Kierowco, zapoznaj się z ważnymi zmianami

8 sierpnia, 2024 Wyłączono przez Brygida
Kierowco, zapoznaj się z ważnymi zmianami

Jakie zmiany czekają kierowców?

Jak powszechnie wiadomo nie znajomość prawa szkodzi… Podobnie jest w przypadku kierowców, którzy powinni zapoznać się nie tylko z nowym taryfikatorem punktów karnych, lecz również ze zmianami dotyczącymi pojazdów. Jakie zmiany czekają kierowców?

Inteligentny system bezpieczeństwa, czyli nowe wyposażenie pojazdów

Aby zmniejszyć liczbę wypadków samochodowych, komisja UE wprowadziła listę obowiązkowego wyposażenia nowych pojazdów. Należą do nich:

  • inteligentny asystent prędkości – zna zasady ruchu drogowego i analizuje znaki, gdy kierowca przekroczy dozwoloną prędkość, to zostanie o tym poinformowany sygnałem dźwiękowym;
  • system ostrzegający podczas wykonywania manewru cofania;
  • System monitorujący skupienie kierowcy podczas jazdy – będzie monitorował, czy kierowca podczas jazdy nie spuszcza wzroku z drogi;
  • system awaryjnego hamowania.
  • czarna skrzynka, w której będą zapisywane wszelkie informacje dotyczące jazdy;
  • system DDAW (Driver Drowsiness and Attention Warning) wykrywający zmęczenie lub dekoncentrację osoby prowadzącej pojazd. Od niedawna systemy te są w autach marki BMW, Mercedes czy Volvo.

Ważna zmiana dla kierowców, czyli blokada alkoholowa w samochodzie

UE od 7 lipca 2024 wprowadza również tzw. obowiązek blokady alkoholowej. Dzięki temu jest praktyczna możliwość przygotowania samochodu do podłączenia takiego kagańca. Wzorem są auta dedykowane na rynek skandynawski. Taka blokada może być zamontowana zgodnie z wyrokiem sądu. Kierowca przed uruchomieniem pojazdu, musi dmuchnąć w alkomat – jeśli urządzenie wykryje alkohol, to zostanie zablokowany zapłon silnika.

Ważna zmiana dla kierowców, czyli pierwsza w Polsce strefa czystego powietrza

Z dniem 1 lipca 2024 otwarto pierwszą w Polsce Strefa Czystego Transportu, obejmuje w Warszawie większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic, w związku z tym kierowców obowiązują specjalne naklejki na samochód. Za jej brak grozi 500 pl mandatu. Wjazd do tej strefy jest zabroniony dla pojazdów:

  • z silnikiem benzynowym starszym niż 27 lat (w tym te z LPG) lub niespełniających norm emisji Euro 2
  • z silnikiem DISLA starszych niż 19 lat (w tym w z LPG) lub niespełniających normy Euro 4

Przez okres 3,5 roku zwolnieni są mieszkańcy, którzy rozliczają podatki w stolicy, emeryci (po ukończeniu 70 roku życia) oraz osoby z niepełnosprawnością.

Kto musi mieć naklejkę na auto w strefie SCT?

Naklejka na pojazd jest niezbędna, jeśli dane uzyskane z CEP  nie wystarczą. Jeśli jest możliwość potwierdzenia danych auta w CEP, to nie trzeba mieć naklejki. Uchwała „dotyczy pojazdów, które wyłączono z zasad SCT, czyli na przykład aut seniorów. Są oznaczone, lecz mimo to przeprowadzana jest kontrola.” Pamiętaj, że osoby zwolnione z wymogów SCT mogą złożyć wniosek o uprawnienia i nalepkę od początku czerwca stacjonarnie w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej lub online przez stronę zdm.waw.pl”.

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy

Istotną zmianą w tym roku dla przyszłych kierowców jest nieprzerywanie egzaminu praktycznego (poza niektórymi wyjątkami). Egzaminator nie będzie informował, aż do końca egzaminu o wyniku. Ma to zmniejszyć potencjalny stres u przyszłych kierowców.