Przemysłowe czytniki RFID – w jakich miejscach znajdą zastosowanie? Oto co musisz wiedzieć!
30 grudnia, 2022Profesjonalne czytniki RFID znacznie ułatwiają pracę firm z wielu różnych segmentów rynku. To uniwersalne urządzenia, które bardzo dobrze sprawdzają się m.in. podczas ważenia pojazdów. Co warto wiedzieć o tej technologii? Kto powinien się nią zainteresować? Sprawdźmy!
Co to jest czytnik RFID?
RFID to skrót od anglojęzycznej nazwy Radio-Frequency Identification, co należy przetłumaczyć jako system identyfikacji za pomocą fal dźwiękowych. Urządzenia pozwalają zarówno na odczyt, jak i na przesył danych. To właśnie ta cecha sprawia, że są to produkty tak uniwersalne.
Nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj RFID. Urządzenia różnią się m.in. mocą przekaźnika. W zależności od renomy producenta i przeznaczenia produktu realny zasięg może wahać się zaledwie od kilku-kilkunastu centymetrów, ale może też osiągać wartość nawet i kilkunastu metrów.
RFID doskonale sprawdzi się w takich branżach, jak:
– budownictwo,
– transport i spedycja,
– handel,
– kontrola dostępu.
Ważnymi parametrami, które realnie zwiększają komfort pracy z takimi urządzeniami, są też:
– zakres temperatury składowania (od -30 do +70 stopni Celsjusza),
– zakres temperatury pracy (od -20 do +60 stopni Celsjusza),
– zgodność z normą CE,
– możliwość pracy w wysokiej, zbliżonej do 95%, wilgotności względnej.
Przed zakupem warto upewnić się, czy produkt, który chcemy nabyć, spełnia wszystkie te standardy. Właśnie takie, sprawdzone, doskonale radzące sobie także i w trudniejszych warunkach przemysłowe czytniki RFID oferuje GS Software.
Czym jeszcze cechuje się profesjonalny czytnik kodów RFID?
Wśród atutów, które warto docenić, trzeba wskazać na solidne zabudowanie takich podzespołów. Dobrze byłoby, gdyby znajdowały się one w aluminiowej puszce o niewielkich wymiarach. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa, który chroni urządzenie.
Atutem będzie też tryb sterowanie stanem wyjść przekaźnikowych, a także tryb odczytu numeru transpondera RFID. Kolejną wartością dodaną, którą docenią pracownicy, którzy pracują np. na halach magazynowych, gdzie zwykle jest głośno, będzie też możliwość dopasowania ustawień głośności urządzenia.
Jak działa ważenie z wykorzystaniem czytnika RFID?
Schemat działania takich produktów od GS Software jest niezwykle prosty. Kluczową rolę odgrywa oczywiście dedykowany zestaw, na który składa się zarówno czytnik, jak i oprogramowanie, które nim zarządza.
Po skonfigurowaniu całego zestawu wystarczy, że pojazd wjedzie na wagę, a kierowca zbliży swoją kartę do czytnika. Po chwili urządzenie zapisze ważenie w bazie danych aplikacji, a na czytniku pojawi się napis OK, który poinformuje, że cała procedura została zakończona.
Skorzystanie z takich urządzeń, to ogromna oszczędność czasu dla firmy. Pracownicy nie muszą martwić się o ręczne zapisywanie danych oraz o późniejszą weryfikację ich zgodności. Wszystkie informacje są dynamicznie zapisywane w aplikacji, która zarządza całą platformą.
Przed zakupem warto sprawdzić też, czy czytnik kordów RFID jest w pełni kompatybilny z kartami wykonanymi w takich standardach, jak:
– Unique,
– Mifare.
W zależności od wersji powinniśmy również zweryfikować, czy urządzenie jest zgodne ze standardem zasilania 12~24 VDC lub POE. To dodatkowy bufor bezpieczeństwa, który pozwoli nam jeszcze lepiej skonfigurować cały system w taki sposób, by ten jak najlepiej wpisał się w oczekiwania naszej firmy.
—
Artykuł sponsorowany