Usuwanie rys z powierzchni blach

4 stycznia, 2023 Wyłączono przez Edytor2
Usuwanie rys z powierzchni blach

W procesie obróbki blachy na jej powierzchni mogą powstawać rysy o różnym stopniu widoczności – niektóre można zauważyć nawet spod pokrycia. Szczególną uwagę zwraca się na elementy blaszane, które stosuje się w budownictwie, nowoczesnych halach produkcyjnych, czy też sprzęcie wykorzystywanym w gastronomii. Jak więc skutecznie usunąć rysy z powierzchni blach, aby zapewnić im nie tylko doskonały wygląd, ale i odpowiednie wzmocnienie? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Jak powstają rysy na powierzchni?

Podczas obróbki blachy ma miejsce kilka etapów, które sprzyjają powstawaniu rys na powierzchni. Zarysowania mogą pojawić się po nieostrożnym składowaniu obrobionych blach, kiedy to jeden arkusz zaczyna trzeć o drugi. Kolejną sytuacją, która może mieć wpływ na pojawienie się niechcianych zarysowań, jest proces gratowania dyskami obrotowymi.

Gratowanie polega na usuwaniu zadziorów i ostrych krawędzi, jednak podczas tego procesu estetyka schodzi na drugi plan. Dyski tworzą najczęściej koliste zarysowania, które są szczególnie widoczne podczas bezpośredniego oddziaływania światła. Innym powodem powstawania rys na powierzchni blach jest również szlifowanie materiałem ściernym o grubszej ziarnistości. Większe ziarna tworzą większe wgłębienia, które są bardzo mocno widoczne gołym okiem. Zarysowania pojawiają się często poza procesem obróbki, na skutek przypadkowego kontaktu z innymi powierzchniami czy urządzeniami znajdującymi się na hali produkcyjnej.

Jak usunąć rysy z powierzchni blach?

Do pozbycia się wszelkich nierówności z powierzchni blachy konieczne jest zastosowanie pewnych zabiegów, takich jak polerowanie i szlifowanie. Procesy te są niezbędne do uzyskania odpowiednich walorów estetycznych oraz technicznych. Wygładzenie blachy wpływa na wygląd stali, ale również zwiększa jej odporność na warunki atmosferyczne, naprężenia oraz korozję.

Urządzeniem, które doskonale nadaje się do usuwania zarysowań, jest automatyczna szlifierko gratowarka. W zależności od jego wyposażenia (sekcja walca lamelowego/sekcja szlifująca taśmą ścierną), szlifierka może usuwać zarysowania na dwa różne sposoby – przy użyciu walca włókninowego oraz pasa włókninowego.

Walec włókninowy jest dostosowany do danego materiału, zależną od koloru – czerwony przeznaczony jest do stali konstrukcyjnych, niebieski do stali nierdzewnych i kwasoodpornych, grafitowy do stopów aluminium i miedzi. Pasy we wszystkich kolorach można zakupić na stronie: https://intechmet.com.pl/produkty/sciernice-do-gratowarek/tasmy-szlifujace/.

Pas włókninowy można zamontować w sekcji taśmy szlifującej i użyć w standardowej szlifierko gratowarce automatycznej. Rodzaj włókniny, podobnie jak w przypadku walca, dostosowany jest do rodzaju obrabianego materiału. Szerokość pasa można dobrać do swojej maszyny, co czyni go również uniwersalnym w zastosowaniu.

Tego rodzaju materiały szlifujące służą do uzyskania końcowego efektu powierzchni wysokiej jakości. Oprócz usuwania drobnych zarysowań można uzyskiwać przy ich pomocy również zmatowioną powierzchnię oraz niewielki szlif kierunkowy. Jest to pożądane w elementach dekoracyjnych takich jak meble, sprzęt AGD lub medyczny, czy też gadżety dekoracyjne. Wszystkie akcesoria do usuwania rys z powierzchni znajdziesz na stronie https://intechmet.com.pl/.

 

Artykuł sponsorowany