Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

26 stycznia, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Jak poradzić sobie z samotnością w związku?

Czy można być samotnym w związku? W czasach, gdy coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem, a coraz większa ilość młodych ludzi decyduje się na życie jako singiel lub singielka, pytanie to zdaje się mieć swoje uzasadnienie. Brak miłości, wsparcia, zrozumienia i akceptacji – na to najczęściej skarżą się osoby pozostające w związkach. Jak radzić sobie z tymi trudnymi emocjami i poczuciem osamotnienia w związku?

Samotność w związku – czy to w ogóle możliwe?

Początki związku są zawsze ekscytujące. Pierwsze rozmowy, nieśmiałe spojrzenia, pierwszy dotyk i pocałunek przyprawiają o drżenie serca. Wszystko wokół pachnie jak fiołki i róże. Albo jak imbir z cynamonem polane grubą warstwą najsłodszego lukru. Ale uczucia lubią się wypalać. Z biegiem czasu ich miejsce zajmuje zwykła codzienność. Ogrom obowiązków związanych z pracą, opieką nad dziećmi i prowadzeniem domu szybko może przyczynić się do tego, że nawet w najlepiej zapowiadającym się związku zacznie wiać przysłowiowym chłodem. A zimne powiewy tego wiatru przyniosą ze sobą poczucie osamotnienia.

Samotność we dwoje wydaje się niemożliwa. Jednak doskwiera wielu osobom pozostającym w stałych związkach. Czasem może być dosłowna i wynikać z częstych wyjazdów jednego z partnerów. Innym zaś razem przybierać zaś może bardziej emocjonalną formę. Co zrobić w takiej sytuacji? Pracować nad naprawą tego związku? Czy może zdecydować się na rozstanie?

We dwoje, a jednak osobno – czy taki związek jest stracony?

Kiedy w relację dwojga ludzi wdziera się samotność, nie zawsze musi to oznaczać koniec związku. Najczęstszą przyczyną jest zbyt duże tempo życia jednego lub obojga partnerów i brak odpowiedniej komunikacji własnych potrzeb oraz uczuć. Tym rzeczom można zaradzić, jeśli tylko obie strony zechcą pracować nad przyszłością swojego związku.

Samotność nie zawsze wynikać musi też ze złych zamiarów któregokolwiek z partnerów. Jak już wspomnieliśmy wcześniej to często wypadkowa zwykłej codzienności i nadmiaru obowiązków, z którymi każdy z nas radzić sobie musi każdego dnia. Czasem nie warto się więc skupiać na szukaniu winnego. Bo choć najczęściej na poczucie osamotnienia w związku czy małżeństwie skarżą się kobiety, których partnerzy poświęcają więcej czasu na pracę, czy realizację własnych zainteresowań, to tak naprawdę samotność nie ma płci. Ważne jest to, jak sobie z nią radzić.

Jak radzić sobie z samotnością w związku – kluczem właściwa komunikacja

Czy istnieje jakiś magiczny sposób na to, by naprawić chylący się ku upadkowi związek? Czy istnieje magiczna mikstura, która jak imbir rozgrzać może na nowo powoli już wygasające uczucia? Niestety nie. Jednak istnieją metody na to, żeby wziąć sprawy we własne ręce, poszukać źródła problemu i znaleźć sposób na to, aby mu zaradzić. Najważniejszą z tych metod jest oczywiście szczera rozmowa i obiektywna, nieoceniająca i pozbawiona oskarżeń komunikacja.

W pierwszej kolejności trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od związku. Nie od partnera, ale od samej relacji z drugim człowiekiem. Jak postrzegamy związek i naszą w nim rolę? Czego w żadnym wypadku nie możemy zaakceptować, a na jakie ustępstwa jesteśmy skłonni pójść w imię miłości? Taka wnikliwa analiza samego siebie i własnych potrzeb pomoże nam ustalić przyczynę osamotnienia, ale też zrozumieć to, jakie zmiany nastąpiły w nas samych. A to okazać się może kluczowe podczas szczerej rozmowy z partnerem, a także i podczas terapii, po którą coraz częściej sięgają dzisiaj pary chcące uratować swój związek.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://naturalnieozdrowiu.pl/samotnosc-w-zwiazku/