Zielony – Polska Waluta Lokalna

14 marca, 2016 Wyłączono przez Edytor2
Zielony – Polska Waluta Lokalna

Obecnie na świecie funkcjonuje już kilka tysięcy walut lokalnych. Co ciekawe, często powstają one w krajach wysoko rozwiniętych. Jednym z popularniejszych przykładów jest działanie tego systemu w brytyjskim mieście Bristol. Polacy także mają już swoje alternatywne pieniądze. O co w tym chodzi?

Waluty lokalne to środki płatności istniejące obok standardowego pieniądza. Są respektowane przez podmioty, które zgodziły się je przyjmować, np. przez pewną grupę przedsiębiorców. W tym punkcie mogą pojawić się pierwsze pytania – po co wprowadzać coś takiego, skoro do celów płatniczych można używać tradycyjnych walut?

Powody są dwa : pieniądza państwowego jest na rynku niewystarczająca ilość. Przedsiębiorcy nie mogą sprzedać swoich towarów lub usług bo nie mają sobie czym zapłacić. Waluta lokalna uzupełnia te lukę i jest sposobem na rozliczenie wzajemnych transakcji. Drugim, istotnym powodem, jest fakt, że lokalna waluta krąży wśród uczestników danego systemu.

Zyski nie są wyprowadzane na zewnątrz, wspierają więc lokalną gospodarkę.

Korzyści dla firm

Właśnie tak zostają zaprezentowane m.in. korzyści z posiadania Zielonego – Polskiej Waluty Lokalnej, powołanej przy udziale Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Zielony jest zawsze równy wartością złotówce. Każda firma, która przystępuje do programu, zgadza się akceptować płatności również w Zielonych. Za pozyskaną walutę może kupować usługi/produkty oferowane przez innych uczestników systemu. Dzięki temu tworzy się wzmożona wymiana handlowa między firmami-uczestnikami tego projektu i nawiązywane są nowe relacje biznesowe. Obecnie płatność w Zielonym dopuszcza ponad 200 firm z różnorodnych branż.

Program lojalnościowy dla klientów

Twórcy Zielonego rozszerzyli jego zasięg i umożliwiają pozyskiwanie Zielonych także osobom fizycznym. W tym celu pod koniec 2015 roku powstała aplikacja na smartfony „Zielony” (na razie dostępna na system Android i iPhone). Działa to w sposób następujący – poprzez aplikację osoba dowiaduje się, które firmy oferują za wykonanie u nich zakupów przyznanie Zielonych jako bonusu na osobiste konto klienta. Możliwości są ogromne – możemy iść na kawę, wykupić nocleg w hotelu, wziąć udział w szkoleniu czy nawet zrobić zakupy w lokalnym sklepie. Każde z tych działań nagradzane jest Zielonymi, w wysokości przeciętnie od 3% do 10% wydanej kwoty. O wysokości bonusu decyduje przedsiębiorca i wskazuje ją w swojej ofercie. Później można wykorzystać posiadane Zielone na produkty i usługi firm działających w tym systemie. Korzyści osiąga zarówno klient, w postaci otrzymania Zielonych za zakupy, jak i firma – ponieważ z racji działania w tym systemie zwiększa jej się liczba klientów, którzy wybierają tę a nie inną ofertę – także ze względu na bonus w Zielonych.

Osoby zainteresowane przetestowaniem systemu zachęcamy do pobrania aplikacji z sklepu Google Play. Będziemy wdzięczni za podanie przy rejestracji naszego ID polecającego:

4802 0000 0105

Zasięg działania waluty ZIELONY

Na chwilę obecną waluta lokalna funkcjonuje w czterech województwach: świętokrzyskim, małopolskim, łódzkim i mazowieckim. Jako, że projekt narodził się w Starachowicach to tam działa on w tej chwili najlepiej. I choć przed jej twórcami jeszcze daleka droga – wdrożenie systemu lojalnościowego to dopiero drugi etap rozwoju systemu – to gra jest warta świeczki bo system promuje w 100% polskie lokalne firmy. Warto pamiętać, że kupując coś za Zielone mamy pewność, że pieniądze te nie trafią za granicę tylko zostaną wydane lokalnie, czyli w obecnym kształcie w czterech obsługiwanych województwach.

Wspieram Rozwój.pl w systemie ZIELONY

Popierając ideę Waluty Lokalnej Zielony, wspierającej lokalną przedsiębiorczość i rozwój polskich firm, nasza inicjatywa dołączyła do system ZIELONY w połowie 2015 roku. Za Zielone umożliwiamy kupno przez firmy wszystkich oferowanych kont w naszym serwisie, pozwalającego samodzielnie edytować wpisy odnośnie swoich marek i firm i lepsze ich wyróżnienie na stronie oraz w aplikacji Polskie Marki oraz zwiększenie priorytetu wyświetlania pozycji w serwisie i aplikacji. Dzięki temu firmy mogą w sposób rozbudowany przedstawić Wam swoje oferty w naszej bazie danych, a to z kolei może wpłynąć na Wasze większe zainteresowanie daną firmą.

Dołącz do systemu Zielony

Prowadzisz firmę w jednym z obsługiwanych województw? Zainteresowała Cię idea uczestnictwa w systemie wspierania lokalnych firm? Gorąco zachęcamy wszystkie polskie firmy do dołączania do systemu. Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem lub bezpośrednio z walutą Zielony.

 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Czym są waluty lokalne i gdzie funkcjonują w obiegu?

Waluty lokalne są alternatywnymi środkami płatności, które działają obok standardowej waluty. Są one honorowane przez intytucje, firmy i przedsiębiorstwa, które wyraziły zgodę na przyjmowanie lokalnego pieniądza. Istnienie walut lokalnych jest częste w krajach wysoko rozwiniętych, Wielka Brytania na przykład ma swoją walutę lokalną w Bristolu.

 

Jakie są zalety korzystania z walut lokalnych?

Waluty lokalne wchodzą do obiegu, kiedy państwowy pieniądz nie wystarcza na pokrycie potrzebnych wydatków przez przedsiębiorstwa. Dzięki temu firmy mogą przeprowadzać ze sobą transakcje i nawzajem się ze sobą rozliczać. Zaletą waluty lokalnej jest to, że pieniądz pozostaje w lokalnym obiegu, a zyski nie wychodzą na zewnątrz, co wzmacnia lokalną gospodarkę.

 

W jaki sposób zacząć używać Zielonego i co jakie profity można w zamian otrzymać?

Zielony jest dostępny również dla osób fizycznych. Żeby zacząć korzystać z Zielonego, należy pobrać aplikację „Zielony”. W trakcie zakupów we wskazanych miejscach, użytkownik dostaje niewielki zwrot wydanej kwoty (3-10%) w Zielonych, co daje spore korzyści. Za otrzymane tą drogą można kupić kawę, zrobić zakupy, a nawet opłacić szkolenie i nocleg w hotelu.

Wspieram Rozwój również należy do systemu ZIELONY. Za Zielone możesz wykupić u nas konto i otrzymać wyróżnienie w naszej bazie firm w aplikacji Polskie Marki.

 

Gdzie na terenie Polski można korzystać z Zielonego?

Zielony działa obecnie na terenie czterech województw: mazowieckiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. Najwięcej możliwości mają mieszkańcy miasta, którego jest kolebką Zielonego: Starachowic. Warto korzystać z Zielonego, jeśli jest taka możliwość, ponieważ lokalna waluta może wzmocnić lokalny rynek.