Ranking wybranych polskich marek budowlanych – część 1

25 listopada, 2023 Wyłączono przez Brygida
Ranking wybranych polskich marek budowlanych – część 1

W 2023 roku w branży budowlanej odnotowano znacznie mniejszy niż w 2022 roku. Mimo że ceny w niektórych segmentach artykułów budowlanych, choć producenci nie widzą szans na obniżkę cen z powodu wysokich kosztów produkcji. Jak obecnie wygląda rynek artykułów budowlanych? Które marki budowlane mają polski kapitał?

Trudna sytuacja w branży budowlanej?

Z analizy udostępnionej przez GUS wynika, że sytuacja na rynku materiałów budowalnych stale się pogarsza. Porównując I połowę 2023 do analogicznego okresu w 2022 roku zauważono m.in. spadek produkcji farb i lakierów o 32,1%, cementu o 17,7%, płyt pilśniowych o 15,9%, okien PCV o 14,9%, a także szkła o 10,6%. Malejący popyt na materiały budowlane przekłada się na mniejszą produkcję, lecz mimo trudnych warunków polskie marki budowlane odnoszą sukcesy.

Które marki budowlane mają polski kapitał?

Choć branża budowlana obecnie przechodzi kryzys, to wiele polskich marek nominowanych jest do Konkursu Brylanty Polskiej Gospodarki 2023. Poniżej przedstawiam listę wybranych marek z budowlanych ze 100% polskim kapitałem.

Adams A. Pędzich sp.k.

Polska marka zajmująca się produkcją okien PCV. Początki brandu sięgają 1992 roku, choć produkcja rozpoczęła się rok później. W ofercie firmy jest szeroki wybór stolarki okiennej i drzwiowej.

ALUPROF S.A.

Spółka ALUPROF S.A. należy do Grupy Kapitałowej Grupy Kęty, do której zalicza się 25 innych firm działających w 3 różnych segmentach. Wyroby marki znane są niemal na całym świecie. Początki firmy sięgają początków XX wieku, gdy powstała w Bielsku (obecnie Bielsko-Biała).

Awenta E.W.A. Chomka sp.j.

Marka powstała w 1989 r. jako firma rodzinna. W ofercie przedsiębiorstwa można znaleźć: wentylatory, kratki i zakończenia, systemy kanałów i złączek, drzwiczki, maskownice i klapy.

Bruk-Bet Sp. z o.o.

Polski producent kostki brukowej. Firma została założona w 1994 roku jako Zakłady Wyrobów Betonowych Krzysztof Witkowski początkowo produkcja odbywała się ręcznie. Przełom nastąpił w 1992 roku po zakupieniu włoskiej półautomatycznej maszynie V-6 Super, także w tym samym roku została zmaniona nazwa na BRUK-BET.

Capek – Sp. z o.o.

Marka zajmująca się produkcją produkcja drzwi i ościeżnic z materiałów stalowych. Początki brandu sięgają 1995 roku.

Cell-Fast Sp. z o.o.

Wiodący polski producent węży, narzędzi, akcesoriów ogrodowych oraz systemów rynnowych i podsufitek. Firma została założona w 1990 roku w Krośnie.

Dako Sp. z o.o.

Firma została założona przez braci Jerzego i Janusza Studzińskich w 1994 roku. Początkowo zajmowała się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej z PVC. Obecnie w asortymencie brandu jest również stolarka okienna i drzwiowa (drzwi balkonowe), osłony okienne, rolety zewnętrzne i drzwi garażowe.

Dobroplast Fabryka Okien Sp. z o.o.

Polska marka zajmująca się produkcją stolarki okiennej i drzwiowej, rolet zewnętrznych i akcesoriów do okien.

DRUTEX S.A.

Firma założona w 1985 roku i początkowo zajmowała się wyrobem siatek ogrodzeniowych. Obecnie w ofercie brandu można znaleźć również m.in. stolarkę okienną i drzwiową, rolety, żaluzje i systemy tarasowe.

EKO-OKNA S.A.

Pierwszy zakład powstał w 1998 roku. Firma od początku zajmowała się produkcją okien PCV. Obecnie w ofercie marki można znaleźć również: moskitiery, osłonny okienne, bramy i pergole.

Elektromet

Polska marka istniejąca na rynku od prawie 40 lat. Na początku była to wyłącznie produkcja grzejników oraz wymienników do c.w.u., obecnie jest rozszerzona także o kotły c.o., pompy ciepła i ogrzewacze.

Gajewski Podłogi Drewniane

Marka powstała w 1988 roku od początku zajmuje się produkcją wysokiej jakości podłóg drewnianych i parkietów. Obecnie w asortymencie brandu można znaleźć również blaty dębowe.

Gerda

Polska ceniona marka, której produkty dostępne są od ponad 30 lat. W asortymencie firmy są również: drzwi, zamki, okucia i bramy segmentowe.

Jadar

Polski producent kostki brukowej istniejący na rynku od ponad 30 lat. Obecnie w asortymencie marki można znaleźć również produkty dla przemysłu i małą architekturę ogrodową.

Jawor-Parkiet

Polskie rodzinne przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją podłóg drewnianych. Produkty brandu dostępne są na rynku od 1991. W 90% surowce pochodzą z polskich lasów. Oficjalnymi dystrybutorami są: FertigDeska i Finishparkiet.

Kapica Sp. z o.o. sp.k.

Początki marki sięgają 1928 roku, wtedy zajmowała się produkcją okien drewnianych. W ofercie są także m.in. okna PCV, systemy przesuwne, okna fasadowe, rolety, żaluzje i bramy ogrodowe.

Kazimierz Ginter ZAKŁAD PRODUKCJI MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH ZAKŁAD PRACY CHRONIONEJ

Marka powstała w 1988 roku. Od początku istnienia zajmuje się produkcją materiałów budowlanych. W ofercie brandu można znaleźć m.in. kostkę brukową, elementy ażurowe, kruszywa, a także elementy małej architektury.

 

 

Autor: Brygida Konopka- König