Dobry start w dorosłość, czyli jak wyprowadzić się od rodziców
26 czerwca, 2020Pierwsze mieszkanie
Choć pierwsze, własne mieszkanie to bardzo dobry start w dorosłość, nie ukrywajmy, że mało kto rozpoczyna dorosłe życie posiadając własną nieruchomość. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach początek samodzielności to przeprowadzka do nowego miasta. Alternatywa dla kupna mieszkania to oczywiście wynajem. Chcąc zapewnić sobie maksimum prywatności, możemy zdecydować się na wynajem mieszkania na wyłączność, np. wygodnej kawalerki. Niestety, musimy pamiętać, że wtedy trzeba liczyć się nie tylko z kosztem wynajmu, który w większych miastach bez problemu osiąga ponad 1000 złotych miesięcznie, ale również opłatami za media. Często tego typu mieszkania nie są w pełni umeblowane, co wiąże się z zakupem dodatkowego wyposażenia. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, jeżeli decydujemy się na życie w innym państwie i czeka nas wyprowadzka za granicę. Czy jest jakaś tańsza i wygodniejsza alternatywa dla kupna mieszkania? Oczywiście!
Mieszkanie ze współlokatorem
Rozpoczęcie samodzielnego życia to również czas nawiązywania nowych znajomości, przeżywania ciekawych przygód i mówiąc prosto cieszenia się życiem. Jedną z opcji, która to umożliwia jest wynajęcie pokoju w mieszkaniu studenckim. Praktycznie w każdym mieście posiadającym uczelnie wyższą znajdziemy oferty wynajmu miejsca w mieszkaniu studenckim, w zależności od preferencji może to być dająca sporo prywatności jedynka lub też pokój dwu a nawet trzyosobowy. Takie mieszkania zazwyczaj posiadają niezbędne wyposażenie, jednak oprócz ceny wynajmu należy się liczyć z koniecznością ponoszenia opłat za media, które w zależności od liczby lokatorów mogą wynosić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Ceny wynajmu różnią się w zależności od miasta i lokalizacji, zwykle jednak jest to koszt w granicach kilkuset złotych miesięcznie.
Akademiki jako dobry start w dorosłość
Kolejną z opcji, jaką młody człowiek ma do wyboru (w związku z wydarzeniem, jakim jest przeprowadzka do nowego miasta) jest zamieszkanie w akademiku. To zdecydowanie najtańsza forma znalezienia lokum na start. W miastach studenckich na pewno trudniej będzie wynająć pokój, ale można próbować – niejednokrotnie nawet państwowe akademiki mają osobny przydział pomieszczeń pod wynajem dla osób prywatnych. Oferowane pokoje nie są co prawda duże, często przydałby się w nich remont. Ale, jeśli szukasz czegoś w dobrej cenie, chcesz mieć miejsce jedynie do spania i zostawienia swoich rzeczy, możesz rozważyć i taki start w nowym mieście.
BaseCamp – prywatne akademiki o wysokim standardzie
Jeżeli chcesz studiować czy pracować i jednocześnie integrować się z ludźmi, ale cenisz sobie wygodę i prywatność, idealnym rozwiązaniem może być zamieszkanie w prywatnych akademikach BaseCamp. Stworzone przez grupę architektów komfortowe apartamenty studenckie, zostały nie tylko wyposażone we wszystkie niezbędne meble i akcesoria, ale posiadają również prywatną kuchnię oraz łazienkę. Pokoje są jedno- lub dwuosobowe, dlatego stanowią doskonałą propozycję również dla grupy przyjaciół czy par.
Warto zaznaczyć, że oprócz komfortowych warunków, to także bogata infrastruktura dodatkowa. W większości akademików BaseCamp znajdziemy również takie udogodnienia jak wspólne przestrzenie, pokoje cichej nauki, siłownię, pralnię, parking, sklep, a nawet restaurację. Brzmi pięknie, prawda? Co ważne, to sieć międzynarodowa, dlatego to także idealna opcja na mieszkanie za granicą. Nie zapominajmy, że w trosce o komfort lokatorów, akademiki BaseCampe zawsze znajdują się w pobliżu uczelni, co pozwala zapomnieć o dojazdach czy wczesnych pobudkach na zajęcia.
Choć wydawać by się mogło, że ten luksus musi dużo kosztować, okazuje się że pierwsze mieszkanie w pokoju w akademiku BaseCamp to wciąż dużo tańsze rozwiązanie niż wynajęte od osoby prywatnej mieszkanie czy pokój.