Analiza rynku kawy – która to polska kawa?

2 listopada, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Analiza rynku kawy – która to polska kawa?

Picie dobrej jakości kawy przestało być już tylko domeną Włochów, coraz częściej po wysokiej jakości małą czarną sięgają Polacy. Jakie palarnie kawy są w Polsce? Dlaczego warto pić małą czarną rodzimych marek?

Ile kawy piją Polacy?

Badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia wykazało, że Polacy wypijają rocznie około 95 litrów kawy, czyli około 2 filiżanek dziennie. Choć nie jesteśmy typowym kawowym krajem, to ponad 80% osób dorosłych nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej. Polacy uwielbiają dobrej jakości kawę, co przekłada się na zakup różnego rodzaju kawiarek – rynek ekspresów do kawy jest trzeci pod względem wielkości w Europie, w rankingu wyprzedzamy nawet Włochów.

Która polska kawa jest najpopularniejsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, wszystko zależy od indywidualnych upodobań oraz zasobności portfela. Większość Polaków pije kawę tylko w domu i rozróżnia małą czarną w kategoriach parzona (77%) i rozpuszczalna (22%), zmniejsza się popularność kapsułek do ekspresów (0,7%). Według tych samych danych coraz większym zainteresowaniem cieszy się kawa ziarnista – z roku na rok rośnie liczba konsumentów wybierających ten rodzaj kawy, a maleje dla kawy z kapsułek.

Polacy najchętniej piją kawy zagranicznych marek. Prym wśród nich wiedzie popularna włoska Lavazza, która obecnie kosztuje około 20 zł za 250 g. Wśród polskich marek bardzo popularne są Mokate i Woseba – przez wielu baristów uchodzi za dobrej jakości kawę z marketu. Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez włoskiego cappuccino produkowanego przez markę z Ustronia – Mokate.

Jakie palarnie kawy są w Polsce?

O włoskiej czy niemieckiej kawie słyszał każdy, lecz Polska kawa brzmi zaskakująco. A przecież palarnie kaw są, w każdym kraju. Kawa z polskich palarni staje się coraz popularniejsza w krajach Europy Zachodniej, a to dzięki wysokiej jakości wypalanych ziaren i wielkich sukcesach polskich baristów. Rynek kawy w Polsce rozkwita, a wraz z nim palarnie wspaniałej kawy, którym warto przyjrzeć się bliżej.

Java Coffee

Jest pierwszą palarnią kawy, która powstała w Polsce w 2001 roku w Warszawie. Wypalane są w niej tylko ziarna 100% Arabiki. Jest to też pierwszy w Polsce certyfikowany producent renomowanej marki kawy Fairtrade. Dla palarni Java Coffee Company bardzo duże znaczenie ma łańcuch dostaw. Ziarna muszą być zawsze najwyższej jakości, a każda osoba uczestnicząca w procesie produkcji musi otrzymać godziwą zapłatę.

Figa Coffee

Wrocławska palarnia założona w 2017 roku. Wypalana jest w niej wyłącznie Arabica wysokiego segmentu speciality. Kawy wypalane są w krótkich seriach – tylko najlepsze ziarna z uwzględnieniem ich sezonowości i dostępności. Kawa z palarni Figa Coffee świetnie sprawdzi się zarówno do domowych ekspresów, jak i kawiarek przelewowych.

Etno Cafe

Etno Cafe jest wrocławską rzemieślniczą palarnią kawy, która powstała w 2010 roku. Wypalane są w niej ziarna tylko 100% Arabica. Kawa jest wypalana w sposób ekologiczny w niskich temperaturach, dzięki temu wydobywane są niezwykłe aromaty. Kawa z tej palarni przeznaczona jest tylko do przygotowywania espresso. Palenia Etno Cafe ma stały kontakt z plantatorami oraz firmami pozyskującymi ziarna. Dzięki temu kawa smakuje naprawdę wyśmienicie.

Hard Beans

Jest młodą palarnią, powstała w 2017 roku od tamtego czasu produkowana jest kawa Hard Beans Coffee Roasters. Palarnię stworzyli pracownicy i właściciele kawiarnia Kofeina Art Cafe. Hard Beans specjalizuje się wyłącznie w wypalaniu najwyższej jakości ziaren kawy. Palone są tylko ziarna z ekologicznych plantacji, w których pracownicy otrzymują godną płacę.

Autumn Coffee Roasters

Autumn Coffee Roasters jest palarnią kawy i kawowym laboratorium z Płocka. Ideą palarni jest to, aby każdy mógł napić się smacznej kawy niezależnie od miejsca: kawiarnia, dom czy stacja benzynowa. Marka ceni transparentność, a jej roadsterze starają się, aby ziarna miały zawsze doskonały smak i aromat.

Kofi Brand

Jest mikopalaranią kaw speciality, do których zalicza się tylko najlepsze palarnie kawy na świecie. Siedzibą kawiarni jest Warszawa, a dokładniej Soho Factory. Palone są tylko ziarna najlepszej Arabiki z pełną historią pochodzenia oraz wywodzące się z najlepszych plantacji.

CoffeeLab

Palarnia powstała w 2012 roku w Warszawie. Specjalizuje w wypalaniu kaw speciality oraz wysokiej jakości kawy do espresso. Palarnia z roku na rok powiększa asortyment swoich kaw. Wypalane są starannie dobrane ziarna od dostawców takich jak: Cafe Imports, Falcon, Belco, List and Beisler czy The Coffee Ques, dzięki temu dostosowana jest do różnych rodzajów parzenia.

Haryb

Warszawska palarnia kawy, która została stworzona przez ojca i syna. Obecnie jest jednym z liderów kawy speciality w Polsce. W palarni można znaleźć najlepsze ziarna z całego świata. Ziarna wybierane są z największą starannością – począwszy od wyboru plantacji, a skończywszy na profilu palenia. Opakowania mają bardzo ciekawy desing.

Good Coffee

Mikropalarnia kawy speciality, która powstała prawie dekadę temu. Specjalizuje się w kawie z najlepszej jakości ziaren pochodzących tylko z renomowanych upraw – najczęściej z tzw. mikrolotów z certyfikatami. Niektóre rodzaje Arabicki palarnia Good Coffee ma na wyłączność. Należy do Speciality Coffee Association.

Story Coffee Roasters

Warszawska palarnia założona w 2017 roku, choć palarnia ma krótki staż, to tworzona jest przez ludzi z doświadczeniem, których łączy poszukiwanie jak najlepszych ziaren z całego świata, które nadają się zarówno do espresso, jak i do tradycyjnych metod parzenia.

Simplo

Warszawska palarnia kawy speciality, a kawa palona jest w tradycyjnych piecach bębnowych. Ziarna to 100% Arabica i single origin, pochodzące z Brazyli, Etiopii, Gwatemali, Kenii, Kostaryki, Peru, Rwandy i Tanzanii.

Sido

Palarnia kawy pochodząca z Suwalszczyzny. Powstała w 1991 rok. Jako druga w Polsce uruchomiła produkcję kawy mielonej. Obecnie w palarni Sido palone jest kilka rodzajów ziaren o różnych walorach smakowych i aromatycznych.

Pluton

Pierwsza polska palarnia kawy założona w 1882 roku. Zniszczona w czasach PRL-u, powróciła ponownie w 2017 roku. Kawa wypalana jest rzemieślniczo w piecach bębnowych.

Woseba

Palarnia założona w 1991 na Wielkopolsce. Wypalane są wysokiej jakości ziarna pochodzące z różnych regionów świata. Charakteryzuje się nowoczesnym procesem technologicznym.

Astra Coffe and Moore

Powstała w 1973 roku w Starczanowie. Ziarna do palenia sprowadzane były początkowo z RPA. W latach 70.80. XX w. produkowane było trzy rodzaje kaw: Orient, Super i Wyborowa. Na przestrzeni lat spółka rozrosła się i poszerzyła swój asortyment kaw.

Dobra Palarnia Kawy

Sklep razem z kawiarnią znajduje się w Krakowie. Można tu znaleźć wyselekcjonowane ziarna najlepszych odmian kawy z całego świata. Aby smak i aromat został zachowany, to ziarna pakowane są próżniowo.

BeMyBean

Mała rzemieślnicza palarnia kawy znajdująca się w Krakowie. Jest to kawa speciality z różnych regionów świata.

Asteria

Mała rodzinna rzemieślnicza palarnia, w której dostępna jest kawa z najwyższej jakości ziaren. Dostępne są w niej mieszanki Arabica i Robusta oraz kawy jednorodne (pochodzące z jednej plantacji).

Dlaczego warto pić kawę z polskich palarni?

Coraz więcej Polaków wybiera dobrej jakości kawę dlatego, aby napić się wysokiej jakości małej czarnej, warto wybierać rodzime brandy. Odkrywają wysokiej jakości ziarna i działają w sposób ekologiczny, np. pakują ziarna do wielorazowych próżniowych toreb. W polskich palarniach dominuje tradycyjny proces palenia kawy w piecach bębnowych, dzięki temu zachowane są wszystkie właściwości prozdrowotne tego napoju. Polskie kawy rzemieślnicze są gwarancją wysokiej jakości ziaren oraz dbałości o proces wypalania, co zapewnia wyjątkowy smak i aromat.

Autor: Brygida Konopka-König