Czym różnią się kredyty gotówkowe od pozabankowych pożyczek ratalnych?

2 maja, 2023 Wyłączono przez Dawid
Czym różnią się kredyty gotówkowe od pozabankowych pożyczek ratalnych?

W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych sposobów na pozyskanie dodatkowych środków finansowych. Jednymi z popularniejszych jest aplikowanie o kredyty gotówkowe oraz pozabankowe pożyczki ratalne. Choć funkcje tych produktów finansowych wydają się podobne, to istnieją kluczowe różnice między nimi. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie, co dzieli kredyt i pożyczkę oraz jak dobrać rozwiązanie idealne do swoich potrzeb. Zapraszam do lektury!

Kredyt gotówkowy a pozabankowa pożyczka ratalna – kwestie prawne

Każdy z nas miewa problemy z dopięciem domowego budżetu. Wówczas niezbędna okazuje się doraźna pożyczka lub większy kredyt. Czym różnią się te dwa źródła finansowania z perspektywy polskiego prawa? Wyjaśniamy.

Kredyt gotówkowy oraz pozabankowa pożyczka ratalna to formy finansowania, które regulowane są przez różne akty prawne. Kredyt gotówkowy to produkt regulowany przez ustawę o prawie bankowym. Z kolei pozabankowa pożyczka ratalna musi spełniać ramy ustawy o pożyczce konsumenckiej lub. Gdy transakcja nie jest zawierana z instytucją finansową, wystarczy stosować się do przepisów Kodeksu Cywilnego, aby umowa była ważna.

Jeśli chodzi o definicję, kredyt gotówkowy to umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą, na mocy której instytucja zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy określoną kwotę środków na określony czas, z przeznaczeniem na sprecyzowany cel. Kredytobiorca zobowiązuje się z kolei do terminowej spłaty kredytu wraz z odsetkami i prowizją, zgodnie z warunkami określonymi w umowie kredytowej. W przypadku pozabankowej pożyczki ratalnej mamy do czynienia z umową zawieraną pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Pożyczkodawca zobowiązuje się udzielić pożyczki pożyczkobiorcy na określony czas, a pożyczkobiorca zobowiązuje się do terminowej spłaty pożyczki. Tu stronami mogą być osoby prywatne, a wówczas transakcja niekoniecznie wiąże się z odsetkami lub innymi opłatami.

Warto pamiętać, że umowa pisemna jest wymagana tylko w przypadku kredytu. Pożyczka może zostać udzielona w ramach słownych uzgodnień. Niemniej zaleca się sporządzenie choćby odręcznej umowy w dwóch egzemplarzach, która, w razie problemów, jest zabezpieczeniem zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika. Danymi, jakie warto zawrzeć w umowie są m.in.: strony umowy, kwota i waluta kredytu lub pożyczki, cel kredytu lub pożyczki, zasady i termin spłaty, wysokość oprocentowania i warunki jego zmiany, sposób zabezpieczenia należności, warunki dokonywania zmian i rozwiązania umowy.

Kiedy lepiej wybrać kredyt, a kiedy pożyczkę?

Każdy z nas jest inny, dlatego trudno znaleźć uniwersalną odpowiedź na pytanie o to, czy bardziej opłaca się kredyt gotówkowy, czy pożyczka ratalna. Poniżej prezentujemy kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę nim podejmiesz ostateczną decyzję.

Pożyczka ratalna to rozwiązanie idealne dla osób, które potrzebują szybkiej pomocy finansowej, ale nie chcą dzielić się z wierzycielem informacją o tym, na co konkretnie potrzebują pieniędzy. W przypadku pożyczki ratalnej nie ma wymogu podawania celu, na który zostanie wykorzystana gotówka, co daje klientowi dużą swobodę. W dodatku,pożyczki ratalne online lepiej sprawdzą się u tych klientów, którzy szukają doraźnego i stosunkowo niewielkiego wsparcia, ponieważ produkty tego typu są udzielane zwykle w kwotach od kilkuset złotych do kilku tysięcy złotych.

Za kolejny atut pożyczki gotówkowej można uznać łatwiejszą procedurę aplikacyjną. Parabanki charakteryzuje bardziej liberalne podejście do zdolności kredytowej klienta. Wierzyciele nie stawiają także surowych wymogów związanych z weryfikacją źródeł dochodu osoby aplikującej i innych parametrów. Dzięki temu pożyczka jest niemal zawsze dostępna dla osób, które mają trudności w uzyskaniu kredytu w banku. Warto jednak pamiętać, że z reguły pożyczki ratalne mają wyższe oprocentowanie niż kredyty gotówkowe, co może oznaczać, że w dłuższej perspektywie czasu będą bardziej kosztowne.

Kredyt gotówkowy to natomiast rozwiązanie dla osób, które chcą zrealizować bardziej kosztowne plany i zamierzają przeznaczyć środki na konkretny cel. W przypadku tego produktu zwykle wymaga się podania informacji, na co dłużnik chce wydać powierzone mu środki. Może to wpłynąć na proces decyzyjny, który toczy się wewnątrz banku. Mimo tego wiele osób stawia na kredyt gotówkowy, ponieważ jest on tańszym rozwiązaniem niż pożyczka ratalna. 

Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł pomógł Ci ustalić, która forma finansowania jest idealna dla Ciebie. Jeśli jednak nadal nie wiesz, co powinieneś/aś wybrać, wątpliwości może rozwiać porównywarka kredytów. Znajdź zaufaną platformę i zapoznaj się z treściami, na podstawie których ocenisz, czy potrzebujesz jedynie doraźnej pomocy ekonomicznej, a może korzystne będzie zawnioskowanie o długodystansowe wsparcie.

Jeśli interesuje Cię porównanie ofert obu tych produktów finansowych we własnym zakresie, kliknij w link, aby zapoznać się z zaufanym rankingiem: https://comparer.pl/

 

Artykuł sponsorowany