Najpopularniejsze produkty regionalne w Polsce
4 grudnia, 2024Coraz większą popularnością cieszą się produkty regionalne wyrabiane wg starych ludowych przepisów. Dostępne są w ograniczonej ilości, a niektóre z nich mają unijne certyfikaty. Które polskie produkty regionalne są najpopularniejsze? Subiektywny ranking.
Podział produktów wg certyfikatów UE
Produkty tradycyjne i regionalne chronione są w UE certyfikatami. Należą do nich Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne i Gwarantowana Tradycyjna Specjalność. Certyfikaty te są prawną ochroną produktów regionalnych i tradycyjnych.
Chroniona Nazwa Pochodzenia – oznaczenie wydawane produktowi pochodzącemu z określonego regionu, a nazwa nawiązuje do regionu wytwarzania np. jabłka Sandomierskie
Chronione Oznaczenie Geograficzne – oznaczenie przeznaczone dla produktów z określonego miejsca. Na tym obszarze musi odbywać się przynajmniej jeden z 3 procesów: produkcja, przetwarzanie lub przygotowanie produktu np. rogal świętomarciński.
Gwarantowana Tradycyjna Specjalność – przyznawany jest produktom wykonywanym w tradycyjnych surowców lub tradycyjnych składników albo charakteryzujący się tradycyjnym sposobem produkcji np. kiełbasa myśliwska.
Wyroby piekarnicze i cukiernicze
Rogal świętomarciński z białym makiem jest regionalnym produktem poznania i niektórych części wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina przypadającego 11 listopada. Początek tej słodkiej tradycji sięga 1860 roku.
Andruty Kaliskie delikatnie słodkie cienkie wafle wypiekane od początku XIX wieku w Kaliszu i powiecie Kaliskim.
Obwarzanek Krakowski, czyli wytrawne pieczywo obsypane solą, makiem lub sezamem. Tradycyjnie wypiekane w Krakowie, powiecie krakowskim lub wileckim.
Kołocz śląski, którego tradycja sięga średniowiecza. Ciasto to serwowane jest z okazji wielkich wydarzeń np. wesela, rocznicy założenia kościoła czy odpustów. Tradycja kultywowana jest zwłaszcza na śląsku cieszyńskim.
Owoce i warzywa
Truskawka kaszubska wyróżnia się ciemnoczerwonym kolorem, soczystością, jędrnościom i słodkim smakiem.
Jabłka łąckie uprawiane na terenie Kotliny Kłodzkiej (głównie powiat limanowski i nowosądecki). Są to takie odmiany jabłek jak m.in. Jonagold, Champions Topaz, Lorgo, Red Booskop. Są to wyjątkowo soczyste i smaczne jabłka. Po obraniu nie brązowieją.
Fasola „Piękny Jaś” z doliny Dunajca charakteryzuje się drobną wielkością ziaren, ma błyszczącą skórkę. Ma słodkawy smak i delikatną konsystencję. Jest świetnym źródłem magnezu.
Miody tradycyjne i pitne
Podkarpacki miód spadziowy pochodzi ze spadzi z podkarpackiej jodły pospolitej. Płynny miód ma barwę ciemnobrązową, a skrystalizowany niemal czarną.
Miody pitne powstają w wyniku fermentacji miodu pszczelego oraz wody. Różnią się ilością alkoholu oraz długością leżakowania.
Sery
Osypek twardy wędzony ser wytwarzany z mleka owczego. Ma intensywny słony smak. Produkowany jest wyłącznie od maja do września, ale w sprzedaży jest do końca października.
Bryndza podhalańska to miękki ser podpuszczkowy wytwarzany z mleka owczego. Podobnie jak oscypek wytwarzany jest od maja do czerwca.
Ser koryciński swojski produkowany na Podlasiu w trzech powiatach: Korycin, Janów i Suchowola. Produkowany jest z mleka krowiego. Występują również odmiany z dodatkiem czosnku
Krupnioki śląskie, czyli podroby wieprzowe wymieszane z krwią oraz kaszą gryczaną lub jęczmienną. Popularne danie w województwie śląskim i opolskim.
Kiełbasa myśliwska tradycyjny produkt z województwa lubuskiego. W smaku wyczuwalne są leśne nuty.
Kiełbasa jałowcowa kiełbasa wieprzowa w cienkich pętelkach. Mięso krojone jest ręcznie. Ma ciemnowiśniową barwę, a w przekroju widoczne kawałki mięsa i przyprawy.
Regionalne polskie produkty znane są z inspiracji naturą i wspaniałych smaków. Dzięki temu dania z ich dodatkiem nabierają niezwykłego smaku i aromatu.