Co Jest Ukraińskie w Polsce?

17 marca, 2022 Wyłączono przez Dawid
Co Jest Ukraińskie w Polsce?

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała ogromne straty w gospodarce tego kraju. Dlatego, po zakończeniu wojny tak ważna będzie międzynarodowa pomoc w odbudowie ukraińskiej gospodarki. Jedną z form pomocy jest zakup ukraińskich towarów eksportowych. Co można zakupić w Polsce?

Ukraińskie słodycze- przysmak wielu Polaków

Słodycze są jednym z popularniejszych towarów eksportowych Ukrainy. Prawie każdy Polak zna czekolady od Petro Poroszenko. Jakie słodycze ukraińskie można zakupić w Polsce?

Roshen- znana marka słodyczy

Roshen jest najbardziej rozpoznawalną marką w Polsce. Wytwórnia tych słodkości została założona przez Petro Poroszenko. W dwóch fabrykach produkowane są przede wszystkim: czekoladki, praliny, batony, wafelki oraz świeże torty. Najpopularniejszym z nich jest tort kijowski (orzechowo- bezowy). W Polsce słodycze Roshen można zakupić głównie w popularnym dyskoncie.

Wołyńskie słodycze

Wołyńskie słodycze produkowane są w Łucku. Najbardziej znane są: chałwa oraz nadziewane cukierki (z całym orzechem lub z owocami suszonymi). Słodycze produkowane są bez konserwantów i sztucznych barwników.

Switocz

Switocz jest ukraińską marką produkującą słodycze od ponad pół wieku. Od kilku lat przedsiębiorstwo należy do koncernu Nestle. Switocz słynie z czekolady La Krema oraz pralin. W polskich sklepach można znaleźć również wafelki Artek.

AVK

AVK zaraz po Roshen jest jednym z największych eksporterów słodyczy. W Polsce można zakupić m.in. czekoladowe batoniki Guliwer. Bardzo popularne są również praliny, trufle oraz rurki Kresko (dostępne w kilku smakach).Ukraińska chałwa słonecznikowa

Ukraińska chałwa słonecznikowa jest produktem mało popularnym w Polsce. Można

ją zakupić głównie w sklepach internetowych.

Organic Milk- wysokiej jakości ukraiński nabiał

Organic Milk, czyli ukraiński ekologiczny nabiał. Jest jednym z popularniejszych towarów eksportowych. W linii Organic Milk można znaleźć m.in. mleko, śmietanę, twaróg, kefir i ser żółty.

Ser wędzony Kosiczka

Ukraiński ser podwędzany Kosiczka- warkocz. Swoim wyglądem bardzo przypomina polskie oscypki. Produkowany jest z pasteryzowanego mleka krowiego.

Smaczne miody z Ukrainy

Jednym z popularniejszych towarów ukraińskich w Polsce są miody Ubee. Fabryka znajduje się w Obwodzie Chmielnickim. Każdy miód ma międzynarodowy certyfikat jakości. Dostępne są głównie w sklepach internetowych.

Ukraińska wódka

Nemiroff jest jedną z najpopularniejszych ukraińskich wódek eksportowanych do Polski. Produkowana jest od ponad 150 lat. Wódka Nemiroff stała się w naszym kraju synonimem klasy. W sklepach można zakupić m.in. Nemiroff Czarny i de Luxe. Kolejną znaną wódką jest czysta wódka Rada. Mało znaną wódką ukraińską dostępną w polskich sklepach jest Hlebniy Dar (w dwóch wersjach: bez glutenu oraz z dodatkiem imbiru i miodu). Inną znaną marką jest Chortyca. Wódka ma klasyczny smak, dlatego można ją często znaleźć na polskich weselach.

Ekskluzywne meble z Ukrainy

W Nowogardzie Wołyńskim od 1991 roku produkowane są luksusowe meble. Marka Mirt Furniture Factory znana jest na całym świecie. Ekskluzywne meble wykonane przez ukraińskich stolarzy można zobaczyć w Polsce m.in. w ambasadach, znanych sieciach hoteli, a nawet w gabinetach polityków.

Ukraińskie marki modowe

Belinskiy, czyli dynamicznie rozwijający się producent działający w branży     modowej. Ubrania z kolekcji tego producenta to umiejętne połączenie     tradycyjnych elementów wschodniej kultury ludowej oraz     nowoczesności. Marka ta powstała zaledwie kilkanaście lat temu,     ale od tamtego czasu wytrwale buduje swoją pozycję na rynku mody w     Europie, w tym także w Polsce;

KSENIASCHNAIDER         nazwa     tej marki pochodzi od imienia i nazwiska założycielki. Ksenia     Schnaider, podobnie jak Belinskiy, także działa w branży modowej.     Produkty wchodzące w skład utworzonego w 2011 roku to przede     wszystkim ubrania jeansowe. Nietuzinkowy wygląd oraz wysoka jakość     wyrobów sprawiły, że produkty z marki KSENIASCHNAIDER zyskują     uznanie wśród koneserów w Polsce;

Ukraińska firma IT w Polsce!

Ciklum jest ukraińską firmą IT, która w 2015 roku otworzyła swoją siedzibę w Gdańsku. Zajmuje się głównie szkoleniem i tworzeniem zespołów programistów oraz opracowaniem różnych rozwiązań dla biznesu. Obecnie ukraińska firma ma 15 oddziałów na całym świecie.

Wojna spowodowała ogromne straty gospodarcze nie tylko dla Ukrainy, lecz także dla całego świata. Na terenach ogarniętych wojną znajdują się zakłady produkujące m.in. części samochodowe. Brak tych komponentów spowodował zahamowanie, a nawet zatrzymanie niektórych fabryk. Dlatego tak ważna jest pomoc w odbudowie ukraińskiej gospodarki.

Autor: Brygida König