Polscy producenci czekolady
13 lipca, 2023Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że Polska jest trzecim pod względem wielkości eksporterem czekolady w Europie. W tym rankingu wyprzedzają nasz kraj tylko Niemcy i Holendrzy. Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, Polska eksportowała 295 tys. ton czekolady, co sprawia, że zajmuje 3 zaszczytne miejsce na podium europejskich eksporterów czekolady. Największymi odbiorcami polskiej czekolady są: Wielka Brytania, Niemcy, Belgia, Czechy, Francja i Holandia.
Producenci czekolady w Polsce
Większość czekolady wytwarzanej w Polsce produkowana jest przez firmy z zagranicznym kapitałem (częściowym lub w całości). Do tej grupy zalicza się m.in. Lotte Wedel (czekolada Wedel), Ferrero (czekoladki Ferrero Rocher) i Mondelez (czekolada Alpen Gold, Milka i Toblerone). Wg raportu opublikowanego przez „Pan Paragon” liderem wśród polskich konsumentów jest Milka. Kolejne miejsce zajmuje marka własna Lidla i Biedronki. Warto wiedzieć, że czekolada Luximo (marka własna Biedronki) produkowana jest przez Millano Grup (firmę ze 100% polskim kapitałem)
Które polskie marki produkują czekoladę?
Niestety ze 100 % polskim kapitałem są tylko 3 marki produkujące czekoladę, czyli Goplana, Mieszko i Terravita. Oczywiście są również polskie wegańskie marki produkujące czekoladę.
Goplana
Historia marki sięga 1911 roku, gdy Janusz i Wiesław Wilkońscy założyli Poznańską Fabrykę Czekolady „Luna”. Od 1913 roku marka nosiła nazwę Goplana. Firma przetrwała I i II Wojnę Światową. Obecnie należy do polskiego holdingu Colian.
Mieszko
Historia marki sięga 1853 roku, gdy Franz Sobtzick w Raciborzu otwiera pierwszą cukiernię. W 1968 roku powstaje pierwsza fabryka napędzana parą. W 1945 powstaje Spółdzielnia Inwalidów Raciborzanka. W 1993 w wyniku połączenia dwóch firm Ślązak i Raciborzanka powstaje Mieszko.
Terravita
Marka założona w 1991 roku. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Greenvita Sp. z o.o. od początku 1999 roku marka ma nazwę Terravita Sp. z o.o. w 2022 roku firma została sprzedana – zakupił ją Tomasz Cichowski wraz z rodzeństwem.
Polscy producenci wegańskich czekolad
Wśród rodzimych producentów słodkiej czekolady są również producenci wegańskich odpowiedników tego słodkiego przysmaku. Choć nie jest to liczna grupa polskich przedsiębiorców, to ich produkty są naprawdę wyborne – prosty skład i świetny smak, który odpowiada niemal wszystkim.
Bio Benjamin
Marka Bio Benjamin powstała w 2014 jako start-up stworzony przez braci Benjamin. Od początku głównym założeniem marki była produkcja alternatywnych czekolad – zdrowszych od tych dostępnych na rynku. Pierwsza czekolada marki pojawiła się na rynku w 2017 roku. Obecnie firma produkuje 30 rodzajów czekolad pod marką własną oraz ponad 40 smaków czekolad „pod innymi markami własnymi”.
Cocoa
Marka założona w 2009 roku, choć pierwsze czekolady powstały dopiero w 2010 roku. Od 2103 roku eksportuje swoje wegańskie czekolady na terenie UE.
Las Vegan’s
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek wegańskich czekolad. Wszystkie produkty marki to wyroby rzemieślnicze. Misją brandu jest prosty skład i produkcja „od ziarenka do tabliczki pod jednym dachem”. Pierwsze czekolady pojawiły się w 2021. Obecnie w ofercie marki jest 5 rodzajów wegańskich czekolad.
Super Fudgio
Założycielką marki jest Iwona Kasica. Pierwsze produkty brandu zostały wprowadzone na rynek w 2017 roku – była to krówka o smaku tofii i kakao. W 2021 roku marka rozszerzyła swój asortyment o kolejne produkty takie jak kremy w słoiku, czekolada, batoniki, bakalie i płatki śniadaniowe.
Wegańskie serce
Polska marka wegańskich czekolad powstała z myślą o ochronie i promowaniu praw zwierząt. Założyciele brandu prężnie działają na rzecz zwierząt. W ofercie firmy jest kilka różnych rodzajów wegańskich czekolad.
Brygida Konopka- König
Zobacz też:
Nie wiedzialem, że wedel jest niepolski już
Nie sądziłam, że polska czekolada jest tak popularna, możemy być dumni