Analiza rynku ketchupów – który to polski ketchup?

7 grudnia, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Analiza rynku ketchupów – który to polski ketchup?

Ketchup jest jednym z popularniejszych sosów gotowych. Stosowany jest niemal do wszystkiego. Jaki ketchup jest polski?

Jakie ketchupy są w Polsce najpopularniejsze?

Ketchup przez wiele osób uznawany jest za jeden z najlepszych sosów pomidorowych. Stosowany jest do wielu potraw m.in. do kanapek, frytek czy dań typu fast food. Wg danych opublikowanych przez Euromonitor, rynek ketchupu w Polsce wyceniony został na ponad 500 mln zł. Większość ketchupów dostępnych w sklepach nie cieszy się dobrą opinią ze względu na wysoką zawartość cukru, soli oraz innych dodatków do żywności. Wśród produktów polskich marek można znaleźć wysokiej jakości sosy pomidorowe.

Wielkopolska stolicą ketchupu

O tym, że Polacy uwielbiają ketchup, nie trzeba nikogo przekonywać. Jeśli zastanawiałeś się, gdzie produkowana jest większość ketchupów w naszym kraju, to odpowiedź jest jedna w Wielkopolsce. W Pudliszkach swoje zakłady mają Heinz i Pudliszki. W Poznaniu swoje fabryki ma marka Tortex oraz Hellmans. W niedalekiej odległości, bo w Kotlinie produkowany jest ketchup Kotlin, a w Międzychodzie – ketchup Międzychód. We Włocławku wytwarzany jest Dworski ketchup. Jedynie marka Roleski swoje produkty wytwarza w województwie małopolskim.

Jakie są Polskie marki produkujące ketchup?

W Polsce produkowane są ketchupy zarówno rodzimych, jak i zagranicznych marek głównie na krajowy rynek.

Dary Natury

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1990 roku w Korycinach. Zajmują się produkcją ekologicznych herbat, przypraw, napojów oraz przetworów m.in. ketchupów, które sprzedawane są wyłącznie w szklanych butelkach.

Ogródek Dziadunia

Marka powstała początkiem lat 90 XX wieku. Przedsiębiorstwo zajmuje się przetwórstwem warzyw wg starych sprawdzonych receptur. Do produktów nie dodaje się żadnych ulepszaczy.

Krokus

Marka zajmuje się przetwórstwem warzyw i owoców wg tradycyjnych receptur. Przedsiębiorstwo powstało w 2015 roku i z roku na rok zyskuje coraz więcej klientów.

WPS Społem Kielce

Początki marki sięgają 1911 roku, wtedy zaczęła się produkcja mydła. W 1932 roku rozpoczęto produkcję oleju i musztardy, a od 1959 produkcję majonezu, który rozsławił przedsiębiorstwo na cały kraj. Obecnie brand produkuje również ketchup.

Twój Międzychód

Początki marki sięgają 1904 roku, wtedy to Niemcy założyli fabrykę konserw w Międzychodzie. Marka przetrwała dwie wojny światowe i nacjonalizację PRL-u. Od końca 2000 do 2011 roku zakład należał do amerykańskiej marki Heinz. W 2012 roku została zakupiona przez Tomasza Nowickiego.

Roleski

Firma powstała w 1972 jako przedsiębiorstwo rodzinne. Początkowo produkowała wyłącznie majonez, ale największy sukces przyniosły marce musztardy. Obecnie produkowane są także ketchupy i sosy majonezowe.

Dawtona

Do marki Dawtona należy również brand NektaVit. Firma istnieje na rynku od ponad 30 lat. W ofercie brandu można znaleźć: sosy, ketchupy, pasy, warzywa w puszce, soki, koncentraty i przeciery.

Grupa Maspex

W skład polskiej grupy Maspex wchodzą od 2015 roku m.in. marki Kotlin i Włocławek. Jest to polski gigant spożywczy.

Które ketchupy mają najlepszy skład?

Pierwsze miejsce należy do ketchupu Krokus, który ma dobry prosty skład. Sporządzono z 230 g pomidorów na każde 100 g gotowego produktu. Przygotowywany jest z pomidorów, które są przecierane i zagęszczane w temp. 80°C.

Na drugim miejscu jest ketchup Roleski ma świetny skład, na 100 g produktu zużyto 205 g pomidorów, a w przypadku ketchup Roleski Premium bez cukru na 100 g produktu zużyto 266 g pomidorów. Produkty brandu mają prosty skład i nie ma w nich żadnych substancji konserwujących.

Trzecie miejsce zajmuje Kotlin Premium ketchup. Ma dobry skład (choć podobny mają zwykłe produkty innych marek). Na 100 g gotowego produktu zużyto 205 g pomidorów. Zawiera naturalne aromaty i przyprawy.

Dla konsumentów wybierających ekologiczne produktem proponujemy ketchup ekologiczny łagodny BIO. Został wyprodukowany z pomidorów pochodzących z ekologicznych upraw. Na 100 g gotowego produktu zostało zużyte 218 g pomidorów.

Autor:Brygida Konopka- König

 

Zobacz też:

Usuwanie rys z powierzchni blach