Które browary mają 100% polski kapitał? – przegląd wybranych marek

18 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Które browary mają 100% polski kapitał? – przegląd wybranych marek

Obecnie Polska jest drugim co do wielkości producentem piwa w Unii Europejskiej. Pod względem konsumpcji zajmuje zaszczytne czwarte miejsce. W Polsce piwo produkowane jest przez ponad 280 browarów. Niestety prawie 90% z nich, to zagraniczne koncerny. Które browary w Polsce mają w 100% polski kapitał?

Rynek piwowarski w Polsce

Inflacja spowodowała wzrost wartości rynku piwowarskiego, w 2022 roku przekroczył 21 mld zł w porównaniu z 19,3 mld zł w 2021 roku. Jednak ilość sprzedanego piwa praktycznie się nie zmieniła. W 2022 roku wyniosła 3 287,5 mln litrów (niemal tyle samo co w 2019 roku). W tym samym czasie nastąpił 25% wzrost kosztów produkcji, co wprost proporcjonalnie przełożyło się na ceny piwa, a tym samym mniejsze zainteresowanie konsumentów tym trunkiem.

Na polskim rynku piwa największą popularnością cieszą się trunki zagranicznych koncernów: Carlsberg (browary: Bosman, Kasztelan i Okocim), Kampania Piwowarska (browary: Książęcy, Lech i Dojidy) oraz Grupa Żywiec (browary: Elbląg, Namysłów, Leżajsk, Warka i Żywiec). Jedynym dużym koncernem z 100% polskim kapitałem jest grupa Van Pur.  Obecnie 13 małych i średnich browarów rzemieślniczych zrzeszonych jest w Stowarzyszeniu Regionalnych Browarów Polskich – Polskie Piwo. W Polsce przybywa browarów rzemieślniczych, restauracyjnych i piw kraftowych. Choć cieszą się coraz większą popularnością, to i tak spółki przemysłowe królują na rynku browarniczym.

Które browary mają polski kapitał?

Gdy kupujesz piwo, to staraj się wybierać trunki wyłącznie z polskich browarów, dzięki temu wspierasz polską gospodarkę. Poniżej przedstawiam listę wybranych browarów.

Amber

Mały rodzinny browar, który powstał w 1994 roku. Wśród piw marki Amber można znaleźć m.in. Grand, Złote Lwy, Amber Chmielów. Produkty można zakupić głównie na Pomorzu i w dużych sieciach handlowych.

Beskidzki Browar Rzemieślniczy

Mały lokalny browar. Powstał w 2018 roku. W ofercie brandu na stałe jest kilkanaście różnych rodzajów piw.

Browar Cieszyn

Browar działający nieprzerwanie od 1846 roku. Obecnie w ofercie browaru jest ponad 60 różnych piwa. Browar znajduje się na szlaku zabytków techniki. Obecnym właścicielem browaru jest marka Polskie Zdroje (producent Cisowianki).

Browar Czarnków

Browar powstał na terenie dawnego zamku Czarnkowskich herbu Nałęcz. W grudniu 2010 r. spółka Browar Gontyniec Sp. z o.o. przejęła browar Czarnków. Piwa powstają wyłącznie z produktów najwyższej jakości. W ofercie Browaru Czarnków są takie marki jak: Noteckie, Gniewosz, Konstancin i Warszawiak.

Browar Gościszewo

Mały polski browar założony w 1991 roku przez braci Czarneckich. Początkowo produkowano wyłącznie piwo typu pilzneńskiego. Od 2007 w ofercie browaru można znaleźć różnorodne piwa.  

Browar Lubelskie S.A.

Jeden z największych polskich regionalnych producentów piwa. Początki browaru sięgają 1846 roku. Trunki tej marki cieszą się popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą.

Browar zamkowy Racibórz

Charakteryzuje się długą historią ważenia sięgającą XVI wieku. Od 2009 roku browar jest otwarty dla grup zwiedzających. Obecnym właścicielem jest Jerzy Łazarczyk.

Browar Witnica

Mimo różnorodnych zawirowań historycznych Browar Witnica działa nieprzerwanie od 1856 roku. Obecnie w ofercie jest kilkadziesiąt różnorodnych rodzajów piw.  

Drink ID

Browar Piotrków Trybunalski założony w 1927 roku.  W ofercie brandu są trunki alkoholowe i bezalkoholowe produkowane pod marką własną, jak i na zlecenie dyskontów czy hipermarketów.

Głubczyce S. A.

Przedsiębiorstwo z polskim kapitałem. Powstało w 1951 roku jako Głubczyckie Zakłady Piwowarsko- Słodownicze. Aktualnie marka specjalizuje się w produkcji różnorodnych piw dla dyskontów i supermarketów.

Huzar

Mały browar rzemieślniczy, który powstał na granicy Lubelszczyzny i Mazowsza. Piwa warzone są metoda tradycyjną.

Grupa van Pur

Jedna z najpopularniejszych i niezależnych polskich spółek piwowarskich. W skład grupy wchodzą takie marki jak: Łomża, Corsets, Kuflowe Mocne, Braniewo, Karpacka, Brackie, Śląskie Mocne, Van Pur.  Grupa eksportuje swoje produkty do 75 krajów.

Jabłonowo

Browar założony w 1992 roku przez Leona i Huberta Buksowiczów oraz Włodzimierza Parola. Piwa z tego browaru dostępne są na Mazowszu oraz w sieciach super i hipermarketów.

Jagiełło

Regionalny rodzinny browar z Lubelszczyzny. Został założony w 1993 roku przez Grażynę i Lucjana Jagiełło. Od początku piwo warzone jest wyłącznie z wysokiej jakości składników. Marka jest członkiem Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Mazurska Manufaktura

Założona w 2019 roku rodzinna spółka specjalizująca się w produkcji piw regionalnych i rzemieślniczych. W portfolio Mazurskiej Manufaktury można znaleźć takie marki jak m.in. Profesja, czy kraftowy AleBrowar.

Opolski

Mały rodzinny browar, który powstał w sercu Opolszczyzny. W ofercie brandu jest kilka tradycyjnych rodzajów piw.

Pinta

Mały browar rzemieślniczy, powstał w 2010 roku. Obecnie w asortymencie marki jest kilkadziesiąt różnych piw m.in. regionalne, sezonowe, 0%, pinta collab.

Tenczynek

Wg dostępnych pisemnych zmianek piwo w Tenczynku było ważone przed 1553 rokiem. W 2018 roku został zakupiony przez spółkę akcyjną Manufaktura Piwa, Wódki i Wina Janusza Palikota. Od 2021 produkowane jest piwo z suszem konopnym.

 

Gdy decydujesz się na zakup piwa, to wybieraj trunki wyprodukowane przez polskie browary. Dzięki temu wspierasz polską gospodarkę. 

 

Autor: Brygida Konopka- König