Czy da się ubezpieczyć na wypadek rezygnacji z podróży?

25 sierpnia, 2023 Wyłączono przez Dawid
Czy da się ubezpieczyć na wypadek rezygnacji z podróży?

Podróż należy planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Niestety w życiu zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje. Jeśli trzeba będzie odwołać wyjazd, istnieje ryzyko, że nie odzyskasz poniesionych kosztów. Właśnie z tego powodu warto pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia od rezygnacji lub przerwania podróży. Sprawdź, na czym polega taka polisa i jakie niesie korzyści.

Na czym polega ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania podróży? 

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to polisa, która zapewnia zwrot poniesionych kosztów organizacji podróży, jeśli nieprzewidziane zdarzenia sprawią, że zajdzie konieczność odwołania planów wyjazdowych albo szybszego zakończenia podróży. 

W Nationale Nederlanden polisa działa zarówno w przypadku wyjazdów zagranicznych, jak i krajowych. Nie ma też znaczenia, czy wyjazd kupujesz za pośrednictwem biura podróży, czy planujesz wszystko samodzielnie. Lista przyczyn, które uzasadniają odwołanie albo przerwanie podróży, jest długa. 

Kiedy można odzyskać koszty związane z rezygnacją lub przerwaniem podróży? 

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży sprawia, że jeśli dojdzie do sytuacji, w której nie będziesz w stanie odbyć podróży, otrzymasz zwrot kosztów (m.in. noclegów, biletów na koncert czy wynajęcia samochodu). Gdyby konieczne okazało się jej przerwanie, ubezpieczyciel pokryje te koszty związane z częścią wyjazdu, z której nie skorzystasz (np. biletów na mecz). Możesz również ubiegać się m.in. o zwrot kosztów rejsu statkiem, udziału w szkoleniu czy kursie, czarteru jachtu lub biletów na środki transportu. 

Zwrot kosztów jest możliwy w sytuacjach takich jak m.in.: 

  • wypadek;
  • nagłe zachorowanie;
  • kwarantanna;
  • pogorszenie stanu zdrowia;
  • wezwanie do sądu;
  • awaria albo kradzież pojazdu;
  • kradzież dokumentów;
  • śmierć bliskiej osoby; 
  • zdarzenia losowe takie jak np. pożar lub klęska żywiołowa. 

Jak wykupić ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania podróży? 

Ubezpieczenie rezygnacji lub przerwania podróży to dobre rozwiązanie dla podróżnych, którzy chcą zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Polisa jest skierowana do wszystkich planujących wyjazd, niezależnie od kierunku czy wybranego środka transportu. 

Ubezpieczenie wykupisz wygodnie przez internet. Cały proces zajmie nie więcej niż kilka minut. Najpierw wypełnij wniosek. Wpisz przede wszystkim poniesione koszty podróży, które ubezpieczasz. Wskaż również, czy chcesz się ubezpieczyć od rezygnacji, czy przerwania podróży (albo od obu tych sytuacji). 

W kolejnym kroku podaj dane osób, które chcesz objąć polisą wraz z odpowiednimi sumami ubezpieczenia. Opłać składkę, a wszelkie dokumenty otrzymasz w formie mailowej. Jeśli dojdzie do nieprzewidzianych zdarzeń, ze względu na które konieczna okaże się rezygnacja albo przerwanie podróży, jak najszybciej – najlepiej w ciągu 3 dni – powiadom o tym organizatora. O zaistniałej sytuacji musisz też w ciągu 7 dni poinformować ubezpieczyciela. 

 

Artykuł zewnętrzny