Polacy stawiają na współdzielenie. Mobilne drukarki wrocławskiej firmy Zeccer zyskują na popularności.

3 lipca, 2019 Wyłączono przez Edytor2
Polacy stawiają na współdzielenie. Mobilne drukarki wrocławskiej firmy Zeccer zyskują na popularności.
Zeccer to sieć ponad 130 samoobsługowych drukarek dostępnych w 34 miastach w kluczowych punktach takich jak kawiarnie, uczelnie i szkoły, biblioteki, centra handlowe, supermarkety Auchan, lotniska i urzędy. Firmę założono w 2014 roku przez Mateusza Maternę i Macieja Muchę.

Zeccer

Z drukarek skorzystało już 100 000 użytkowników, a sieć od ostatniego kwartału rozszerza się średnio o 10 nowych lokalizacji miesięcznie. Zeccer planuje ekspansję na Zachód, a pierwszym zagranicznym partnerem został w czerwcu Berlin. Start-up, w ramach projektu #smartkawiarnia w ciągu ostatnich trzech miesięcy uruchomił 31 nowych mobilnych punktów druku w kawiarniach. Zainteresowanie jest na tyle duże, że sieć Zeccer poszukuje kolejnych partnerów w Polsce, a nawet w Niemczech.

 

Polacy rezygnują z drukarek – dlaczego?

 

Ponieważ Internet i urządzenia mobilne zrewolucjonizowały świat redukując potrzebę druku do minimum. Warto podkreślić, że koszty eksploatacyjne względem zapotrzebowania na druk są nieproporcjonalne. Te czynniki wraz z wchodzącą na rynek modą na dzielenie się wykorzystali dwaj wrocławianie – Mateusz Materna i Maciej Mucha, którzy wprowadzili na rynek polski lokalny sharing, czyli współdzielenie miejskich drukarek rozlokowanych w kluczowych punktach miasta. Cały projekt nazwali Zeccer. Ich publiczne drukarki to maszyny Kyocera, które w 2017 roku zostały uznane w rankingu Ekspertów PC World jako najbardziej wydajne maszyny na rynku polskim. Oznacza to niższe zużycie tonera, a w szerszej perspektywie inicjatywa doprowadzi do zmniejszenia popytu na nieprzyjazne środowisku drukarki osobiste.

 

Grupą najchętniej korzystającą z tego typu rozwiązań są studenci. Otóż budżet uczących się jest ograniczony, dlatego ci niekoniecznie mogą sobie pozwolić na własny sprzęt typu drukarka. Właśnie dlatego współdzielenie rozszerza się o kolejne obszary działalności. W trakcie sesji odnotowujemy wzrost wydruków na maszynach znajdujących się na uczelniach, akademikach i bibliotekach nawet o 25% – wyjaśnia Mateusz Materna współzałożyciel Zeccer.pl.

 

Nowoczesne rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

 

Wspólne konsumowanie wymaga najwyższych technologicznie rozwiązań, dużej dostępności (nasycenia rynku) i wygody. Dlatego sieć oparta jest na prostym interfejsie, gdzie całość operacji zlecenia i opłacenia druku odbywa się online, a maszyny są rozlokowane w różnorodnych lokalizacjach takich jak: kawiarnie, uczelnie, centra handlowe, biblioteki, co-worki i supermarkety sieci Auchan. Tym samym zyskujemy nie tylko bliskość usługi, ale również szeroki zakres dostępności godzinowej.

 

Użytkownicy mogą wydrukować potrzebne dokumenty w trakcie zakupów, przed zajęciami na uczelni, w drodze na spotkanie w pobliskiej kawiarni, czy na lotnisku, gdy potrzebujemy karty pokładowej.

 

Projekt #smartkawiarnia, czyli nauka i biznes przy filiżance kawy

 

Wrocławscy przedsiębiorcy rozwijają sieć i inicjują nowe projekty. Dlatego na początku tego roku wystartował projekt #smartkawiarnia, w ramach którego drukarki wdrożono w 29 kawiarniach w 9 miastach (Warszawa, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Kraków, Gliwice Dąbrowa Górnicza, Bytom, Chorzów, Berlin). Jest to odpowiedź na rosnące zainteresowanie pracą zdalną, nauką poza domem i potrzebą wydruku “tu i teraz”. Od początku projektu punkty druku w kawiarniach generują już 21% dziennych wydruków całej sieci.

 

Wybieramy lokale, które sprzyjają środowisku biznesowemu, freelancerom i studentom. Aby przy filiżance kawy – każdy mógł przy okazji wydrukować potrzebne mu dokumenty. Zdecydowaliśmy się na start projektu, ponieważ kawiarnie są czynne 7 dni w tygodniu, włącznie z niedzielami niehandlowymi oraz w godzinach popołudniowo-wieczornych, kiedy większość punktów ksero jest już nieczynna – dodaje Mateusz Materna współzałożyciel Zeccer.pl.

 

Jakie korzyści dla kawiarni?

 

Głównym powodem był innowacyjny pomysł i wyjście naprzeciw oczekiwaniom klientów. Coraz częściej kawiarnie stają się nie tylko miejscem relaksu, ale też miejscem pracy, nauki. Możliwość wydruku w lokalu jest dużym ułatwieniem. Firma Zeccer od razu przekonała nas do współpracy swoją otwartą postawą i świeżymi pomysłami. Lubimy wspierać nowe inicjatywy i korzystać z ciekawych rozwiązań – podkreśla Mateusz Worsztynowicz właściciel kawiarni Antresola Poznań.

Artykuł sponsorowany