Lista kategorii

Największe polskie firmy zniszczone przez skarbówkę i sądy

W państwie demokratycznym z gospodarką wolnorynkową, spokojnie rozwijać swoją firmę powinien móc każdy, kto działa zgodnie z prawem. W idealnym modelu, głównym zmartwieniem przedsiębiorcy powinna być konkurencja, wymuszająca oferowanie lepszych produktów/usług, zmianę organizacji przedsiębiorstwa, czy też strategii marketingowej. A wszystko to z korzyścią dla klientów.

Rok 1989. Opada „żelazna kurtyna”, szereg państw uzyskuje niezależność od ZSRR, powstają nowe kraje. Wraz z tymi wydarzeniami rodzi się nadzieja dla prywatnej przedsiębiorczości – z jednej strony państwowe zakłady zaczynają być prywatyzowane, z drugiej promowane jest tworzenie nowych firm przez obywateli. W Polsce już w grudniu 1988 roku, a zatem jeszcze w PRL, powstała ustawa o działalności gospodarczej, zwana ustawą Wilczka. Stanowiła ona m.in., że działalność gospodarczą może podejmować na równych prawach każdy, a wszelkie działania, które nie są prawnie zabronione, są legalne. Było to zatem prawo bardzo liberalne.

Spójrzmy teraz na rzeczywistość. W Polsce, mimo znaczącej poprawy w ostatnich latach, już od początku III RP trzeba było liczyć się jeszcze z dwoma, bardzo nieprzewidywalnymi i niebezpiecznymi przeciwnikami – Urzędem Skarbowym i wymiarem sprawiedliwości. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby kłopoty z tymi instytucjami  dotyczyły ludzi prowadzących działalność przestępczą. Nierzadko jednak rujnują one życie tych uczciwych i przedsiębiorczych.

Zaprzepaszczone szanse Polski na bycie pionierem przemysłu komputerowego

Może niektórym ciężko w to uwierzyć, ale Polska naprawdę miała konkretne argumenty by stać się ważnym punktem na mapie globu, jeśli chodzi o światowy przemysł komputerowy. Swoje szanse mieliśmy jeszcze w PRLu, ale komuniści, w dużej mierze z powodów ideologicznych, uniemożliwili rozwój komputera K-202 powstałego w 1970 roku, który w tamtym okresie był jednym z najlepszych na świecie, jeśli nie najlepszym. Jednak nawet mimo tych problemów w PRL, w latach 90-tych w III RP zaczęły powstawać innowacyjne firmy komputerowe, które także mogły namieszać na światowym rynku – to JTT Computer Pawła Cisielskiego i Optimus Romana Kluski.

JTT Computer to powstała w 1990 polska firma produkująca sprzęt komputerowy. W 1998 roku została podwykonawcą dla firm, które wygrały organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przetarg na dostarczenie komputerów do polskich szkół. Chodziło łącznie o 15 tys. pecetów o wartości 23 mln złotych. Firma miała eksportować komputery za granicę (konkretnie na Słowację) i następnie sprowadzać do kraju, aby uniknąć podatku VAT, ponieważ w tym czasie sprowadzane zza granicy komputery były zwolnione z tej opłaty. I był to proceder legalny, co więcej, ten sposób działania został zapisany w umowie firmy z MEN. Wszystko wyglądało bardzo dobrze, firma była wizytówka regionu. I nagle okazało się, że zdaniem Urzędu Skarbowego JTT Computer działa nielegalnie, unikając opodatkowania przez fikcyjny eksport. Sprawa toczyła się cztery lata, ale nawet wyrok uniewinniający z 2003 roku nie rozwiązywał całkiem sprawy, bo zostawała jeszcze kwestia uzyskania odszkodowania. W tym celu firma zwróciła się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, sprawa się przeciągała, a w międzyczasie zarówno prokuratora, jak i właściciele firmy, złożyli apelację od wyroku. W styczniu 2004 roku wyrok był już korzystny dla firmy, a jej właściciele twierdzili, że mogą ruszyć z realizacją kolejnych zamówień. Niestety, nie było już takich możliwości finansowych – dla firmy pracowało kilkanaście osób, gdzie w najlepszym okresie było ich aż 400, a banki nie chciały udzielać kredytów firmie po takich przejściach. To jednak nie wszystko – fundusz MCI, który był akcjonariuszem spółki JTT Computer, w 2011 roku otrzymał od Skarbu Państwa odszkodowanie w syokości 46 mln zł za błędne decyzje organów skarbowych, które doprowadziły do upadku spółki. Jednak arogancja fiskusa nie znała granic – decyzją Sądu Najwyższego rozprawa odbyła się jeszcze raz i w czerwcu 2012 sąd uchylił prawomocny wyrok przyznający odszkodowanie. W styczniu 2013 roku wyrokiem sądu apelacyjnego prawo do odszkodowania dla MCI zostało utrzymane. Finalnie, cały ten dramat kosztował wiele nerwów właścicieli i pracowników JTT Computer, równał się ze zniszczeniem tej perspektywicznej firmy, a także koniecznością zapłaty przez podatników za błędy skarbówki. Urzędnicy fiskusa oraz przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, którzy spowodowali tę całą sytuację i przeciągali ją, jak zwykle w takich przypadkach pozostali bezkarni.

sklep Wspieram Rozwój PL

Podobnie do wyżej przedstawionej wygląda historia Optimusa Romana Kluski, jedna z najsławniejszych historii na temat zniszczenia firmy przez działania Urzędu Skarbowego. Firmę praktycznie od zera i bez żadnego kapitału w 1988 roku założył Roman Kluska, a w 1999 roku podobnie jak JTT Computer, Optimus wygrał przetarg MEN na dostawę komputerów dla szkół. I można tutaj dostać deja vu – w 2000 roku w Optimusie pojawiła się kontrola skarbowa, która to stwierdziła wyłudzanie podatku VAT od Skarbu Państwa, na podobnej zasadzie jak JTT Computer, czyli poprzez eksport komputerów za granicę, a następnie sprowadzanie ich do Polski. W wyniku tych działań Roman Kluska sprzedał swoje udziały w firmie BRE Bankowi i Zbigniewowi Jakubasowi za 261 mln zł (rynkowa wartość akcji wynosiła 400 mln zł), ponieważ miał dość prowadzenia biznesu w tym „antyludzkim państwie”. Nie był to jednak koniec. Sprawa przeciwko Klusce toczyła się do 2003 roku, kiedy to dopiero NSA przyznał, że Optimus działał legalnie. Warto podkreślić, że w trakcie całej tej historii, 6 lipca 2002 roku o godz. 6 rano, na polecenie prokuratury, do domu Pana Romana wpadło CBŚ, funkcjonariusze tej służby wyciągnęli przedsiębiorcę z łóżka, skuli kajdankami i zawieźli do aresztu. Jak rasowego gangstera. Roman Kluska za niesłuszne zatrzymanie w 2005 roku otrzymał zaledwie 5 tys. złotych zadośćuczynienia.

Warto wspomnieć, że Optimus jest też twórcą portalu onet.pl, dziś bardzo popularnego serwisu należącego do niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer. Jest wielce prawdopodobne, że gdyby nie działania skarbówki, portal ten nadal byłby w polskich rękach (pewnie nie zostałby także przejęty wcześniej przez TVN).

Pod koniec 2008 roku Optimus zawiesił swoją działalność, a spółka została wchłonię przez nową polską potęgę w dziedzinie przemysłu komputerowego – CD Projekt Red. Tak mówił o Optimusie Piotr Nielubowicz, członek zarządu CD Projekt Red:

„— Wierzę, że gdyby nie błędne decyzje organów skarbowych, Optimus byłby dziś większą firmą niż np. ABC Data, AB czy Action, spółki notujące dziś po 2-3 miliardy złotych rocznych przychodów. Może nawet mielibyśmy w Polsce globalnego gracza rynku IT na skalę firm ASUS, Acer czy ATI — uważa Piotr Nielubowicz”.

Znana jest też historia firmy komputerowej Bestcom, która upadła w 2006 roku po tym, jak aresztowano jej właścicieli i osadzono na 9 miesięcy w areszcie. Sprawa podobna do wyżej przedstawionych – zarzut o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz pranie brudnych pieniędzy, a w 2012 roku, czyli po 6 latach dochodzenia, sprawa zostaje umorzona, prokuraturze nie udaje się nawet stworzyć aktu oskarżenia. Tutaj także wygląda, jakby komuś zależało na zniszczeniu firmy młodych biznesmenów z Poznania.

Patrząc na historie polskiego przemysłu komputerowego jeszcze w PRL oraz w latach 90-tych i z początków XXI wieku widać, że Polacy od dawna byli dobrzy w te klocki. Zawsze jednak ludzie władzy, skarbówki i sądownictwa uniemożliwiali rozwój naszych firm. Teraz mamy CD Projekt i kilka innych mniejszych dobrze rokujących firm – na razie rozwijają się dobrze, oby nikt z „góry” tego nie przerwał.

Układy zamknięte istnieją

W 2013 roku odbyła się premiera filmu „Układ zamknięty”. Ukazywał on, jak wielki sukces trójki biznesmenów może zamienić się w koszmar przez działania prokuratora, który z zazdrości postanowił ten biznes zniszczyć. Inspiracją do filmu była prawdziwa historia biznesmenów, którzy w 1999 roku wykupili Krakowskie Zakłady Mięsne od Narodowego Funduszu Inwestycyjnego (czyli od państwa). Gdy w 2003 roku zakład po restrukturyzacji zaczyna działać, od razu prokuratura postawiła prywatnym właścicielom zakładu zarzuty m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy. Wszyscy trzej właściciele Krakowskich Zakładów Mięsnych przesiedzieli po kilka miesięcy w areszcie. Sprawa toczyła się wiele lat, w 2005 została zawieszona, a dopiero w 2009 roku postępowanie wznowiono, przejął je Radosław Ledwoń z Prokuratury Okręgowej i stwierdził, że przestępstwa nie było. Zakład jednak został zniszczony, a prokurator Andrzej Kwaśniewski, który od początku prowadził całą sprawę i czynił to niezwykle wolno, z dużym prawdopodobieństwem celowo, ostatecznie awansował w 2009 roku na śledczego Prokuratury Krajowej…

Niestety, istnieją także przykłady takich dramatycznych spraw z ostatnich lat. A dobrym przykładem jest Centrum Handlowe Nexa, firma działająca od 1991 roku i zajmującą się sprzedażą hurtową, detaliczną, jak również eksportem sprzętu AGD, RTV i IT. Właściciel firmy, Stanisław Kujawa, w 2010 odkrył, że w jego firmie pracuje kilka osób, które wykorzystują jego przedsiębiorstwo do wyłudzania podatku VAT przez fikcyjne transakcje. Pan Stanisław postąpił jak wzorowy, uczciwy obywatel – złożył do Urzędu Skarbowego korektę deklaracji VAT oraz zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa w jego firmie. Za to człowiek powinien ten powinien być prezentowany jako wzór. Tak się jednak nie stało. Zamiast tego firma została zalana lawiną kontroli lubelskiej skarbówki, przedłużanych aż ponad 40 razy! Skarbówka zablokowała firmie też ogółem zwrot podatku VAT, a łącznie była to kwota ponad 31 milionów złotych. Jeszcze w czerwcu 2015 roku Pan Stanisław przegrał walkę z fiskusem o zwrot części tego VATu. W tej sprawie dla sądu bardziej wiarygodne okazały się deklaracje z Ukrainy, gdzie miał być eksportowany towar, niż dane polskich celników.

Przekręciarze z Centrum Handlowego Nexa zostali natomiast bezkarni. I znów rodzi się pytanie, czy ujawniając proceder w swojej firmie, Pan Stanisław nie nastąpił przypadkiem na odcisk jakiemuś lokalnemu układowi?

"Zwolennikiem teorii spiskowych nie jestem" - powiedział Cezary Kaźmierczak, Prezes ZPP. "Ale w tej sprawie mam wrażenie, jakby ktoś komuś popsuł interes. Fakty są bowiem nieubłagane. Ktoś kto zawiadomił państwo polskie o przestępstwie został zniszczony, a oszuści, o których państwo zostało konkretnie poinformowane, bez przeszkód mogli nadal działać przez kilkanaście miesięcy i ogólnie mają się bardzo dobrze, tworząc wciąż nowe spółki - słupy do wyłudzeń. To nie są żadne domysły czy interpretacje - to są nagie fakty."

Polskie biuro podróży Big Blue powstało w 1995 roku. Założyło je dwóch dwudziestokilkulatków. Z roku na rok obroty firmy rosły, firma wygrywała dzięki innowacyjnemu podejściu, m.in. oddzieleniu kosztów przelotu od zakwaterowania podczas pobytu za granicą – jeśli klient chciał, mógł wykupić tylko jedną z tych opcji. W 2001 roku firmę nawiedziła kontrola skarbowa i uznała, że cała działalność jest prowadzona zgodnie z prawem. Pod decyzją podpisał się dyrektor UKS Andrzej Włodarczyk. O dziwo, kontrola rok później stwierdziła już coś całkowicie odmiennego – a mianowicie, że przeloty organizowane przez firmę nie mogą podlegać 0-procentowemu VATowi, ponieważ, zdaniem UKS, są częścią realizowanych usług turystycznych, a zatem powinny podlegać 7-procentowemu VATowi. I tym samym UKS zażądał od firmy zapłaty niemal 8 mln zł. Decyzję tę podpisał ten sam dyrektor UKS, który rok wcześniej uznał, że działalność Big Blue jest zgodna z prawem. Firma bez skutku odwoływała się od tej decyzji i 3 października 2003 rok upadła.

Czy coś się zmieni?

Takich przykładów, jak te z artykułu jest dużo więcej – na przykład sprawa sieci kantorów Conti, spółki Atrax. Schemat historii zwykle jest podobny – nagła kontrola, oskarżenia o nieprawidłowości w płacenia VAT lub innych podatków, wieloletni proces, po czym umorzenie sprawy lub uniewinnienie, co jednak nie ma większego znaczenia, bo dana firma jest już dawno zniszczona. I jak zwykle żaden urzędnik fiskusa ani pracownik wymiaru sprawiedliwości nie odpowiada za „pomyłkę” lub zdumiewającą przewlekłość postępowania.

Takich przypadków jest na tyle dużo, że powstało Stowarzyszenie Niepokonani 2012, grupujące w swoich szeregach przedsiębiorców poszkodowanych przez skarbówkę i wymiar sprawiedliwości. Celem działania Stowarzyszenia jest m.in. rewizja błędnych wyroków sądowych i wprowadzenie zmian legislacyjnych uniemożliwiających bezkarność urzędników, prokuratorów i sędziów. Szkoda, że to obywatele muszą walczyć o sprawiedliwość, a władze państwowe nie potrafią rozwiązać tego ewidentnego problemu.

Według danych firmy audytorskiej Grant Thornton, polska firma niesłusznie oskarżona o przestępstwa podatkowe i tak musi walczyć średnio 4,5 roku przed Naczelnym Sądem Administracyjnym o oczyszczenie z zarzutów. W międzyczasie fiskus przejmuje pieniądze firmy za rzekome niezapłacone podatki. I w wielu przypadkach – przed zakończeniem procesu firma bankrutuje, albo w najlepszym razie znacząco traci płynność finansową, którą następnie musi odbudowywać.

Od 2011 roku w Polsce obowiązuje ustawa, umożliwiająca karanie finansowe m.in. urzędników, którzy niesłusznie niszczą przedsiębiorców. Jednak do tej pory nie ma bodaj ani jednego przypadku ukarania właśnie tak działającego urzędnika.

Wydaje się, że najprostszą formą wyjścia z tej sytuacji, jest po prostu napisanie prostego i jednoznacznego prawa podatkowego, tak, aby było ono oczywiste bez różnej maści interpretatorów.

Autor: Adam Stankiewicz

sklep Wspieram Rozwój PL

Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:

polski komputer K-202

Polski komputer z czasów PRL zdecydowanie lepszy od amerykańskich - zniszczony przez system komunistyczny - o tym, jak zaprzepaszczono szansę polskiego inżyniera na sukces na miarę firm Apple, czy IBM.

Dlaczego rządzący powinni dążyć do obniżania podatków w Polsce? - jest wiele argumentów za tym, że obniżanie podatków wpływa pozytywnie na całą gospodarkę państwa.

Użytkownik Maxx 2019-02-18 20:20:00 IP: 154.20.100.*
No cóż gdyby Polsk była dobrze zarządzanym krajem i urzędy typu ZUS i US nie niszczyły by w zarodku rozwoju gospodarczego , miliony rodaków zostało by w kraju . Gdyby nie było mafii urzędniczej bo takich przykładów jak w filmie ,, układ zamknięty ,, są dziesiątki w kraju - dzisiejsza Polska była by krajem perspektyw . A z takiego kraju nie warto było by wyjeżdżać . Emigracja to nie tylko chęć poprawienia sobie bytu ale tez troska o własne dzieci i chęć mieszkania w normalnym kraju .
Użytkownik MILAN SOPHIE 2020-03-11 11:14:51 IP: 185.189.113.*
Cześć wszystkim,


LIGHTSTREAM jest najlepszą firmą oferującą pożyczki online, aby udzielić ci pożyczki, której szukałeś bez stresu i dużej ilości papierkowej roboty.
Czy niepokoiło Cię, gdzie uzyskać pożyczkę? odrzucony przez banki z powodu niskiej oceny zdolności kredytowej? lub martwisz się o pożyczanie online.

Nie martw się, ponieważ LIGHTSTREAM KREDYTY zapewni ci pożyczkę na oprocentowanie tak niskie, jak 3%. Skontaktuj się z nami (lightstreamloansinc@gmail.com)
Użytkownik Steve Knight 2020-03-14 14:56:25 IP: 185.232.20.*
Witam Panie i Panowie.
Witamy w NoviCap Financial Service Provider.

Czy pilnie potrzebujesz przełomu finansowego? Potrzebujesz pożyczki z różnych powodów? NoviCap oferuje elastyczne opcje pożyczek dostosowane do twoich potrzeb.

NoviCap oferuje różnorodne opcje pożyczek wszystkim potrzebującym pomocy finansowej o niskich stopach procentowych 3%, niezależnie od tego, czy jest to pożyczka biznesowa, pożyczka osobista czy pożyczka na rachunki medyczne, zaliczka na wypłatę, finansowanie sprzętu, pożyczka hipoteczna itp. Usługa jest szybka, bezpieczna, niezawodna. Aby uzyskać więcej informacji na temat oferty pożyczki NoviCap, wyślij e-mail za pośrednictwem || novicapserviceprovider@gmail.com || lub Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819

O NOVICAP
NoviCap, założona w 2015 roku, jest jednym z największych rynków pożyczek na świecie. Wiele osób, zwłaszcza właścicieli firm, korzysta z bezpłatnej usługi online NoviCap w celu znalezienia finansowania, przeglądając wiele produktów pożyczkowych z naszej szerokiej sieci programów pożyczkowych. NoviCap zapewnia finansowanie w szybki, elastyczny i przejrzysty sposób, oferując jednocześnie profesjonalnym inwestorom możliwość inwestowania w aktywa krótkoterminowe przynoszące ponadprzeciętne zwroty.

Jesteśmy bardzo szybcy, godni zaufania i godni zaufania. Możesz pożyczyć od 1000 do 50 milionów euro. NoviCap jest właściwą firmą do skontaktowania się, gdy potrzebujesz pilnej pożyczki.

Nigdy więcej marnowania czasu na próby uzyskania pożyczki od innych instytucji finansowych lub stresujące wizyty w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujesz.

Świadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail na adres || novicapserviceprovider@gmail.com || Napisz do nas na WhatsApp za pośrednictwem: +31642117819
Użytkownik tomas 2020-04-03 20:58:01 IP: 185.246.208.*
Czy potrzebujesz pożyczki na zakup domu, założenie firmy lub z powodów osobistych, to nie masz problemu. Wszystkie problemy finansowe dobiegły końca. są przeze mnie sprawdzone i zaufane, nie tylko obiecują pożyczkę, którą udzielają, każdemu, kto jest do niej zakwalifikowany. Zamieszczam tę reklamę jako część moich obietnic SZYBKICH POŻYCZEK 48 GODZINY SERWISU. Ich usługi obejmują pożyczki edukacyjne, pożyczki samochodowe, pożyczki samochodowe, pożyczki refinansowe, pożyczki zabezpieczone niezabezpieczone, pożyczki osobiste, pożyczki konsolidacyjne * Pożyczki biznesowe * Hipoteka * Strona główna Pożyczki * Pożyczka studencka itp., Więc prosimy o kontakt z nimi i nie daj się oszukać oszustom, którym obiecujemy pożyczkę, a na koniec zostaniesz oszukany z powodu ciężko zarobionych pieniędzy. Publikuję tę reklamę jako część moich obietnic SZYBKIEJ KREDYTU NA 48 GODZIN SERWISU. uprzejmie skontaktuj się z nimi dzisiaj przez e-mail: fasttrackservicenetwork@gmail.com

Szybkie odpowiedzi przez e-mail: fasttrackservicenetwork@gmail.com

WhatsApp dla szybkiej odpowiedzi: https://api.whatsApp.com/send?phone=17816567655


Najlepsze pozdrowienia
Alfred Shock
Użytkownik Berry Larson 2020-05-01 17:12:50 IP: 204.14.72.*
Czy potrzebujesz pożyczki, aby spłacić rachunki lub rozpocząć własną działalność gospodarczą? udzielamy wszelkiego rodzaju pożyczek o oprocentowaniu 1%, od minimum 5 000,00 USD do maksymalnie 100 milionów dolarów, funtów, euro, w razie zainteresowania, skontaktuj się z nami poprzez e-mail: boaexpress@aol.com
Whatsapp: +1 (209) 791 3424
Użytkownik oldboy 2020-05-13 21:01:51 IP: 185.220.101.*
Witam,
Przydałby się moderator do usuwania reklam z komentarzy. Ciekawa stronka ale te wpisy psują jej cel
Użytkownik Camilla Karlsen 2020-06-14 22:36:52 IP: 185.212.171.*
WITAJ; Czy potrzebujesz pożyczki?
Udzielamy pożyczek dla osób fizycznych: pożyczki osobiste na cele konsumpcyjne, pożyczki mieszkaniowe, spłaty kredytu, spłaty zadłużenia (w celu zebrania wszystkich długów w jednym kredycie), pożyczki studenckiej, pożyczki na sfinansowanie zakupu samochodu.

Potrzebujesz pożyczki na sfinansowanie swojego projektu?
Możemy wesprzeć cię pożyczką na realizację twoich projektów, takich jak: budowa twoich domów, biur, gospodarstw rolnych, a także finansowanie twoich projektów turystycznych, twojej firmy lub projektu, na który potrzebujesz finansowania zewnętrznego.

Potrzebujesz funduszu inwestycyjnego?
Możemy inwestować w twoje duże projekty. Jest to zarezerwowane dla firm poszukujących inwestorów do finansowania swoich projektów badawczych, projektów nieruchomości, przejęć i innych potrzeb biznesowych.

WYBIERZ NAJLEPSZE OPCJE POŻYCZKI TERAZ !!! Aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług, skontaktuj się z nami za pośrednictwem tego adresu e-mail: novaglobalfinances@gmail.com

Co oferujemy;
Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi kredytowe, zarówno pożyczki zabezpieczone, jak i niezabezpieczone, konsolidację zadłużenia i wiele innych po bardzo rozsądnych cenach.

NOVA GLOBAL FINANCIAL SERVICES jest spółką zależną jednej z najsilniejszych grup finansowych w Europie i na świecie z dużym kapitałem. NOVA GLOBAL FINANCIAL SERVICES realizuje strategię bycia obecnym tam, gdzie jest wzrost, łączenia klientów z możliwościami, które stwarza, pomagania firmom w rozwoju, ekonomii prosperowania i realizacji indywidualnych ambicji.

Wyślij prośbę o pożyczkę teraz !!!!
Imię i nazwisko: Camilla Karlsen (Loan Center Officer)
Adres kontaktowy: novaglobalfinances@gmail.com

Przepisz kod z obrazka

5e31e8225d52c906209b6a828f5d22bb