Dlaczego likwidacja gotówki jest zagrożeniem dla wolności obywateli?

17 sierpnia, 2022 Wyłączono przez Dawid
Dlaczego likwidacja gotówki jest zagrożeniem dla wolności obywateli?

Z roku na rok możemy zauważyć rosnący udział płatności bezgotówkowych we wszelkich transakcjach finansowych. Przelewy, płatności kartą, telefonem, blikiem, zegarkiem – to już codzienność. Mimo tych wszystkich udogodnień chyba ciężko sobie wyobrazić świat całkowicie bez fizycznej formy pieniądza. Pomimo tego, wciąż wielu polityków zachęca do dążenia do całkowitego zastąpienia banknotów i monet, wirtualnymi pieniędzmi przechowywanymi w bankach.

Czy gotówka w obecnych czasach jest jeszcze potrzebna?

Czy kiedykolwiek doczekamy się chwili, w której w ogóle przestaniemy używać gotówki? Czy nadejdzie czas, że o stanie naszych finansów będziemy dowiadywać się tylko w postaci arabskich cyferek z wyświetlacza naszego smartphona czy laptopa? Choć ciężko w to do końca uwierzyć, wyłączny obrót bezgotówkowy jest coraz bardziej możliwy.

Czy nasza stara, dobrze znana gotówka jest gotowa odejść do lamusa? I czy przede wszystkim, my jako ludzie i społeczeństwo jesteśmy gotowi na całkowitą rezygnację z czegoś, co tak dobrze znaliśmy i lubiliśmy…

 

Zalety gotówki

Gotówka to ważna forma płatności. O jej wszechstronności trudno kwestionować. W czym gotówka przewyższa wirtualne formy płatności? Otóż jest ich kilka:

– gotówka działa w pełni unplugged

Nagła awaria prądu? Brak dostępu do internetu? W przypadku odcięcia dopływu prądu, wynikłego z wydarzeń losowych, oraz w przypadku braku możliwości skorzystania z internetu nasze bezgotówkowe pieniądze są bezużyteczne. Przecież terminale w tym wypadku nie zadziałają, a do wykonania przelewu czy BLIK-u musimy być online.

– pieniądz bezgotówkowy jako przedmiot ataków hakerskich 

Praktycznie codziennie słyszymy i czytamy ostrzeżenia dotyczące coraz to sprytniejszych i podstępnych metodach wyłudzania pieniędzy w formie bezgotówkowej. Jeden fałszywy ruch w postaci kliknięcia w niewłaściwy link i po naszych oszczędnościach. Systemy bankowe również narażone są na ataki złodziei i hakerów. W sieci czyha na nas naprawdę wiele zagrożeń.

– gotówka jako najpowszechniejsza forma zapłaty

Owszem, wszelkie udogodnienia form płatności w postaci aplikacji bankowych, BLIK-a itp. są dużym ułatwieniem, ale przecież nie każdy takie formy zna, czy lubi. To, jaką formą pieniędzy chcemy władać, powinno zależeć tylko i wyłącznie od nas i od naszych preferencji. Gotówkę przecież zna każdy, a formy takie jak BLIK, Revolut, czy PayPal już niekoniecznie.

– gotówka to pieniądze zawsze do dyspozycji

Pieniądze trzymane na kontach bankowych to także niejako ryzyko, mniejszego, czy większego stopnia. W przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej nie mamy przecież pewności, że będziemy mogli wypłacić nasze oszczędności. Takie sytuacje miały już miejsce na świecie, m.in. na Cyprze, czy w Libanie. Tylko pieniądze, które przechowujemy w gotówce to nasz pewnik.

– gotówka jako ogranicznik wydatków

Korzystanie z płatności bezgotówkowych to jest niesamowita wygoda. Jednak ta wygoda w płaceniu choćby telefonem wiąże się także z mniejszą samokontrolą wydatków. Bowiem, jeśli weźmiemy na zakupy jedynie 100 zł w gotówce, to kontrolujemy nasze zakupy bardzo dokładnie. Choćby nie wiem co, nie kupimy rzeczy, która tak kusi nas swoją promocją, bo nie posiadamy przy sobie większej kwoty pieniędzy. Niestety, w przypadku pieniędzy bezgotówkowych, polegamy tylko i wyłącznie na swojej samokontroli, co często wiąże się z nieplanowanymi wydatkami, których później możemy żałować.

 

Likwidacja gotówki jako zagrożenie dla wolności i równości społeczeństwa

Gotówka to forma niewygodna dla instytucji państwa. Zapewnia ona bowiem anonimowość oraz jest trudniejsza w kontroli. Dlatego też pod pozytywnie brzmiącymi hasłami innowacyjności, wygody, czy szybkości, władze stopniowo realizują plan walki z tradycyjnym pieniądzem.

W bezgotówkowym społeczeństwie, każda, nawet najmniejsza transakcja będzie możliwa do wyśledzenia. Konsekwencją tego będzie zanik szarej strefy. Nie będzie możliwości wynajęcia kogoś do prostej usługi, czy pożyczenia drobnych pieniędzy od rodziny bez wiedzy rządzących. Każda czynność finansowa będzie przedmiotem inwigilacji aparatu państwa.

Wraz z likwidacją gotówki, znikną także skarbonki dziecięce, które uczą dzieci sensu oszczędzania. Znikną także gotówkowe napiwki, które często są dodatkowym źródłem zarobku dla pracowników. Każdy pojedynczy grosz będzie kontrolowany przez instytucje bankowe. Pieniądze znajdujące się wyłącznie na kontach bankowych to ogromna pułapka dla zwykłego człowieka. Bowiem potencjalne coraz to większe podatki i opłaty bankowe będą nie do uniknięcia, gdyż niemożliwe będzie wypłacenie pieniędzy w gotówce.

Władze będą mogły dowolnie decydować, kiedy, komu i na jaki okres zamrozić pieniądze, które mogą się dla nich wydawać podejrzane. Gotówka to symbol wolności, a jej likwidacja jest równoznaczna ze zniewoleniem nie do końca świadomych ludzi.

Czy postęp pieniądza bezgotówkowego ulegnie zmniejszeniu? Szczerze to wątpliwa kwestia. Jednakże w gestii całego społeczeństwa jest, aby nie dopuścić do sytuacji całkowitego wycofania pieniądza w formie banknotów i monet. W przeciwieństwie do form bezgotówkowych są one zapewnieniem naszej wolności obywatelskiej.

Autor: Kornelia Podgórska