Lista kategorii

Gdzie tankować, aby zarobił Polak?

Obecnie zdecydowaną większość ropy i gazu ziemnego sprowadzamy z Rosji. Dominuje ona na stacjach benzynowych i przypuszczalnie będzie dominować jeszcze przez długi czas. Nie oznacza to jednak, że nie ma znaczenia gdzie tankujemy swój samochód. W Polsce mamy dwie główne rafinerie: w Płocku (Orlenu) i w Gdańsku (Lotosu) i to one głównie zaopatrują stacje w naszym kraju. To od naszych decyzji zależy, kto na tych paliwach później zarobi - polskie koncerny, zagraniczny giganci, czy właściciele małych stacji.

Jedni tankują tam gdzie taniej, drudzy tam gdzie akurat im się lampka ostrzegawcza zapali. 

Z kolei jeszcze inni, dla których ta analiza powstaje, tankują tylko na polskich stacjach. Wedle badania PBS Loyalty Benchmark, do grupy tej należy już 40% Polaków. Oczywiście chciałoby się, żeby ten odsetek wynosił 95%, ale mimo wszystko cieszy, że ta grupa jest bardzo znaczna.

Na szczęście bardziej optymistyczna jest kwestia udziałów rynkowych. Jedynie nieco ponad co piąta stacja należy do zagranicznych koncernów. W szczegółach dla roku 2013 przedstawiało się to następująco:

Stacje paliw polskich koncernów (2 217):

PKN ORLEN – 1 778 stacji, z czego niecałe 500 pod marką Bliska.

Grupa LOTOS – 439 stacji, z czego nieco ponad 100 pod marką Optima.

 

Stacje paliw zagranicznych koncernów (1 422):

British Petroleum (BP) – ok. 450 stacji.

Shell – ok. 375.

Statoil – ok. 355.

Lukoil – 115.

Slovnaft – 48.

 

Stacje paliw sieci handlowych (166):

Carrefour – 43.

Intermarche – 41.

Tesco – 29.

Auchan – 24.

 

Stacje paliw niezależnych operatorów krajowych (2 940):

Huzar – 90.

Moya – 70.

Delfin – 21.

 

Jeśli chodzi o zmiany na rynku stacji to zdecydowanie rośnie liczba tych ostatnich. Co prawda nowe stacje nie powstają w jakiś znacznych ilościach, ale coraz więcej drobnych właścicieli przekonuje się do włączenie swojego obiektu do sieci niezależnych stacji. Stąd też można założyć, że ostatnie trzy liczby już w momencie powstawanie tego tekstu są nieaktualne.

Autor: Tomasz Dziewulski

sklep Wspieram Rozwój PL

Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Jak przekonać kogoś do patriotyzmu ekonomicznego - o tym, jak wytłumaczyć innym osobom, że patriotyzm ekonomiczny to nie jest puste hasło.
Zielony - Polska Waluta Lokalna - na całym świecie istnieje już kilka tysięcy walut lokalnych. Polacy mają swoją - Zielonego.