Koszty rekuperacji – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze

19 lipca, 2023 Wyłączono przez Dawid
Koszty rekuperacji – na co warto zwrócić uwagę przy wyborze

Rekuperacja to jedno z najefektywniejszych rozwiązań gwarantujących stały dostęp do świeżego powietrza w domach. Projektanci zalecają instalację wentylacji mechanicznej zarówno w nowych budynkach, jak i starszych jednostkach mieszkalnych. Zanim jednak zdecydujesz się na tego typu przedsięwzięcie warto wiedzieć, że to niemała inwestycja. Jeśli zależy Ci na oddychaniu świeżym i zdrowym powietrzem we własnym domu, wentylacja mechaniczna to najrozsądniejsze rozwiązanie. Jak oszacować koszty rekuperacji? Na jakich aspektach można zaoszczędzić, a gdzie lepiej nie szukać tańszych alternatyw? Wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika!

Zalety rekuperacji – Alnor

Rekuperacja to rozwiązanie, które już od kilku lat jest preferowane przez specjalistów z branży budowlanej w zakresie wentylacji pomieszczeń. Dlaczego warto postawić na wentylację mechaniczną?

Jedną z najważniejszych zalet rekuperacji jest jej zdolność do efektywnego odzyskiwania ciepła. Rekuperator pozwala na wykorzystanie energii zawartej w odprowadzanym powietrzu i przeniesienie jej na świeże powietrze wprowadzane do budynku. Dzięki temu minimalizuje się straty ciepła, które mają miejsce w systemie wentylacji grawitacyjnej. Rezultatem jest niższe zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, co przekłada się na obniżenie rachunków za energię.

Rekuperacja wpływa pozytywnie na jakość powietrza wewnątrz budynku. System rekuperacyjny usuwa zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki roślin, pleśnie, dym czy zapachy. Osobom cierpiącym na alergie, astmę lub inne schorzenia układu oddechowego, rekuperacja może przynieść ogromną ulgę.

Wilgoć prowadzi do powstawania pleśni i grzybów, które są szkodliwe nie tylko dla zdrowia, ale również dla samego budynku. Dzięki rekuperacji możliwe jest kontrolowanie wilgotności powietrza, co zapobiega kondensacji i ogranicza ryzyko rozwoju pleśni i grzybów.

Co wpływa na cenę wentylacji mechanicznej?

Ostateczna cena systemu wentylacji mechanicznej zależy przede wszystkim od charakterystyki konkretnego budynku oraz wymagań domowników. Jeśli jednak chcesz, aby rekuperacja działała skutecznie i bezproblemowo, należy liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Co składa się na tę kwotę?

Projekt i koncepcja

Koszt wentylacji mechanicznej zaczyna się od stworzenia odpowiedniego projektu i koncepcji systemu. W zależności od skomplikowania budynku i jego potrzeb, koszt projektu może się różnić. Dobry projektant uwzględni indywidualne wymagania dotyczące wentylacji i zaproponuje optymalne rozwiązania.

Wybór urządzeń i komponentów 

Wentylacja mechaniczna wymaga różnych urządzeń i komponentów, takich jak rekuperator, wentylatory, kanały powietrzne, filtry, sterowniki itp. Koszt zależy od jakości i wydajności tych elementów. Wybór wysokiej jakości urządzeń jest kosztowny, ale zapewnia lepszą wydajność i trwałość systemu.

Instalacja i montaż 

Koszt wentylacji mechanicznej obejmuje również instalację i montaż systemu. W zależności od skomplikowania budynku, dostępności miejsc montażu i trudności technicznych cena może się różnić. Ważne jest, aby prace instalacyjne były przeprowadzone przez doświadczonych fachowców w celu zapewnienia prawidłowego działania i bezpieczeństwa systemu.

Koszty dodatkowe 

Oprócz głównych składowych, należy wziąć pod uwagę również inne wydatki, takie jak koszty projektowe, koszty materiałów, koszty transportu, koszty certyfikacji i testowania systemu, a także koszty serwisu i konserwacji.

Montaż instalacji – czy to czynność, na której warto oszczędzać?

Etap instalacji zaprojektowanego systemu to bardzo ważna czynność, od której zależy poprawne działanie rekuperacji. Zbyt niska cena montażu może budzić podejrzenia – czy specjaliści na pewno mają doświadczenie w deklarowanym zakresie? Montaż warto powierzyć firmom, których fachowcy instalowali już wiele mniej lub bardziej zaawansowanych systemów rekuperacji – Alnor to przykład producenta od wielu lat obecnego na rynku związanym z wentylacją mechaniczną.

 

Artykuł sponsorowany