Black Friday, czyli amerykańskie święto w Polsce

26 listopada, 2024 Wyłączono przez Brygida
Black Friday, czyli amerykańskie święto w Polsce

Black Friday (czarny piątek) to święto zakupów rodem z ameryki. Przyjęło się również w Polsce. Sieci sprzedaży kuszą różnorodnymi promocjami, a klienci uwielbiają „okazyjne” zakupy. Przecież za niedługo są święta i Mikołajki. Czy warto kupować w Black Friday? Na co trzeba zwracać uwagę?

Krótka historia o Black Friday

Początki zakupowego święta sięgają XIX wieku, gdy podczas parady z okazji święta dziękczynienia w amerykańskich witrynach sklepowych można było zobaczyć świąteczną ofertę. W ten sposób narodziła się tradycja zakupowa, która z czasem ewoluowała jako święto wyprzedaży. Black Friday wypada zawsze w piątek po święcie dziękczynienia.

Stwierdzenie „Black Friedey” początkowo nie kojarzyło się dobrze. Po raz pierwszy termin ten został użyty przez amerykańską policję w odniesieniu do zablokowanych ulic po święcie dziękczynienia. Jednak wraz z upływem czasu termin ten zyskał inne znaczenie – stał się synonimem przedświątecznych wyprzedaży.

Black Friday – obniżka cen czy pułapka marketingowa

W Black Friday (a w Polsce często tuż przed tym dniem) sklepy oferują obniżki cen na poziomie 70-80%. Jest to kusząca opcja dla wielu konsumentów, lecz zalecamy zachować ostrożność, bo wielu sprzedawców sztucznie zawyża ceny przed wyprzedażami, aby później je obniżyć. Przed takim nieuczciwym działaniem przedsiębiorców chroni dyrektywa Obnibus – informacja o najniższej cenie sprzed 30 dni przed wprowadzoną obniżką.

5 praktycznych porad podczas zakupów w Black Friday

1.Uważaj na oszustów

W dobie cyfryzacji musisz być szczególnie czujna wobec działań hakerów i oszustów. Fałszywe strony internetowe czy phishing stanowią poważne zagrożenie zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów.

2. Sprawdź datę założenia sklepu internetowego

Nowopowstałe sklepy nie koniecznie muszą chcieć Cię oszukać, ale warto na nie zwrócić większą uwagę.

3. Skorzystaj z porównywarki cen

Zanim zakupisz produkt na wyprzedaży, to sprawdź jego cenę u innych sprzedawców. Często, to co się wydaje być okazją, to wcale nią nie jest.

4. Zawsze możesz odstąpić od umowy

Po dostarczeniu towaru masz 14 dni na wymianę lub zwrot zakupionego towaru – nie zależnie czy kupujesz na wyprzedaży, czy normalnie. Pamiętaj, że jest jeden wyjątek od tej zasady – przedsiębiorca może odmówić odstąpienia od umowy, jeśli sprzedawany towar jest wadliwy (jest to zawarte w opisie produktu) a cena była obniżona z powodu tej wady

5. Paczkę otwieraj przy kurierze

Gdy zamawiany towar jest dostarczany przez kuriera, to pamiętaj, aby zawartość paczki otworzyć przy osobie ją doręczającej (najlepiej dodatkowo nagrać). Praktyka ta zalecana jest zwłaszcza przy zakupie elektroniki.

Amerykańskie święto zakupowe cieszy się coraz większą popularnością wśród Polaków. W wielu sklepach w naszym kraju są obniżki nie tylko w „czarny piątek”, lecz również na tydzień, a nawet miesiąc przed rozpoczęciem promocji. Gdy robisz zakupy na wyprzedażach, to radzimy zachować zdrowy rozsądek i kupować tylko zaplanowane wcześniej przedmioty.