Faktoring jako ratunek dla polskich firm

18 lutego, 2022 Wyłączono przez Dawid
Faktoring jako ratunek dla polskich firm

Co warto o nim wiedzieć?

Płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników, o które dbają firmy. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest bowiem istotna dla jego działalności i rozwoju. Z tego tekstu dowiesz się więcej o faktoringu jako pomocy dla polskich przedsiębiorców i sprawdzisz, do kogo kierowana jest tego typu usługa.

Nie jest łatwo

Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności. Nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej, zagmatwane prawo podatkowe oraz ograniczone możliwości odzyskiwania przedawnionych należności często przekładają się na trudną kondycję finansową, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do bankructwa. Zatory płatnicze można więc śmiało uznać dzisiaj za jedno z największych zagrożeń, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy.

Dlaczego firmy zgadzają się na wydłużony termin płatności?

Na tak zadane pytanie nie trudno jest odpowiedzieć. Firmom zależy na zdobywaniu nowych kontraktów i byciu konkurencyjnymi w oczach zleceniodawców. Wydłużony termin płatności jest elementem, który zachęca do nawiązania współpracy i wskazuje na to, że dane przedsiębiorstwo jest elastyczne. Niestety jednak transakcje opierające się o dłuższy termin płatności nie są korzystne dla usługodawcy, który musi zainwestować swój czas i nierzadko pieniądze, by wykonać daną usługę. Zatory płatnicze, które mogą wyniknąć z tego typu praktyk, są jednak prostą drogą do utraty płynności oraz problemów z regulowaniem własnych należności.

Jest na to sposób

Sposobem na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest faktoring, który pozwala na ustabilizowanie przepływu pieniędzy i zniwelowanie negatywnego wpływu nieregularnych przelewów. W dużym skrócie faktoring polega na odsprzedaniu należności wynikającej z faktury z wydłużonym terminem i zainkasowanie za nią pieniędzy. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowo opisany proces faktoringu.

Sprawdź, jak działa faktoring

 1. Realizujesz usługę lub sprzedaż

Zanim będziesz mógł zawnioskować o uruchomienie faktoringu, powinieneś najpierw wykonać usługę lub sprzedać produkt na rzecz swojego kontrahenta. Gdy zakończysz swoją pracę, wystaw klientowi fakturę z wydłużonym terminem płatności. Pamiętaj, by mieścił się on w zakresie od 7 do 90 dni.

 1. Przesyłasz fakturę

Firma faktoringowa wypłaca pieniądze na podstawie dostarczonych jej dokumentów. Właśnie dlatego po wystawieniu faktury powinieneś przesłać ją do przedsiębiorstwa, które zajmuje się faktoringiem.

 1. Księgujesz środki

Po krótkiej analizie danych oraz całokształtu faktury, na Twoje konto zostaną wysłane środki wynikające z dokumentu oraz zawartej przez Ciebie umowy. Zazwyczaj pieniądze trafiają na konto przedsiębiorców jeszcze tego samego dnia.

 1. Rozwijasz firmę.

Gdy pieniądze są już na Twoim koncie, możesz spokojnie przeznaczyć je na rozwój przedsiębiorstwa. Nie musisz martwić się o to, kto odzyska należność od Twojego kontrahenta. Zajmie się tym firma faktoringowa, która po upłynięciu terminu płatności zajmie się windykacją oraz egzekucją należnych środków.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Obecnie faktoring jest usługą, która wymaga spełnienia niewielu warunków. Najważniejsze z nich to:

 • firma musi działań minimum 12 miesięcy,
 • przedsiębiorstwo powinno być jednoosobową działalnością gospodarczą, małą lub średnią firmą, spółką akcyjną lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • faktura nie może opiewa
 • na kwotę niższą niż 250 zł brutto,
 • żadna ze stron nie może być wpisana do baz dłużników (BIG, KRD),
 • termin płatności na fakturze powinien mieścić się w przedziale od 7 do 90 dni.

Ile kosztuje finansowanie faktur?

Zazwyczaj wycena faktoringu jest bardzo indywidualna. Oznacza to, że każda faktura jest analizowana oddzielnie. Najważniejszym kosztem, jaki spotkasz w przypadku faktoringu, jest prowizja dla firmy finansującej faktury. Pomyśl jednak o korzyściach, jakie płyną z utrzymania płynności finansowej oraz utrzymania się na powierzchni w trudnych czasach. Zawsze myśl o kosztach faktoringu jako poniekąd inwestycji w firmę.

Dlaczego warto skorzystać?

Faktoring wykorzystywany rozsądnie może pomóc Ci w utrzymaniu dobrej kondycji finansowej oraz sprawić, że Twoja firma będzie funkcjonować tak, jak to sobie założyłeś. Inne atuty tego rozwiązania to przede wszystkim:

 • konkurencyjność – firmy, które oferują wydłużony termin płatności, są postrzegane jako bardziej elastyczne,
 • oszczędność czasu – cała procedura jest szybka i nie wymaga niemal żadnych formalności. Wystarczy tylko, że prześlesz fakturę, by móc rozpocząć współpracę z firmą faktoringową.
 • obsługa online – zapomnij o dowożeniu dokumentów lub przesyłaniu ich pocztą. Nowoczesne faktoringi oferują możliwość przesłania zdjęcia lub skanu faktury.
 • jasne zasady – minimum formalności to proste zasady i przejrzyste koszty.

Jeśli szukasz sposobu, który umożliwi Ci poradzenie sobie z wydłużonymi terminami płatności, faktoring dla małych firm jest idealnym rozwiązaniem. Przestań obawiać się o swoje przedsiębiorstwo i skup się na jego rozwoju.