Dobrym nawykiem prowadzącym do zbudowania poduszki finansowej jest odkładanie nadwyżek. Wszelkie środki, które nie zostały wydane w trakcie miesiąca można przeznaczyć na oszczędności. Należy wtedy wykazać się sporą siłą woli. Chęć zakupu dodatkowego gadżetu będącego w promocyjnej cenie może okazać się kusząca. Większą satysfakcję może mimo tego sprawić rosnąca kwota na koncie oszczędnościowym.

Najpierw zbieranie środków, później zakup

Popularnym narzędziem, które pozwala na spełnianie marzeń jest kredyt. Zaciąganie kolejnych zobowiązań na pewno nie pomoże w gromadzeniu środków na spokojne jutro. Aby w przemyślany i bezpieczny sposób na domowego budżetu dokonać sporego zakupu warto najpierw na niego zaoszczędzić. Nieraz okazuje się, że po zgromadzeniu potrzebnych pieniędzy dana rzecz wcale nie jest już tak niezbędna.

Odkładanie na koncie oszczędnościowym lub na lokacie

Choć to rozwiązanie nie jest już tak skuteczne jak kilka lat temu, to dalej jest lepszym pomysłem niż trzymanie oszczędności w skarpecie. Rosnąca inflacja powoduje spadek wartości pieniądza, a oprocentowane konto, choć w części pozwala walczyć z tym zjawiskiem. W przypadku posiadania już znacznej sumy można rozejrzeć się za lokatą. Istotne jest, by na bieżąco przeglądać oferty banków i wybierać tylko te najkorzystniejsze.

Autor: Dawid Kałuża