Plecak ewakuacyjny – dlaczego warto go mieć? Co powinien zawierać?

12 lipca, 2024 Wyłączono przez Brygida
Plecak ewakuacyjny – dlaczego warto go mieć? Co powinien zawierać?

Pandemia COVID-19 oraz obecna sytuacja na Ukrainie uświadomiła wielu Polakom, że występowanie różnorodnych zagrożeń jest bardzo realne. RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) udostępniło informacje, z których jasno wynika, że każdy Polak powinien mieć zawsze przygotowany plecak ewakuacyjny. Co powinno się w nim znaleźć?

Dlaczego warto mieć przygotowany plecak ewakuacyjny?

Wojna, pożar, a nawet powódź (co nie tak dawno miało miejsce na śląsku) powoduje, że dom będący naszą twierdzą musi zostać opuszczony. W takiej sytuacji mamy zaledwie kilka chwil, aby spakować najpotrzebniejsze rzeczy. Wtedy idealnym rozwiązaniem będzie posiadanie zapakowanego odpowiednio wcześniej plecaka ewakuacyjnego zawierającego niezbędne elementy służące do przetrwania w nowym miejscu.

Czym jest plecak ewakuacyjny?

Plecak ewakuacyjny zwany jest również ucieczkowym, a nawet awaryjnym. W języku angielskim określany jest jako BOB (Bug-out Bag). Plecak ewakuacyjny to torba lub plecak, który zabieramy ze sobą w sytuacji zagrożenia życia. Powinien zawierać niezbędne przedmioty i narzędzia, które pozwolą przetrwać przez 72 godziny (jest to czas, który pozwoli dotrzeć do kolejnego schronienia lub otrzymać pomoc od służb).

Najważniejsze zasady tworzenia plecaka ewakuacyjnego:

  1. Plecak przeznaczony jest do przetrwania krótkoterminowego.
  2. Powinien znajdować się w miejscu łatwo dostępnym np. na korytarzu.
  3. Ciężar plecaka nie może przekraczać 15% masy osoby noszącej.
  4. Każdy członek rodziny powinien mieć swój plecak, dzięki temu zapobiegnie się sytuacji, że utrata plecaka będzie miała negatywny wpływ na członków rodziny.

Co warto mieć w plecaku ewakuacyjnym?

Jak już wspomniałam plecak ucieczkowy, powinien zawierać rzeczy, dzięki którym przetrwasz przez 72 h. Zanim rozpoczniesz pakowanie plecaka ewakuacyjnego, to zapoznaj się proponowaną przeze mnie listą rzeczy, które będą przydatne w trakcie podróży. Niezbędne rzeczy zostały podzielone na grupy, dzięki temu dużo łatwiej spakujesz swój plecak ewakuacyjny.

Woda

Pakownie plecaka powinieneś rozpocząć od wody. O ile bez jedzenia możesz przeżyć ponad miesiąc, to bez wody wytrzymasz tylko kilka dni. Dlatego przygotowując plecak, spakuj około 3 l wody w butelkach o pojemności 0,5 l. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w filtry lub tabletki do uzdatniania wody, dzięki temu będziesz mógł pobierać wodę z naturalnych zbiorników.

Żywność

Pamiętaj, aby do plecaka ewakuacyjnego wybierać wyłącznie żywność długoterminową. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest spakowanie takiej żywności, która mało waży i dostarcza energii, np.:

  • batony wysokobiałkowe
  • żywność liofilizowana
  • suszona wołowina
  • konserwy i puszki
  • kawa lub czekolada z kofeiną

Jeśli nie wiesz jaka żywność będzie najlepsza, to możesz zakupić gotowe wojskowe racje żywnościowe. Dostępne są np. w sklepach militarnych. Podczas przygotowywania plecaka powinieneś wziąć również pod uwagę możliwość przygotowania posiłków w terenie, dlatego w plecaku nie może zabraknąć źródła ognia np. krzesiwo, zapałki czy zapalniczka oraz turystycznej kuchenki gazowej, na której przygotujesz posiłek. Warto zaopatrzyć się również w menażkę i sztućce – powinny być zapakowane w szczelny strunowy worek.

Środki do higieny

Z założenia w plecaku ucieczkowym powinny znaleźć się wyłącznie niezbędne rzeczy do higieny osobistej pozwalające przetrwać przez 3 dni. Dlatego nie może w nim zabraknąć:

  • chusteczek nawilżających
  • chusteczek higienicznych
  • małego ręcznika szybkoschnącego
  • żelu antypartyjnego
  • małe mydło
  • mini zestaw turystyczny – pasta i szczoteczka
  • papier toaletowy
  • kobiece środki do higieny intymnej

Apteczka

W plecaku ewakuacyjnym nie może zabraknąć również podstawowych środków farmakologicznych np. do opatrywania ran, a w lecie preparaty przeciwko komarom. Apteczka w plecaku ucieczkowym powinna zawierać:

  • węgiel aktywny
  • środki przeciwbólowe
  • leki stosowane na co dzień
  • plastry, bandaże i opaski uciskowe
  • kilka par rękawiczek jednorazowych
  • maskę ochronną FFP2/3
  • pincetę, nożyczki i agrafkę

plecak ewakuacyjny

Odzież

Nie warto brać zbyt wielu ubrań. W plecaku ucieczkowym powinna znaleźć się odzież termiczna i szybkoschnąca oraz kurtka przeciwdeszczowa. W okresie jesienno-zimowym warto zabrać ze sobą również rękawiczki, czapkę i komin.

Akcesoria noclegowe

Pamiętaj, że w plecaku ucieczkowym powinny znaleźć się również akcesoria noclegowe – może zdarzyć się, że będziesz zmuszony spędzić noc pod gołym niebem. Dlatego do plecaka powinieneś spakować: śpiwór, matę oraz płachtę biwakową. W okresie jesienno- zimowym przyda się również kilka ogrzewaczy chemicznych.

Źródła prądu

Gdy kompletujesz plecak ewakuacyjny, to nie może w nim zabraknąć latarki czołowej oraz klasycznej latarki z wymiennymi bateriami lub akumulatorami. Do plecaka ucieczkowego warto zapakować również kilka sztuk lighsticków (oświetlenie chemiczne).

Urządzenia do łączności i nawigacji

Gdy uciekasz ze swojego miejsca zamieszkania, to powinieneś wziąć pod uwagę możliwość komunikacji w grupie czy nadsłuchiwania najważniejszych informacji. Dlatego w plecaku ewakuacyjnym powinny znaleźć się:

  • co najmniej dwa radiotelefony
  • zapasowy telefon
  • kompas
  • mapa z zaznaczonymi rejonami oraz naniesionymi punktami strategicznymi np. ujęcie wody

Pieniądze i niezbędne dokumenty

Pamiętaj, aby do plecaka ewakuacyjnego spakować skany (kopie notarialne) najważniejszych dokumentów m.in. aktu własności domu, czy innych aktów notarialnych, kopie prawa jazdy, dowodu osobistego czy ubezpieczenia. Kopie dokumentów możesz przechowywać na pendrive zabezpieczonym hasłem.

W sytuacji awaryjnej nie skorzystasz z bankomatu czy karty płatniczej, dlatego w plecaku powinieneś mieć gotówkę (ilość dopasuj do własnych możliwości i preferencji).

Co warto jeszcze spakować do plecaka ewakuacyjnego?

Powyższa lista zawiera wyłącznie niezbędne elementy, które powinny znaleźć się w plecaku ucieczkowym. Moim zdaniem nie może w nim również zabraknąć narzędzia typu multitool, notesu i długopisu lub ołówka oraz worków na śmieci.