Czy Polsce grozi recesja?
25 listopada, 2022Recesja to zwrot, który coraz częściej pada w przypadku tego, co czeka Polskę w niedalekiej przyszłości. Można o niej mówić, gdy tempo wzrostu gospodarczego spada. Głosy ekonomistów są podzielone. Niektórzy z nich zwracają uwagę na to, że trzeba być gotowym na recesję. Inni uspokajają przypominając, że gospodarka dalej wygląda stabilnie. Jak więc należy podejść do tej sytuacji?
Co to jest recesja?
Słowo recesja pochodzi z języka łacińskiego i oznacza cofanie się. I właśnie na tym polega to zjawisko w makroekonomii. Recesja to zmniejszenie tempa wzrostu produktu krajowego brutto (PKB). W praktyce wiąże się ona również ze zwiększeniem bezrobocia i zmniejszeniem produkcji.
Często spotykanym zwrotem jest recesja techniczna. Określa się nią sytuację, w której do stwierdzenia recesji używa się tylko jednego czynnika, którym jest PKB. Nie uwzględnia się wtedy innych składowych, które mogłyby być trudne do analizy w określonym czasie. Recesja jest pierwszą oznaką tego, że w gospodarce danego kraju nie dzieje się dobrze. Nie jest to jednak jeszcze etap kryzysu gospodarczego.
Co powoduje recesję?
Zazwyczaj recesja wywoływana jest przez zdarzenia, które związane są w dużej mierze z polityką wewnętrzną kraju, ale nie tylko. Najczęściej są to:
- nieodpowiednia polityka monetarna – nadmierna produkcja pieniądza bez pokrycia źle wpływa na przyszłość kraju. Zbyt duże oddziaływanie na system pieniężny może prowadzić do wielu negatywnych skutków ekonomicznych;
- spadek produkcji – braki w popularnych produktach na sklepowych półkach prowadzą do podwyższenia cen;
- zwiększenie podaży i zmniejszenie popytu – takie zdarzenia na rynku prowadzą do zwiększenia inflacji;
- konflikty międzypaństwowe – mogą one prowadzić do niepokoju wśród społeczeństwa. Dodatkowo nieraz konieczna jest zmiana dostawców surowców i produktów, która może trwać długo i oddziaływać na gospodarkę.
Co oznacza recesja dla Polaków?
Skutki recesji mogą być łatwo zauważalne przez każdego obywatela. Pierwszym z nich jest drastyczny wzrost cen towarów i usług. Obecnie rosnąca inflacja powoduje już sytuację, w której najpopularniejsze produkty kosztują więcej. Oznacza to, że w tej samej cenie ilość dóbr, którą można kupić się zmniejsza.
Recesja wpływa również negatywnie na wielkość zarobków. Sporo firm posiadając problem ze względu na spowolnienie gospodarcze nie będzie w stanie utrzymać pracowników oferując im nie mniejsze zarobki. W związku z tym najbardziej narażone przedsiębiorstwa mogą być zmuszone do zaoferowania mniejszego wynagrodzenia.
Dodatkowo konieczność zmniejszenia poziomu produkcji może zmusić pracodawców do zwolnienia części pracowników. To spowoduje nagły wzrost bezrobocia. Ilość przedsiębiorstw także może spaść z tego samego powodu. Ze względu na niskie przychody decydenci będą musieli nieraz zastanowić się nad tym, czy nie zamknąć działalności.
Czy recesja realnie zagraża Polsce?
Obecna sytuacja w Polsce prowadzi do pytania o to, czy nadchodzi recesja. Ekonomiści nie są do końca zgodni na ten temat. Rosnąca inflacja oraz wojna tuż za granicą zmuszają do rozpatrywania tego zjawiska jako całkiem realnego w niedalekiej przyszłości. Takie warunki negatywnie wpływają na nastroje Polaków, którzy aktywnie reagują na wszelkie pogłoski o kryzysie. Często można się spotkać z zapowiedziami specjalistów co do kwartału, w którym recesja może stać się faktem. Warto pamiętać, że są to teoretyczne wyliczenia. Faktem są jednak negatywne wiadomości napływające z GUS-u o wspomnianej rosnącej inflacji.
Stale pozytywną wiadomością jest to, że Polacy potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach. W związku z tym wiele osób pomimo trudności zastanawia się nad przejściem na własną działalność gospodarczą. Takie działanie pomimo rosnących kosztów może zapewnić najlepszym w branży większą niezależność.
Jak przeciwdziałać recesji?
Aby móc zatrzymać recesję trzeba działać jednocześnie szybko, ale też wykazać się cierpliwością. Podstawowe narzędzia polityków w walce z osłabieniem gospodarczym to:
- minimalizacja wydatków socjalnych – pozwala ono na zmniejszenie dziury budżetowej;
- zmniejszenie podatków dla przedsiębiorców – zachęca to kierujących firmą, by zacząć inwestować. Takie działanie nakręca ruch w gospodarce.
Autor: Dawid Kałuża