Polskie produkty w niemieckich sklepach – które marki pokochali Niemcy?

1 czerwca, 2023 Wyłączono przez Dawid
Polskie produkty w niemieckich sklepach – które marki pokochali Niemcy?

Niemcy to kraj, który słynie z różnorodności wielu produktów. Mnóstwo z nich cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania, oryginalnym smakiem czy konkurencyjną ceną. Nie bez powodu tylu Polaków, którzy mieszkają blisko granicy polsko-niemieckiej, bardzo często wybiera się do Niemiec na zakupy. Oczywiście, w grę wchodzi wiele czynników. Są to często poszukiwane przez naszych rodaków nieoczywiste smaki, ceny, które w wielu przypadkach mogą okazać się niższe lub jakość jakiegoś artykułu, która być może jest wyższa. Wiele niemieckich marek w Polsce jest doskonale znanych takich jak Haribo czy Kinder. Polska natomiast jako kraj wcale nie odstaje od sąsiada i również nasze lokalne produkty są doceniane za granicami państwa. W  tej publikacji  przyjrzymy się polskim markom, które odniosły duży sukces za granicą i które Niemcy pokochali. 

Klient z Niemiec to wymagający klient? 

Polskie marki zdobywają coraz większą popularność i szacunek na arenie międzynarodowej. Jednak docenienie jest trudne. Szczególnie w Niemczech. 

Obywatele tego państwa doskonale są znani z wysokiej jakości wielu własnych artykułów i dość wymagającego do nich podejścia. Sam rynek detaliczny w Niemczech oferuje bardzo duży wybór zarówno tych zagranicznych, jak i tych lokalnych marek.  Dlatego konkurencja jest bardzo wysoka. 

Jednak polskim produktom udało się wyróżnić. A to wszystko za sprawą autentycznego smaku, konkurencyjnych cen I dowiezienia klientowi tego, czego potrzebuje. W ten sposób udało się przyciągnąć uwagę oraz zbudować zaufanie wśród zagranicznych mieszkańców. 

Przede wszystkim wiele polskich produktów jest opartych na  tradycyjnych recepturach oraz lokalnych produktach, które naturalnie mają bardzo wysoką jakość. To oczywiście w przypadku artykułów spożywczych czy tradycyjnych potraw przekłada się na smak i aromat.

Ważnym czynnikiem, który odpowiada za sukces polskich marek w Niemczech, jest przede wszystkim słuchanie klientów i dostosowanie się do rynku i jego oczekiwań. 

Przykładem takiej firmy jest Wedel,  czyli producent czekolad, deserów, ale też słodkich wyrobów, które zdobyły swoje grono zwolenników między innymi właśnie w Niemczech. 

Polskie marki w niemieckich sklepach? 

Jeszcze kilka lat temu ciężko było znaleźć polskie produkty na niemieckich półkach. Artykuły polskich marek najczęściej znajdowały się w okolicach przygranicznych sklepów I to przeważnie w tych mało eksponowanych miejscach.  

To się zmieniło w ostatnich latach. Z roku na rok coraz więcej Polaków jest zaskoczonych tym faktem. Może to wynikać z tego, że wielu z nich nie docenia tego, jak wiele posiadamy jako kraj. Co jest sporym błędem i pocieszające jest to, że świadomość Polaków się zmienia. Wiele zagranicznych firm docenia Polskę. Mieszkańcy z innych państw także. 

Popularne polskie produkty w Niemczech

W Niemczech największą popularnością cieszą się polskie produkty takie jak:  sok jabłkowy, wyroby cukiernicze. mleczarskie, drobiowe oraz rybne. 

Na półkach królują między innymi:: 

  • wspomniane soki jabłkowe 

Do najbardziej znanych firm produkujących soki jabłkowe należy firma Tymbark, Kubuś oraz Hortex. Cenione one są ze względu na prosty skład oraz bardzo dobre smak, który jest możliwy do uzyskania dzięki pysznym jabłkom. A tych w Polsce jest pod dostatkiem! 

  • kiełbasa 

Polska kiełbasa np. krakowska czy bardzo popularne kabanosy takich firm jak np. Morliny są również doceniane w Niemczech. Mimo że kraj ten również słynie z niepowtarzalnego smaku własnej, narodowej kiełbasy, to wielu Niemców sięga również po polskie wyroby.  

  • pierogi 

Danie, bez którego ciężko byłoby opisać kuchnię polską. Jak się okazuje, kochają je nie tylko sami Polacy, ale też ludzie z całego świata. W tym Niemcy.  Pierogi to danie, które można przygotować na mnóstwo różnych sposobów. Można je zrobić na słodko, na słono i praktycznie z każdym możliwym dodatkiem. Oczywiście te najbardziej popularne to z twarogiem, cebulą, ziemniakami oraz z kapustą i z grzybami. Jednak farsz jest dowolny i wielu osobom ta różnorodność przypadła do gustu. 

  • czekolada

Wiele państw posiada swoje czekolady. Szwecja cieszy się produktami Marabou. Niemcy wyrobami marki Kinder, a Polska wedlowskimi specjałami. 

  • makarony

Wiele makaronów wywodzi się z Włoch, ale polska marka Lubella pokazała, że również potrafi je produkować. Jakość przekonała nie tylko Polaków, ale też Niemców i inne, zagraniczne kraje. 

Wyżej wymienione przykłady tylko potwierdzają to, że polska marka jest w stanie sprostać wielu oczekiwaniom bardzo wymagających klientów i zapewnić wysoką  jakość oraz niezapomniany smak. 

Gdzie w Niemczech można znaleźć polskie produkty? 

Polskich produktów w niemieckich sklepach jest coraz więcej I to nawet w tych mało  oczywistych miejscach,  jak np. dzielnica Bad Godesberg, która znajduje się zachodnio niemieckim Bonn. Czyli w miejscu, w którym nie ma zbyt dużo Polaków, a jest to głównie dom dla bogatych Niemców oraz osób pochodzenia bliskowschodniego.  

Popularne polskie produkty w Niemczech

Lokalne artykuły z Polski można znaleźć w miejscowej sieci sklepów Rewe.  Zdawać by się mogło, że w lokalnych supermarketach ciężko będzie o produkty, które na co dzień można dostać w Polsce. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że półki Rewe posiadają ich bardzo dużo! Można znaleźć między innymi : 

  • majonez Winiary
  • przyprawy Kucharek

Nie brakuje również słodyczy znanych w Polsce marek takich jak: Wedel Dostaniemy pyszne wafelki w czekoladzie ,,Grześki’’ lub kultowe ,,Prince Polo’’ czy ciasteczka ,,Jeżyki’’. 

W Niemczech popularne są również napoje wysokoprocentowe takie jak ,,Żubrówka’’.

Tego typu artykuły są dostępne również w innych częściach. kraju.  Można je znaleźć we Frankfurcie lub w Kolonii. Sprzedawane są w sklepach, dość popularnych w samej Polsce np. Kauflandzie czy mniej rozpoznawalnych, jak  niemiecki sklep Edeka

Polska, czy to brzmi dumnie? 

Wiele Polaków może zaprzeczyć. Wynika to z tego, że wielu z nas nie docenia naszych produktów i tego, co polskie. Jesteśmy zafascynowani Ameryką i krajami zachodnimi. Jednak, jak się okazuje, są państwa, które mają o nas nieco inne zdanie. 

W Niemczech polskie produkty kiedyś były wręcz chowane, jakby się ich wstydzono, a dzisiaj są wręcz eksponowane. Znajdziemy je w mało  oczywistych miejscach,  jak np.  dzielnica Bad Godesberg, która znajduje się w zachodnio – niemieckim Bonn. Czyli w miejscu, w którym nie ma zbyt dużo Polaków, a jest to głównie dom dla bogatych Niemców oraz osób pochodzenia bliskowschodniego.  

Coraz częściej na etykietach można zobaczyć wyraźne ,,Made in Poland’  Na niektórych produktach takich jak piwo popularnej polskiej marki Tyskie  można przeczytać ,,Proudly made in Poland’’, co w języku angielskim oznacza ,,Dumnie wyprodukowane w Polsce’’.

Jest to ogromne osiągnięcie,  ponieważ Niemcy są krajem, który jest jednym z największych producentów piwa na świecie. Sami mieszkańcy są również dość przyzwyczajeni do swoich lokalnych browarów. Zatem  docenienie polskich marek w tej branży jest naprawdę dużym osiągnięciem. 

Sam Gabriel Jończyk  z firmy ,,Niemcy Reklama’’ mówi o tym, że wizerunek Polski jako marki cały czas się poprawia. Wspomina też, że polskie usługi e-commerce, okna, drzwi i podobnego typu produkty są coraz bardziej popularne wśród Niemców i coraz chętniej z nich korzystają. 

Polskie marki konsumenckie w niemieckich sklepach 

Polskie produkty są coraz bardziej doceniane za granicami kraju. Jednak swoją popularność zyskują również polskie marki konsumenckie. Jedną z nich jest Reserved. Można ją zobaczyć w najlepszych lokalizacjach  takich jak np. Berlin. 

Niemcy również cenią sobie polskie kosmetyki np. znanej gdańskiej firmy Ziaja. Specjalizuje się ona w produkcji naturalnych kosmetyków do pielęgnacji skóry. Są one doceniane w Niemczech głównie za wysoką skuteczność oraz jakość. Bez problemu produkty Ziaji można kupić w wielu niemieckich drogeriach, sklepach, a nawet aptekach.

Niemiecka miłość do polskich marek, czyli ,,zestaw Polaka’’ pod choinkę.

Polskie produkty coraz bardziej zyskują na popularności.  Przez ostatnie lata  pokochały je ludzi z różnych części świata, w tym również Niemcy. Jak się okazuje, nasi zagraniczni sąsiedzi stworzyli nawet swój własny zestaw, który nazywają ,,zestawem Polaka’’. Jest to nic innego jak słodycze czy inne artykuły,  które w okresie świątecznym trafiają elegancko zapakowane pod choinkę. Są to specjały od znanych marek takich jak Goplana, Wedel czy Wawel

Oprócz słodyczy, w ,,zestawie Polaka’’ mogą się znaleźć inne artykuły np. kosmetyki wspomnianej już marki Ziaja

Jak można zauważyć, samo stworzenie takiego produktu przez Niemców pokazuje jakość i zadowolenie z tego, co oferują Polacy. Wielu z naszych sąsiadów traktuje polskie artykuły jako uzupełnienie swojego codziennego asortymentu czy zaznajomienie się z inną kulturą.

Polskie potrawy za granicą? 

Kuchnia polska słynie z wybornego smaku, którego szukają ludzie ze wszystkich stron świata. Wielu z nich przyjeżdża do stolicy czy większych miejscowości po to, by spróbować polskiej tradycji: barszczu, pierogów, kotleta schabowego, kiełbasy czy innych specjałów. 

Emigracja Polaków sprawiła, że wiele potraw można skosztować w takich miejscach jak Stany Zjednoczone, Czechy, Słowacja, Niemcy i wiele innych.

W Niemczech mieszkańcy bardzo chwalą sobie smak pierogów. Z kolei polska kiełbasa podbiła Wielką Brytanię, Irlandię, Danię, a nawet dotarła do Chin. 

Sami Polacy, którzy wyjechali za granicę, tworzą firmy, bary i restauracje,  w których pokazują mieszkańcom danego kraju,  jak smakuje ich tradycyjna kuchnia. To sprawia, że możliwe jest poznanie polskiego smaku w oryginalnej recepturze z użyciem polskich produktów i aromatycznych przypraw. 

Skąd popularność polskich produktów w niemieckich sklepach?

Polska marka staje się coraz bardziej popularna w niemieckich sklepach. Skąd jednak ta popularność i od czego się zaczęła?  

Oczywiście, zapoczątkowali  ją sami Polacy przebywający w Niemczech, którym po prostu brakowało znanych im smaków. 

To właśnie z myślą o nich zaczęło być coraz więcej artykułów spożywczych,  marek konsumenckich,  usług  czy innych produktów.  Z czasem pokochali polskie elementy kultury i tradycji, przypadły do gustu również Niemcom.  

Zaczęli więc sięgać po to, po co sięgają Polacy i kupować. Często z czystej ciekawości, niekiedy też z potrzeby spróbowania czegoś nowego. Była to w końcu dla nich odmiana, od tego, co już doskonale znają. 

Znane polskie marki w niemieckim handlu. Jak to wygląda? 

W roku 2021 sprzedaż sięgnęła o 55% niż w roku poprzednim, czyli 2020. Takie dane przytoczył Robert Podleś, Który jest prezesem jednej z największych w Polsce firm zajmujących się wytwarzaniem klocków i zabawek w rozmowie z Business Insiderem.

Oczywiście, sama pandemia wiele zmieniła w sprzedaży zagranicznej.  Cały rynek mierzył się z różnego rodzaju problemami w tym z licznymi załamaniami łańcuchów dostaw, inflacją itp. Problemy nie ominęły również Niemców i tutaj zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci mierzyli się z różnymi wyzwaniami. Wielu klientów rezygnowało z przesyłek online z uwagi na to, że bali się, że paczki nie dotrą na czas. Tak mówił w jednym z wywiadów Robert Podleś. 

Jaki jest niemiecki rynek? 

Niemiecki rynek detaliczny słynie z wysokiej konkurencyjności. Oferuje on bardzo duży wachlarz produktów zarówno tych lokalnych. jak i tych zagranicznych.  

W tym szerokim asortymencie udało się przekonać wielu mieszkańców Niemiec do  polskich artykułów, pokazując ich niesamowity smak, bardzo dobrą jakość wykonania oraz konkurencyjne ceny. 

Co warto wiedzieć o polskich produktach, które pokochali Niemcy? 

Niemieccy konsumenci coraz częściej korzystają z polskich produktów, które oferują świeżość, smak i różnorodność, wzbogacając ich codzienną dietę. Polskie marki zdobyły zaufanie niemieckich klientów, oferując produkty najwyższej jakości, spełniając ich oczekiwania zarówno pod względem smakowym, jak i odżywczym.

Dzięki swojej konkurencyjności i wysokim standardom jakościowym polskie marki stały się liczącymi się graczami na niemieckim rynku detalicznym. Ich obecność w wielu niemieckich sklepach i supermarketach daje możliwość odkrywania niepowtarzalnych smaków i budzi pozytywne skojarzenia z polską kuchnią oraz tradycjami kulinarnymi. Niemieccy konsumenci dzięki temu mają okazję skosztować polskiej tradycji i autentycznych polskich smaków bez konieczności podróżowania do Polski. 

Polskie marki zdecydowanie zyskują uznanie na niemieckim rynku również dzięki konkurencyjnym cenom. Doceniane są polskie słodycze, produkty mięsne, przetwory, a także marki konsumenckie, które z każdym rokiem trafiają do coraz większej liczby odbiorców.

 

Autor: Beata Perzanowska