Które planszówki są polskie?

6 czerwca, 2023 Wyłączono przez Dawid
Które planszówki są polskie?

Wydaje się, że w epoce smartfonów i gier komputerowych planszówki są „tylko” reliktem przeszłości. Nic bardziej mylnego. Rynek gier planszowych z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nowoczesne gry planszowe nie mają nic wspólnego z klasycznym chińczykiem czy eurobiznesem.

Światowy rynek gier planszowych w 2019 roku wart był 13,1 mld USD. Wg szacunków analityków wartość europejskiego rynku gier planszowych w 2023 roku osiągnie pułap 4 mld USD. Wpływ na taki wzrost sprzedaży gier planszowych ma szeroka oferta produktowa i zwiększenie ich dostępności. Na polskim rynku dostępne jest blisko 60 wydawnictw krajowych i zagranicznych, które co roku wydają łącznie ponad 500 gier.

Które polskie wydawnictwa wydają planszówki?

Polscy producenci gier planszowych są coraz bardziej zauważalni na zagranicznym rynku. Choć w wydawaniu gier planszowych liderem są Niemcy (specjalizują się w wydawaniu i projektowaniu tzw. eurogier), to polskie gry im dorównują. Które polskie wydawnictwa wydają planszówki?

Awaken Realms

Polskie wydawnictwo działające przede wszystkim na rynku zagranicznym. W portfolio wydawnictwa jest m.in. adaptację gry komputerowej This War of Mine.

Bard Centrum Gier

Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się wydawaniem oraz sprzedażą gier planszowych i karcianych.

Cube 

Poznańskie wydawnictwo publikujące własne gry oraz zagraniczne „perełki” na licencji w języku polskim.

Czacha Games

Polskie wydawnictwo gier planszowych powstało pod koniec 2015 roku. W 2016 roku wydali swoją pierwszą autorską grę „Ptaszki Ćwierkają”.

Galaktyka

Krakowskie wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu największych światowych bestsellerów gier planszowych i karcianych. Jest również organizatorem jednego z największych konkursów dla projektantów gier.  

Granna 

Polski wydawca i producent gier istniejący na rynku od 1991 roku. Gry powstają we współpracy ze znanymi autorami i projektantami.

GramON 

Wydawnictwo społecznościowe wydające nie tylko „swoje” gry, lecz również każdego, kto ma pomysł. Posiadają platformę „print to play”, na której można wypróbować grę przez zakupem.

G3

Polskie wydawnictwo gier planszowych powstało w 2004 roku. Jest jednym z największych dystrybutorów i wydawców gier planszowych w Polsce.

Hobbity.eu

Wydawnictwo zajmujące się wydawaniem gier planszowych. Współpracuje z najlepszymi autorami. Od 2001 roku marka poza działalnością wydawniczą zajmuje się sprzedażą.

IPN

Postanowił wejść na rynek gier planszowych i wydaje różnorodne planszówki historyczne.

Lucrum Games

Jedna z marek spółki Wydawnictwa Laurum, które zostało założone w 1993 roku. W ofercie brandu są m.in. gry familijne, towarzyskie i logiczne.

Ogry Games

Polski producent gier planszowych. Wydawca wielu popularnych tytułów takich jak: Kartografowie czy Nieustraszeni.

PHALANX

Założone zostało 21 kwietnia 2009 roku. Portfolio brandu jest bardzo duże. Od 2013 roku firma ma wyłącznie polski kapitał.

Portal Games

Prezesem i autorem gier jest Ignacy Trzewiczka. Polskie wydawnictwo, które może pochwalić wieloma ciekawymi tytułami.

Rebel

Największy wydawca gier planszowych. Założone w 2003 roku początkowo jako sklep, a później przekształciło się w wydawnictwo.

RedImp 

Polskie wydawnictwo powstało w 2012 roku. Skupia się wyłącznie na grach planszowych z gatunku fantasty.

Trefl

Polska rodzinna firma, która powstała w 1985 roku. Produkuje gry planszowe, karciane i puzzle.  

What the Frog 

Polskie wydawnictwo założone przez grupę kilku programistów. Są autorami niecodziennego projektu – muzyki do planszówek.

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Jest jedną z najstarszych oficyn wydawniczych. Istnieje od 1921 roku. Od 1992 roku jest w rękach prywatnych.

Wydawnictwo Zielona Sowa

Polskie wydawnictwo założone w 1995 roku w Krakowie. W 2008 roku zostało wykupione przez WSiP.

 

Rynek planszówek w Polsce jest bardzo duży, dlatego wspieraj Polską gospodarkę i wybieraj wyłącznie polskie wydawnictwa.

 

Autor: Brygida Konopka- König