Jak wybrać płytki na taras – praktyczny poradnik

20 marca, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Jak wybrać płytki na taras – praktyczny poradnik

Wybór odpowiednich płytek może wpłynąć na wygląd twojego tarasu oraz całego jego otoczenia. Przy decyzji o wyborze płytek tarasowych ważne są takie czynniki jak materiał, kształt czy wzór. Jednak pamiętać należy o tym, że ich wybór to nie tylko kwestia estetyczna. Wybierając płytki należy zwrócić uwagę także na ich praktyczny aspekt. Dlatego dziś podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając płytki zewnętrzne na taras.

Płytki tarasowe zewnętrzne – do czego je dopasować?

Wybierając zewnętrzne płytki na taras, zwróć uwagę na kolor i wzór elewacji budynku. Dobrym wyborem będzie bowiem wybór kafli w odcieniu podobnym do koloru ścian. Wówczas zyskasz harmonijna i spójną całość. Natomiast jeśli zależy ci na bardziej oryginalnym efekcie, to postaw na kafelki na taras kontrastujące z elewacją. Taras z płytek możesz też ułożyć pod meble ogrodowe. Jeżeli wybierasz meble w bieli lub beżu, dobierz do nich również jasne podłoże.

Dopasowanie płytek zewnętrznych na tarasie do innych elementów aranżacji pozwala na uzyskanie spójnego i harmonijnego efektu. Warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie i wybór odpowiednich materiałów, aby uzyskać wymarzony wygląd tarasu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na taras?

Gres na taras? A może płytki klinkierowe na taras? Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz, jest kilka istotnych elementów, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Przede wszystkim upewnij się, że wybrany przez ciebie wariant jest mrozoodporny. Tylko płytki mrozoodporne na taras sprawią, że nawet zimą i późną jesienią zachowają one swoje właściwości i kształt, a ty po mroźnym sezonie nie będziesz zmuszony kłaść nowych kafli. W związku z niskimi temperaturami, płytki na taras powinny także cechować się niską nasiąkliwością wody (najlepiej nie większa niż 3%). W innym wypadku woda, która dostanie się pod płytki lub wsiąknie w nie, w niskiej temperaturze zamarznie, a co za tym idzie uszkodzi ich strukturę. Płytki mogą wówczas pękać i odrywać się od podłoża.

Płytki gresowe na taras powinny też wyróżniać się wysoką klasą ścieralności (PEI) – tutaj najlepszym wariantem będzie klasa III. Dzięki temu będą one bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jak ścieranie czy zarysowania właśnie. A należy pamiętać, że zewnętrzne płytki na taras narażone są na rysowanie przez ciężkie meble ogrodowe, obuwie, zabawki, kamienie, piasek czy elementy o ostrych krawędziach. Jednocześnie zadbaj o to, by wybrany model kafli był antypoślizgowy. Tutaj sprawdzi się klasa przynajmniej R10.

Pamiętaj też, że płytki całkowicie gładkie, szczególnie po deszczu czy opadach śniegu będą bardzo śliskie. Dlatego na taras najlepiej sprawdzą się warianty z fakturowaną powierzchnią.

Płytki na taras z Home100 to szeroki wybór kafli różnego rodzaju. Znajdziesz tam m.in. płytki tarasowe drewnopodobne czy płytki na tarasy w różnych rozmiarach. Duży wybór płytek sprawia, że obecnie bardzo łatwo znaleźć wśród nich takie, które najlepiej wpiszą się w indywidualny styl twojego tarasu i jego otoczenia.

Wybór płytek na taras to ważna decyzja, która wpłynie na wygląd i funkcjonalność tarasu. Dlatego warto poświęcić czas na dokładne zaplanowanie i wybór odpowiednich materiałów, aby uzyskać wymarzony wygląd tarasu. Decydując się na taras z płytek należy pamiętać o tym, by sięgać przede wszystkim po warianty mrozoodporne, o niskiej nasiąkliwości, o wysokiej klasie ścieralności oraz antyposlizgowe. W ten sposób zyskasz nie tylko estetyczne, ale też i bardzo funkcjonalne rozwiązanie.

Artykuł sponsorowany