LPG a LNG – czym się różnią?

9 maja, 2023 Wyłączono przez Dawid
LPG a LNG – czym się różnią?

Korzystanie z obu paliw wymaga zastosowania odpowiedniej infrastruktury dotyczącej przechowywania i dostarczania gazu. Oba są źródłem energii dla firm wykorzystywanym m.in. do zasilania urządzeń czy w produkcji. Każde z nich ma nieco inne zastosowanie. Czym się różni skroplony gaz ziemny (LNG) od gazu płynnego (LPG)?

Co to jest LNG?

Liquefied natural gas, czyli LNG, powstaje podczas skraplania gazu ziemnego przy temperaturze –162°C. W procesie tym gaz zmniejsza objętość o ponad 600 razy, dzięki czemu jego gęstość wzrasta. Ułatwia to jego magazynowanie i transportowanie.

LNG jest paliwem wszechstronnym. Przede wszystkim stanowi bezpieczne źródło energii – gaz jest lżejszy od powietrza i szybko odparowuje. Nie generuje stałych odpadów spalania i jest korzystniejszy dla środowiska w porównaniu z tradycyjnymi paliwami. Gaz ziemny w postaci skroplonej uchodzi za jedno z najbardziej obiecujących źródeł energii ze względu na możliwość dotarcia do odbiorców, którzy nie są przyłączeni do sieci gazociągowej.

Czym jest LPG?

Liquefied petroleum gas, czyli LPG, to skroplony gaz petrochemiczny nazywany gazem płynnym. Składa się z mieszaniny gazów, głównie z propanu i butanu. Przechowywany jest w formie ciekłej w specjalnych pojemnikach pod ciśnieniem. Gaz płynny może pochodzić z dwóch źródeł. Powstaje jako jeden z produktów ubocznych podczas rafinacji ropy naftowej lub też w wyniku procesów naturalnych zachodzących w złożach gazu ziemnego i ropy naftowej. Podobnie jak LNG charakteryzuje się niższą emisyjnością gazów cieplarnianych w porównaniu z innymi paliwami.

LNG i LPG – zastosowanie obu paliw

Skroplony gaz ziemny (LNG) stanowi alternatywę dla gazu dostarczanego tradycyjnymi rurociągami – umożliwia on stabilne funkcjonowanie w razie powstania przerw w dostawach. W przemyśle skroplony gaz ziemny odnajduje zastosowanie przy zasilaniu procesów technologicznych, gdzie potrzebna jest energia cieplna. LNG jako paliwo niskoemisyjne stosowane jest również jako napęd do pojazdów lądowych i wodnych. Ze względu na jego właściwości z LNG korzystają m.in. branże: spożywcza, transportowa, ale także budowlana i automotive.

LPG ma nieco inne, ale także szerokie zastosowanie, używany jest nawet w kosmetykach w aerozolu. Jednak najczęściej jest stosowany do napędu samochodów (autogaz), urządzeń grzewczych (butle gazowe), ogrzewania i klimatyzacji (instalacje zbiornikowe). Płynny gaz używany jest także w branży budowlanej przy pokrywaniu dachów papą termozgrzewalną, podczas robót drogowych, do ogrzewania pomieszczeń, a także w rolnictwie, np. przy suszeniu zboża.

Sprawdź pozacenowe porównanie nośników energii dla przemysłu: https://duon.pl/lepiejnagaz/czym-zasilac-firme-lng-lpg-olej-opalowy-czy-wegiel-pozacenowe-porownanie-paliw/

Jak wybrać odpowiedni gaz dla firmy?

LNG jest korzystnym rozwiązaniem przy dużym zapotrzebowaniu firmy na energię, np. w przemyśle, do zasilania osiedli mieszkaniowych czy hoteli. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować zapotrzebowanie firmy, oszacować budżet inwestycyjny, a wybór odpowiedniego gazu skonsultować z fachowcem. Dobrze jest również wiedzieć, na co przy wyborze dostawcy zwracać uwagę.

 

Artykuł sponsorowany