Opinia eksperta z Salonów Agata – jak przeprowadzić sprawny remont kuchni krok po kroku?
28 października, 2022Instalacje w kuchni szwankują, za szafkami pojawiła się pleśń, meble nie nadają się już do naprawy lub ich rozmieszczenie jest niefunkcjonalne, a może po prostu wystrój już Ci się opatrzył? Gdy kuchnia to zmora Twojego mieszkania, czas na remont. Oto krótki przewodnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez ten proces.
Po pierwsze: oszacuj zakres prac
Remont kuchni może być kosmetyczny – gdy chcesz lekko odświeżyć wygląd, np. wymienić fronty czy blat – lub generalny – wiązać się z pracami wyburzeniowymi, wymianą ścian i podłogi, założeniem ogrzewania podłogowego, instalacji itp. W takim przypadku zwiększa się zakres prac (należy nawiązać współpracę z architektem, gazownikiem, elektrykiem, uzyskiwać zgody spółdzielni itd.) oraz rzecz jasna – rosną koszty. Nieraz okazuje się jednak, że zgodnie z przysłowiem chytry dwa razy traci, lepiej zrobić to raz a dobrze, czyli przeznaczyć na remont większą sumę i poświęcić mu dłuższy czas, by cieszyć się wymarzoną przestrzenią przez kolejne długie lata.
Po drugie: stwórz projekt
Choć wizja natychmiastowego zrównania z ziemią naprawdę denerwującej kuchni może być kusząca, nigdy nie przystępuj do jakichkolwiek wyburzeń zbyt pochopnie, a tym bardziej nie pomijaj fazy projektowania. Dlaczego? Możesz popełnić karygodne błędy, za które najprawdopodobniej przyjdzie Ci słono zapłacić. Projekt jest ważny z kilku podstawowych powodów:
– aby wizualnie zrozumieć efekt przed i po (psychologicznie, gdy widzimy cel, szybciej do niego zmierzamy);
– aby przedłożyć go różnym firmom przed rozpoczęciem robót;
– aby oszacować związane z remontem koszty i podążać według ściśle określonego planu działań.
Projekt to zatem kluczowa faza renowacji: stawką jest przecież budżet i zdrowie – zwłaszcza to psychiczne – Twoje i pozostałych domowników.
-Jak wiadomo, w czasie remontu nie brakuje nerwowych momentów, dlatego lepiej je wyeliminować już na początku, zlecając projekt architektowi z dowolnego biura projektowego, firmie realizującej zabudowę kuchenną lub wykonując go samodzielnie np. w naszym specjalnym programie online – radzi projektant kuchni w Salonach Agata. – Dobre opinie o planerze kuchni modułowych Qubik mówią same za siebie: to narzędzie proste i intuicyjne w obsłudze. Klienci mają do wyboru szeroki wybór brył, które występują w różnych rozmiarach i umożliwiają funkcjonalne zaaranżowanie każdej, nawet tej z pozoru problematycznej przestrzeni. Inwestor sam decyduje o wszystkich elementach bez presji, w zaciszu własnego domu. Co najważniejsze, projekt jest transparentny: na bieżąco zlicza wartość kuchennej zabudowy, dlatego na tym etapie już nic go nie zaskoczy – dodaje.
Po trzecie: trzymaj się kolejności prac
Aby zacząć jakikolwiek remont, musisz właściwie przygotować pomieszczenie, czyli usunąć wszystkie warstwy, których nie chcesz mieć w nowej kuchni. Dopiero po przeprowadzeniu ewentualnych rozbiórek, odgruzowaniu i oczyszczeniu placu budowy można rozpocząć czynności remontowe. W pustym pomieszczeniu przystąp do pracy w następującej kolejności:
- Przeprowadzanie niezbędnych prac instalacyjnych (związanych z elektryką, przyłączem wodno-kanalizacyjnym, gazowym, wentylacją) – to one pozwolą na podpięcie wszystkich sprzętów na późniejszym etapie.
- Wykańczanie ścian i sufitów – uzupełnianie ewentualnych ubytków, gruntowanie, kładzenie gładzi, malowanie. W przypadku sufitów podwieszanych – przygotowanie otworów pod oświetlenie. To również moment na wykonanie backsplashu, czyli ściany pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami.
- Wykańczanie podłóg wybranym materiałem.
- Montaż mebli kuchennych ze szczególnym uwzględnieniem miejsc nawierceń (może przydać się detektor, który pomoże wykryć, którędy biegnie instalacja elektryczna).
- Montaż blatów, sprzętów AGD i armatury (poziomowanie, podpięcie do instalacji).
- Montaż oświetlenia.
7.Sprzątanie z pyłu i pozostałości materiałów wykończeniowych.
Wszystko gotowe? Czas na najbardziej wyczekiwany moment: zapełnianie szafek i dekorowanie pomieszczenia – dzięki temu kuchnia stanie się prawdziwym sercem domu.