Czym dobrze wydzielić przestrzeń w magazynie?

18 października, 2021 Wyłączono przez Dawid
Czym dobrze wydzielić przestrzeń w magazynie?

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni w magazynie jest nie lada wyzwaniem. Ta powinna w końcu nie tylko spełniać ścisłe przepisy BHP, zapewniając bezpieczeństwo pracownikom, ale również sprawdzać się pod względem praktycznym. Odpowiednie wydzielenie stanowisk pracy, czy działów z produktami ma tutaj szczególne znaczenie. Jakie sposoby sprawdzą się tutaj najlepiej? Zapraszamy do artykułu.

Priorytety przy wydzielaniu przestrzeni

Choć wydzielanie przestrzeni w magazynie pracy zależy od wielu czynników, takich jak branża, przepisy BHP, czy warunki pracy lub zakres obowiązków, są pewne elementy, o które powinien zadbać każdy pracodawca. Chodzi oczywiście o bezpieczeństwo pracowników oraz wygodę w poruszaniu się po pomieszczeniu.

Elementy wydzielające przestrzeń powinny również pełnić funkcję ochronną, nie tylko w przypadku pracy z substancjami łatwopalnymi, czy niebezpiecznymi. Tego typu przesłona powinna również chronić pracownika przed zmienną temperaturą, przeciągiem i wiatrem, o które w magazynie o większym metrażu naprawdę nietrudno.

Rodzaje przesłon – na które z nich warto postawić?

Nie każda branża pozwala na wyposażenie magazynu w ścianki działowe. Ten powinien być w końcu zagospodarowany tak, aby umożliwić łatwe poruszanie się pracowników oraz wózków widłowych. Ważna jest tutaj mobilność przesłony, na którą się zdecydujesz oraz materiał jej wykonania.

Jedną z najlepszych opcji są oczywiście kurtyny magazynowe. Te mogą występować w różnej postaci, m.in. pasów lub kotar (plandeki). Pozwalają one przedzielić przestrzeń na mniejsze rozmiary, jednocześnie nie ograniczając widoczności pracowników.

Ciekawą opcję stanowią również kurtyny do magazynu z wydzieloną strefą ruchu. To mobilne rozwiązanie, które można zamontować na szynach – ułatwiają więc dostęp do przechowywanych produktów. Kiedy pracownik nie potrzebuje dostępu do towaru, nie musi przesuwać każdej kolejnej kurtyny, aby przejechać do kolejnej części magazynu. Modele widzące chronią w tym czasie towar przed potencjalnymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Cechy przesłon, na które powinieneś zwrócić uwagę

Wybierając wysokiej jakości kurtyny do magazynu, warto wziąć pod uwagę również takie czynniki jak ochrona przed hałasem. Wielogodzinna praca w hali może być również niekomfortowa dla pracowników pod względem hałasu. Kurtyny do magazynu powinny więc pochodzić od uznanego i zaufanego producenta.

Kolejną ważną cechą, jaką powinny spełniać, jest widoczność. Wybierając model do swojego magazynu, zastanów się, czy lepiej zdadzą egzamin kurtyny przeźroczyste, czy całkowicie kryjące. Jeśli w hali przechowujesz przedmioty wrażliwe na działanie promieni słonecznych, kurtyny kryjące sprawdzą się doskonale.

Modele przezroczyste do świetne rozwiązanie w miejscach, gdzie szczególnie ważna jest dobra widoczność przestrzeni hali. Kurtyny z przezroczystego materiału są odpowiednim wyborem, jeśli Twoi pracownicy przenoszą często towar z pomocą wózków widłowych.

Różnorodność modeli kurtyn do magazynu

Kurtyny magazynowe posiadają szereg wariantów, dzięki czemu możesz z łatwością znaleźć model, który w Twojej hali sprawdzi się najlepiej. Przykładowo:

  • modele stacjonarne – można przez nie przechodzić lub przejeżdżać. Wykonane są z pasów PCV i pełnią funkcję ścianek. Doskonale sprawdzają się do oddzielenia części ogrzewanej i nieogrzewanej w magazynie,
  • ze strefą ruchu – dostosowane do wygodnego poruszania się pieszo lub z pomocą wózka widłowego. Składają się z ciężkich pasów, które skutecznie hamują temperaturę i hałas. W przejściu znajdują się cieńsze i krótsze pasy, które również pełnią funkcję izolacyjną,
  • modele przesuwne – powieszone stacjonarnie mogą być w razie potrzeby przesunięte, aby usprawnić ruch pieszy lub maszynowy. Korzystanie z opcji przesuwnej zwiększa również żywotność przesłony,
  • plandeka – może być wykonana w wersji nieprzeźroczystej lub z pasem przezroczystej folii. Doskonale ogranicza ruch powietrza i rozbryzgi wody,
  • modele łączące plandekę z kurtyną paskową – dobre rozwiązanie, jeśli przez kurtynę będzie odbywał się częsty ruch pieszy lub maszynowy.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci w wyborze najlepszego rozwiązania na wydzielenie przestrzeni w magazynie. Powodzenia!

 

Artykuł sponsorowany