Polska radnymi stoi

18 grudnia, 2016 Wyłączono przez Dawid
Polska radnymi stoi

Kolejne wybory samorządowe w Polsce odbędą się w 2018 roku. Jest o co walczyć, ponieważ wszystkich radnych jest w Polsce aż 46 790! Czy tak ogromna liczba samorządowców jest Polsce potrzebna?

liczba radnych w Polsce

W naszym kraju bardzo wiele osób interesuje się polityką. A ma na to wpływ m.in. fakt, że dla ogromnej liczby ludzi, setek tysięcy, a może nawet już milionów, to kto wygra wybory, ma bardzo konkretne znaczenie. Od tego zależy, czy te osoby będą miały pracę – i tak jest zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym.

W ostatnich wyborach samorządowych, które odbyły się w 2014 roku, wybrano aż 46 790 radnych – głównie są to radni rad gminnych (stanowią 39 536 ogółu wybranych samorządowców w tych wyborach). Aby ocenić, czy jest to dużo, czy też mało, najlepiej zestawić te dane z tymi z innych państw.

Liczba radnych w Polsce w porównaniu z innymi krajami

W obrazowy sposób liczbę radnych w Polsce w porównaniu z innymi państwami świata pokazuje porównanie Warszawy z kilkoma innymi stolicami. Otóż w Warszawie mamy 469 radnych, natomiast w Berlinie 100, w Paryżu 163, w Waszyngtonie 13.

Warto wspomnieć także o Nowy Yorku, gdzie radnych jest zaledwie 51, mimo tego, że liczba mieszkańców tego miasta przekracza 8 milionów, a zatem jest ich ponad 4 razy więcej niż w Warszawie (w stolicy Polski mieszka oficjalnie ponad 1,7 miliona osób).

 

liczba radnych w Warszawie

Aby obraz był pełniejszy, można liczbę radnych w Polsce zestawić np. z Francją. W tym kraju jest 35 945 gmin, czyli mniej niż w Polsce, mimo że jest to kraj znacznie większy (643 801 km² wobec 312 679 km² powierzchni naszego kraju) oraz mający więcej ludności (Francja liczy ponad 66 milionów mieszkańców, a Polska niecałe 39 milionów).

W najmniejszych gminach radnych jest faktycznie sporo – w gminach do 100 mieszkańców może ich być aż 9. Natomiast w większych, liczących ponad 300 tys. mieszkańców, jest ich 69 (wyjątkami od tej reguły są tylko Paryż, Lyon i Marsylia). A zatem każde miasto we Francji, liczące poniżej 300 tys. mieszkańców, ma mniej niż 69 radnych.

A takie miasta, poza tymi trzema wymienionymi w wyjątkach, są jeszcze tylko 2 – to Tuluza i Nicea. W Polsce zaś, nie dość, że jest więcej gmin niż we Francji, to nie brakuje takich, gdzie liczba radnych wydaje się sporo przesadzona – przykładowo w gminie Błonie pod Warszawą, liczącej nieco ponad 12 tys. mieszkańców, radnych jest aż 18.

A nie można zapominać o tym, że w przypadku Polski trzeba doliczyć radnych powiatów i sejmików wojewódzkich, których łączna liczba przekracza nieco 10,1 tys. osób, zaś odpowiedzią na ten wyższy szczebel samorządu we Francji są radni departamentów, których obecnie jest razem 2 054. Widać zatem, że summa summarum w Polsce radnych jest dużo więcej niż we Francji, a na podstawie powierzchni i liczby ludności tych państw teoretycznie powinno być odwrotnie.

 

Samorządy i radni są w Polsce potrzebni. Ale aż tylu?

 

Nie od dziś wiadomo, że najsilniejsze gospodarczo państwa to te, w których występuje maksymalnie silny samorząd, mierzony w liczbie radnych. Wszak wszyscy znamy z imienia i nazwiska większość reprezentujących nas radnych. Mówiąc jednak poważnie – tak duża liczba radnych w naszym kraju może zastanawiać.

Teoretycznie pełnią oni swoją funkcję społecznie, ale w praktyce za swoją działalność otrzymują diety, które mogą sięgać maksymalnie niemal 2 650 złotych, w przypadku radnych gmin liczących ponad 100 tys. mieszkańców.

Oczywiście dobrze, aby samorządy miały swoich reprezentantów. Nikt raczej nie będzie także dyskutował z tym, że za wykonywaną pracę należy im się pewne wynagrodzenie. Wydaje się jednak, że radnych w naszym kraju jest zbyt wielu, co pokazuje chociażby porównanie z samorządami w innych, lepiej rozwiniętych gospodarczo od Polski państwach.

Autor: Adam Stankiewicz


 

Najczęściej zadawane pytania – FAQ

 

Czy w Polsce jest dużo radnych?

W roku 2014 w Polsce było aż 46 790 radnych, jest to ogromna liczba. Na tę ilość samorządowców składają się w głównie radni rad gminnych. W samej Warszawie można się doliczyć 469 radnych. Są to bardzo duże liczby w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, dla przykładu Nowy Jork, który liczy sobie 8 mln mieszkańców ma tylko 51 radnych.

 

Czy mocne państwo ma dużą ilość radnych?

Ilość radnych nie ma znaczącego wpływu na to, czy państwo jest silne, czy nie. Największe potęgi gospodarcze, takie jak USA, czy Niemcy, w swoich miastach mają po kilkanaście-kilkadziesiąt radnych. Pomimo tej różnicy są znacznie mocniejsze niż Polska, która pomimo dużej liczby radnych, nadal jest krajem średnio rozwiniętym.

 

Jak wygląda ilość radnych w Polsce na tle innych krajów?

Statystycznie Polska bardzo wyróżnia się liczbą radnych w stosunku do liczby mieszkańców. Dobrze pokazują to statystyki. W liczącym 8 milionów mieszkańców Nmowym Jorku jest 51 radnych, w Berlinie liczącym 3,5 miliona mieszkańców jest 100 radnych. Tymczasem w Warszawie na 1,7 miliona mieszkańców przypada 469 samorządowców.

 

Jaki jest problem z tak dużą ilością radnych w Polsce?

Sam fakt istnienia radnych nie jest niczym złym, ponieważ samorządy potrzebują swoich reprezentantów. Niemniej utrzymanie radnych kosztuje. Otrzymują oni diety, które mogą sięgać do 2650 złotych, więc przeliczeniu na taką ilość radnych są to niemałe koszty. Oczywiście za wykonaną pracę należy im się wynagrodzenie, niemniej warto zwrócić uwagę na to, że lepiej rozwinięte gospodarczo państwa nie mają tak dużej liczby radnych jak Polska.

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Polonez FSO Dlaczego nie istnieje polska marka samochodów dla „zwykłych ludzi”? – Dacii i Skodzie się udało, nam nie.
Które banki możemy nazywać polskimi? – zdecydowana większość działających w Polsce banków jest w rękach kapitału zagranicznego. Na całe szczęście, nie wszystkie.