Jak przygotować się na braki prądu?

24 listopada, 2022 Wyłączono przez Dawid
Jak przygotować się na braki prądu?

Wojna na Ukrainie pogłębiła kryzys energetyczny na świecie. Już kilka miesięcy temu rząd Niemiecki poinformował swoich obywateli o oszczędzaniu energii, które będzie polegało m.in. na zmniejszeniu temp. w mieszkaniach ogrzewanych z miejskiej sieci ciepłowniczej. Braki prądu mogą pojawić się także w Polsce. Jak można się przygotować na blackouty?

Czy trzeba się bać przerw w dostawie prądu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, lecz warto taką okoliczność brać pod uwagę. Nie można jednocześnie ulegać panice, w końcu temat blackoutów jest bardzo modny medialnie. Jednak każdy powinien przewidzieć skutki nawet niewielkiego braku prądu w swoim domu. W swoich dywagacjach warto wziąć pod uwagę porę roku: lato i zimę oraz inne czynniki takie jak:

– chorzy domownicy, którzy połączeni są na stałe do aparatury medycznej,

– zamarznięcie, a następnie rozsadzenie rur,

– zagotowanie wody w układzie centralnego ogrzewania.

– osoby, które mają wszystkie powyższe 3 sytuacje, mogą się obawiać blackoutów.

Jak zabezpieczyć dom przed brakiem prądu?

Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. Warto znaleźć awaryjne zasilanie zapewnić dla wybranych urządzeń w domu lub mieszkaniu, takich jak: lodówka, pompa ciepła czy zasilanie domofonu. Do dodatkowego zasilania nie warto podłączać telefonów komórkowych i routerów Wi-Fi, ponieważ w większości cała infrastruktura sieci komórkowych zasilana jest na prąd. W okresie blackoutu nie warto także podłączać do dodatkowego zasilania urządzeń takich jak m.in. pralka, zmywarka czy płyta indukcyjna.

Osoby nieznające się na elektryce mogą także przygotować się na braki prądu. W takich sytuacjach na pewno przyda się butla gazowa z palnikiem oraz elementem grzewczym do ogrzewania pomieszczeń w zimie. Warto mieć również sprawną latarkę z naładowanymi bateriami lub lampki led z naładowanymi akumulatorkami. Przyda się także radio na baterie.

Agregat prądotwórczy jako zabezpieczenie domu 

Ten rodzaj urządzeń w ostatnim czasie zyskał na popularności. Wybierając agregat, należy zawsze dobrać jego moc do przewidywanego zapotrzebowania na prąd. Decydując się na zakup, zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników:

– wersję zasilania: gaz, ropa lub benzyna,

– zapas paliwa, jaki pomieści,

– powiadomienia o kończącym się paliwie w urządzeniu,

– miejsce do pracy i do przechowywania,

– odprowadzanie spalin podczas wytwarzania prądu,

– rodzaj rozruchu ręczny lub automatyczny,

– uziemienie,

– wytwarzany hałas.

Czy można się przygotować na brak prądu?

Wszystko zależne jest od długości braku dostaw prądu, jeśli jest to maksymalnie kilkanaście godzin, to nie ma problemu. Wystarczy tylko kilka naładowanych powerbanków oraz częste nieotwieranie lodówki (większość modeli chłodziarek utrzymuje temperaturę do około 12 godzin a zamrażalniki do 24 godzin). Co warto mieć w domu na wypadek braku prądu?

  1. Zaopatrz dobrze swoją kuchnię

Warto zaopatrzyć się w zapas żywności niewymagającej przechowywania w lodówce, np. konserwy, przetwory, pasztety czy sucharki. Jeśli w domu używasz płyty lub piekarnika na prąd, to koniecznie zaopatrz się w kuchenkę turystyczną i butlę gazową. Dzięki temu nawet w przypadku braku prądu będziesz mógł przygotować posiłek.

  1. Przygotuj zapas wody pitnej

Podczas blackoutu wodociągi przestaną działać, dlatego bardzo ważne jest posiadanie nawet kilku zgrzewek wody pitnej w domu. Choć od momentu nastania przerwy w dostawie prądu do chwili całkowitego wyłączenia wody minie trochę czasu, to warto go wykorzystać i napełnić wszystkie możliwe naczynia w domu woda.

  1. Uzupełnij domową apteczkę

Niezbędne jest uzupełnienie domowej apteczki. Powinny się w niej znaleźć leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwbiegunkowe oraz środki do odkażania ran, opatrunki i bandaże.

  1. Zapewnij ciepło

Przerwa w dostawie prądu jesienią i zima może być bardzo uciążliwa dla mieszkańców. Dlatego warto mieć zawsze w domu ciepłe wełniane skarpety i swetry oraz ciepłe koce i kołdry. Przydatna będzie także odzież termiczna. Takie ubranie pomogą utrzymać właściwą temp. ciała.

  1. Zapewnij dostęp do światła

Pamiętaj, aby w domu mieć zawsze zapas świec i zapałek oraz różnych rodzajów latarek wraz z bateriami do nich. Pamiętaj, że baterie też tracą ważność, dlatego wymieniaj je cyklicznie.

 

Autor: Brygida Konopka-Konig