Elon Musk uważa, że praca zdalna to zły pomysł. Czy to prawda?

28 lutego, 2024 Wyłączono przez Dawid
Elon Musk uważa, że praca zdalna to zły pomysł. Czy to prawda?

Rozwój technologii i pandemia sprawiły, że praca zdalna zyskała na popularności. Wiele przedsiębiorców musiało dostosować swoje działania do panujących warunków, stąd w wielu przypadkach ten sposób pracy był jedynym możliwym wyjściem.  Czy praca zdalna zatem może być efektywna czy całe to przedsięwzięcie jest złym pomysłem? 

Praca zdalna a obecny rynek pracy

Nie ulega wątpliwości, że praca zdalna kolosalnie zmieniła cały rynek pracy. W Polsce sam odsetek osób pracujących zdalnie wzrósł niemal dwukrotnie. Z raportu ,,Przechodzenie firm na pracę zdalną – oraz jej skutki dla pracodawców i pracowników” wynika, że mnóstwo firm utrzymało możliwość pracy zdalnej również po pandemii. Jak pokazują autorzy powyższego raportu, odsetek osób, które zazwyczaj pracują w domu, w 2020 roku wzrósł w porównaniu do 2019 niemal dwukrotnie. Najwięcej osób, działało głównie w branży informacyjnej, komunikacyjnej, finansowej oraz ubezpieczeń. Sam raport dowodzi również tego, że pandemię COVID-19 należy traktować jako punkt zwrotny jeśli chodzi o pracę zdalną, i bez wątpienia ma ona ogromny wpływ na nowy rynek pracy, do którego trzeba umieć się zaadoptować. 

Praca zdalna – standardy pracy się zmieniły.

Pandemia COVID-19 spowodowała szereg zmian na rynku pracy, szczególnie w tych związanych z podejściem do niej. Przyszłość tutaj jest powiązana z nowymi technologiami, a także sztuczną inteligencją. Za jej rozwojem przede wszystkim przemawiają duża elastyczność i oszczędność związane z brakiem konieczności opłacania lokalu.

Marki stworzone przez Polaków specjalizujące się w narzędziach do pracy zdalnej

Pandemia i praca zdalna rozwinęła nowe branże i skłoniła wielu przedsiębiorców do szukania rozwiązań. W ten sposób powstały skuteczne narzędzia, które mogą usprawnić pracę.

Praca zdalna – Time Camp 

Spośród marek stworzonych przez Polaków można wyróżnić Time Camp. Jest to firma stworzona przez Kamila Rudnickiego, która służy do śledzenia aktywności użytkowników. Sprawdzi się szczególnie dla freelancerów. Narzędzie to służy do śledzenia czasu pracy, a także fakturowania czasu pracy pracowników w oparciu o zarządzanie projektami, efektywność, a także stawkę godzinową.

Polskie marki i ich rozwiązania pomocne w pracy zdalnej

Paczkomaty InPost

InPost to lider, jeśli chodzi o nowoczesne usługi logistyczne, którego niemal każdy zna. Jest to pierwsza firma w Polsce, która stworzyła sieć paczkomatów, które są czynne 24/7. Dzięki ich automatycznym przesyłkom znacząco można ułatwić sobie pracę zdalną poprzez dostarczanie i odbieranie przesyłek bez konieczności kontaktu.

Praca zdalna – Clickmeeting 

ClickMeeting to polska marka, która powstała w 2011 roku. Jest świetnym rozwiązaniem webinarowym dla biznesu, organizacji non-profit czy edukacji. Ponadto skutecznie może pomóc w pracy zdalnej jako narzędzie do efektywnej współpracy, spotkań czy komunikacji online.

Allegro 

Allegro to pierwsza i zarazem najbardziej popularna w Polsce platforma służąca do handlu internetowego. Przede wszystkim może być pomocna dla przedsiębiorców pracujących zdalnie.

Praca zdalna – FreshMail

To firma, która powstała w 2008 roku. Jak piszą na swojej stronie, to nie tylko niezawodny produkt do email marketingu, ale także zespół profesjonalistów, którzy specjalizują się w kompleksowej obsłudze, jeśli chodzi o działania z zakresu email-marketingu.

Jakie narzędzia przydadzą się do organizacji pracy zdalnej?

Obecny rozwój technologiczny niejako zmusił wiele osób do przystosowania się do warunków pracy zdalnej. Poniżej znajduje się kilka narzędzi, które w skuteczny sposób usprawnią pracę i sprawią, że będzie ona efektywniejsza.

Praca zdalna – Zoom 

Pierwszym z narzędzi jest Zoom. Aplikacja, która umożliwia spotkania biznesowe i jest właściwie dla wielu firm podstawą efektywnego działania. Pracując zdalnie, często o wiele łatwiej zachęcić klientów do spotkań online w takiej formie. A kiedy potrzebne jest spotkanie offline, ale z jakiś powodów nie może się odbyć, dużo łatwiej jest umówić się na zoom i w ten sposób porozmawiać. 

Aplikacja daje możliwość rozmów audio, obrazów wideo, a nawet płynnego udostępniania ekranu. Oprócz tego umożliwia nagrywanie ekranu, co pozwala wielokrotnie wracać do omawianych tematów na spotkaniach. 

Z pewnością Zoom w wielu przypadkach może okazać się efektywniejszy niż tradycyjna rozmowa przez telefon. Jest w stanie w znaczący sposób usprawnić pracę, umożliwiając zapraszanie osób do spotkania poprzez wysłanie linków i korzystanie z prostej oraz darmowej aplikacji mobilnej. 

Canva 

Innym ważnym narzędziem jest Canva. Praca zdalna często wiąże się z koniecznością częstej wymiany dokumentów, ofert, prezentacji, raportów, a Canva umożliwia nie tylko przygotowanie tych plików w estetyczny sposób, ale także zmiany formatów. Aplikacja posiada możliwość edycji dokumentów – poza importowaniem pliku, można go modyfikować, zmieniać obrazy, teksty, układ fontów, kształty, a dodatkowo istnieje możliwość wzbogacenia o elementy graficzne. Ponadto, Canvę można wykorzystać do marketingu, przy tworzeniu atrakcyjnych grafik czy reklam na social media.

Produkty od Googla (poczta, Google Docs, Excel, Kalendarz)

Oczywiście nieodłącznym i bardzo ważnym elementem, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie funkcjonowania w pracy zdalnej, jest email, a dokładniej poczta Gmail. Jednak warto wykorzystywać wszystkie produkty dostępne od Google, takie jak Dokumenty Google, Kalendarz Google czy Excel. Pozwalają one na pracę wielu osobom w jednym dokumencie, co umożliwia śledzenie całej historii zmian i nadanie różnych poziomów uprawnień, na przykład tylko oglądanie, komentowanie czy edycja. Co ważne, aplikacje od Google są darmowe, a dzięki automatyzacji system wysyła maile w momencie, kiedy dochodzi do jakichś zmian w pliku.

Dropbox

Dropbox to kolejne narzędzie, które świetnie się sprawdza przy pracy zdalnej, ponieważ umożliwia wysyłanie dużych plików. Można założyć bezpłatne konto, które posiada 2 GB pojemności, a także różne dogodności w postaci aplikacji na komputer synchronizującej wybrane foldery do chmury. Oprócz tego Dropbox daje możliwość wysyłania plików przez podanie linku, co jest bardzo wygodną opcją. Dzięki takiemu rozwiązaniu można udostępniać pliki wskazanym osobom w chmurze.

Komunikacja ( Messenger, WhatsApp, Signal, Slack)

Jeśli chodzi o komunikację, to opcji na rynku jest naprawdę mnóstwo. Można korzystać z Messengera, WhatsAppa, Signala czy Slacka. Ostatni z wymienionych jest najbardziej rozbudowany i daje możliwość tworzenia kanałów z dostępem do wybranych osób.

Trello 

Kolejną aplikacją, którą warto mieć, jest Trello, która świetnie się sprawdza do zarządzania projektami. To nic innego jak tablica informacyjna z zadaniami, w której można również zawrzeć statusy pracy. Idealnie nadaje się do pracy zdalnej, ponieważ daje możliwość tworzenia tablic, list, kart. Dzięki temu można uszeregować i zorganizować sobie pracę. Aplikacja jest darmowa, a wszystko jest dostępne z poziomu przeglądarki czy aplikacji.

Photopea

Kolejne bardzo ciekawe narzędzie to Photopea. Jest to świetna darmowa opcja programu graficznego, która umożliwia pracę zdalną. W Photopea można tworzyć grafikę, ponieważ posiada mnóstwo różnych opcji podobnych do Photoshopa.

Calendy

Planowanie spotkań może się okazać bardzo czasochłonnym i ciężkim procesem. Dlatego z pomocą przychodzi Calendy. Działa bardzo prosto – wystarczy podłączyć aplikację do kalendarza, wspieranego na przykład przez Google czy Outlook, i w ten sposób można efektywnie planować czas. Sama aplikacja pozwala generować linki, w których na bieżąco będą widoczne wolne terminy. Osoby, które będą chciały się zapisać, będą mogły w wolnym oknie czasowym zarezerwować spotkanie.

Jak zorganizować pracę zdalną?

Zorganizowanie pracy zdalnej nie jest prostą rzeczą, ponieważ wymaga dość dużo samodyscypliny, ale także odpowiedniego zarządzania zarówno przestrzenią, jak i zadaniami. Nie ulega wątpliwości, że jest to zupełnie inna rzeczywistość rozwijająca się wraz z powstawaniem nowych technologii i zmianami na rynku pracy. 

Dlatego umiejętność pracy zdalnej jest niezwykle ważna. Jak to zrobić, aby każda strona była zadowolona, zarówno pracownik, jak i pracodawca?

Po pierwsze, dobrze jest odpowiednio zorganizować miejsce pracy. Warto, aby było ono zaciszne i dalekie od wszelkiego rodzaju rozpraszaczy. Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednie naświetlenie i porządek na biurku, aby mieć pod ręką notatnik i długopis. Ponadto, dobrze jest pamiętać o ergonomii, bo fakt leżenia na kanapie z laptopem jest przyjemny, ale często mniej efektywny niż stanie przed komputerem albo siedzenie przy biurku.

Kolejnym ważnym aspektem jest umiejętność oddzielenia pracy od obowiązków domowych, a także pamiętanie o robieniu sobie przerw, które pozwalają lepiej zadbać o nasz wzrok, a także uniknąć zbyt dużego zmęczenia. Warto w czasie przerwy przejść się na spacer czy zjeść posiłek.

Organizacja to klucz

Praca online to także komunikacja. Pod tym kątem wcale nie musi być trudniejsza niż tradycyjne przychodzenie do biura. Można komunikować się poprzez Microsoft Teams, Discord, Messenger, Signal, Slack. Narzędzi jest naprawdę mnóstwo.

Kolejnym aspektem jest unikanie hałasu. Jeżeli zdarzy się, że partner rozmawia przez telefon, a my próbujemy pracować, może warto przenieść się do innego pomieszczenia albo założyć słuchawki – w wielu przypadkach mogą one zdziałać cuda.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednie nastawienie. Dobrze jest ubrać się zamiast pracować w piżamie. Choć wydaje nam się, że nie ma potrzeby się ubierać, bo i tak pracujemy w domu, to przygotowanie potrafi podnieść znacząco naszą efektywność. 

W pracy zdalnej warto unikać prokrastynacji, czyli wszystkiego, co odwleka nas od pracy, czyli sprawdzanie Facebooka, Instagrama czy innych social mediów. Dlatego warto wyznaczać sobie określony czas na pracę i pracować w blokach czasowych pełnego skupienia, a dopiero potem pozwolić sobie na przyjemności takie jak surfowanie po sieci. W skupieniu pomóc może aplikacja Pomodoro. 

Niekiedy warto zmienić całkowicie otoczenie, czyli np. wybrać się do zacisznej kawiarni, gdzie w spokoju będziemy mogli popracować.

Praca w zespole zdalnym: jak sprawić, by była efektywna?

Skuteczne zarządzanie zespołem na odległość z pewnością jest wyzwaniem, ale to właśnie ono wpływa na efektywność całego zespołu. Pierwszym ważnym czynnikiem w tym procesie jest skuteczna komunikacja i budowanie relacji. Niesamowicie ważne jest jasne, klarowne komunikowanie potrzeb, a także budowanie zaufania.

Kolejnym aspektem jest motywacja i zaangażowanie. Nie ulega wątpliwości, że brak bezpośredniego nadzoru sprawia, że kontrola wykonywanych zadań może być trudniejsza. Natomiast klarowne cele i wsparcie w rozwoju są w stanie rozbudzić w pracownikach kreatywność.

Aby móc skutecznie zarządzać zespołem, przede wszystkim warto wybrać platformę do komunikacji. Dostępnych na rynku jest mnóstwo – może to być WhatsApp, Messenger, Signal czy Slack. Kolejnym istotnym aspektem jest określenie jasnego celu i oczekiwań. Wyznaczenie konkretnych zadań, terminów i standardów wydajności to skuteczny sposób na uniknięcie nieporozumień, a także zwiększenie motywacji do osiągnięcia ustalonych wcześniej celów.

Team building i praca zdalna- jak to robić?

Często mówi się o team buildingu jako czymś, co jest utożsamiane z imprezami integracyjnymi. Jednak w rzeczywistości termin ten jest znacznie szerszy, a chodzi o to, aby zadbać o relacje i atmosferę w zespole, ponieważ to właśnie ona jest podstawą jego efektywności. Pytanie brzmi, jak to zrobić w pracy zdalnej, kiedy nie spotykamy się na co dzień w biurze?

Team building można wprowadzić poprzez tworzenie wirtualnych spotkań firmowych, które pozwalają członkom zespołu na wymianę pomysłów, dzielenie się postępami i wyzwaniami, a także wzajemne wsparcie. Same takie spotkania mogą mieć oczywiście charakter biznesowy, ale dobrze jest również organizować luźniejsze rozmowy, które pomogą znacznie lepiej poznać się nawzajem. Pomocne mogą być również zdalne warsztaty i szkolenia, które są szansą rozwoju całego zespołu, a także dodatkową możliwością do integracji.

Innym rozwiązaniem mogą być gry i zadania online, przykładowo quiz wiedzy o firmie, który pozwoli lepiej poznać firmę, zrozumieć jej misję i rolę w organizacji. Innym sposobem jest organizacja wirtualnych imprez, takich jak spotkania kawowe lub lunch online. Ponadto warto raz na jakiś czas zorganizować spotkanie integracyjne w rzeczywistości. Nawet jeżeli poszczególni członkowie zespołu mieszkają w różnych miastach, zawsze można z wyprzedzeniem zaplanować czas, w którym wszyscy razem się spotkają na jakąś kolację, i wtedy będzie okazja do wspólnych rozmów. 🙂

Praca zdalna – jakie kompetencje może rozwinąć?

Wiele osób na ten moment nie wyobraża sobie pracować inaczej niż zdalnie. Jednak temat ten pozostaje dalej dyskusyjny. Co prawda wiele przedsiębiorstw już przeszło na ten model, jednak wciąż są firmy, które preferują tradycyjny sposób działania. Nie ulega jednak wątpliwości, że praca z domu może rozwijać wiele ciekawych kompetencji.

Pierwszą z nich jest umiejętność formułowania konkretnych komunikatów. Siedząc w biurze rozmawiamy twarzą w twarz, natomiast praca online wymaga często wysyłania maili, wiadomości czy kontaktu telefonicznego. Dlatego tak ważna jest tutaj precyzja w formułowaniu tego, co chcemy przekazać.

Drugą kompetencją, jaką można nabyć, to samodzielność i samoorganizacja. Rzadko kiedy mamy drugą stronę zawsze pod ręką po to, żeby w każdej chwili zapytać o to, co chcemy wiedzieć. Niekiedy trzeba poczekać na odpowiedź zwrotną, a momentami może się zdarzyć, że otrzymamy ją po kilku godzinach. W takim wypadku trzeba umieć samemu organizować sobie pracę i podejmować decyzje. To z kolei pozwala rozwijać umiejętność zarządzania sobą w czasie, planowania, oceny sytuacji, zdolności oceny własnych możliwości, a także radzenia sobie ze stresem.

Kolejnym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest umiejętność kontaktu telefonicznego, a także obsługi komputera. Żeby móc zadzwonić do kogoś i przedstawić to, co chcemy powiedzieć, nie jest tak prostą umiejętnością, jak się wydaje. Nauczyć się można tego najlepiej poprzez praktykę. Z kolei działając przy komputerze, potrzebujemy często narzędzi, które pomogą usprawnić pracę. Są to często aplikacje od Google czy narzędzia dające możliwość zarządzania projektami jak CRM. 

Jak zadbać o bezpieczeństwo w pracy zdalnej?

Podczas home office nie tylko ważne jest, aby zadbać o wygodne biurko, fotel i łatwy dostęp do urządzeń, ale także bezpieczne korzystanie z technologii. Dlatego dobrze jest regularnie aktualizować oprogramowania oraz systemy zabezpieczeń, by chronić się przed cyberzagrożeniami.

Praca zdalna – polskie marki zapewniające bezpieczeństwo i ochronę prywatności

Spośród marek, o której mogą zapewnić bezpieczeństwo, a także ochronę w pracy zdalnej, możemy wyróżnić:

NASK

NASK to państwowy instytut badawczy. Jego misją jest poprawa bezpieczeństwa i efektywności wdrażanych rozwiązań służących rozwojowi sieci teleinformatycznych w Polsce.

Atende

Atende to marka specjalizująca się w nowoczesnych usługach cyfrowych, integracji IT, a także komercjalizacji autorskich rozwiązań softwarowych.

Cyberbezpieczeństwo a praca zdalna – do jakich firm dobrze się zwrócić? 

Exatel, jedna z polskich firm oferujących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, wspomaga przedsiębiorców w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa IT i jednocześnie  umożliwia zaoszczędzenie na inwestycjach w dodatkowy sprzęt lub skomplikowane oprogramowanie. Firma posiada certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego I stopnia z klauzulą „Ściśle Tajne”. Dokument ten potwierdza wysoką jakość usług połączoną z dyskrecją.

Dagma Bezpieczeństwo IT to kolejne z przedsiębiorstw, które specjalizują się w świadczeniu usług z zakresu cyberbezpieczeństwa. Marka posiada ponad 30-letnie doświadczenie w branży IT. Oprócz usług oferuje również szkolenia. 

Kolejnym przedsiębiorstwem w branży jest Eximo Project, które specjalizuje się w projektowaniu rozwiązań informatycznych dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. Firma realizuje między innymi  projekty związane z bezpieczeństwem danych. Zajmują się obsługą różnych sektorów, takich jak finanse, handel, usługi, sektor publiczny czy przemysłowy. Od 2010 roku obsłużyli już 9000 użytkowników i przeszkolili 4800 kursantów z obsługi systemów informatycznych oraz cyberbezpieczeństwa.

Test Army z kolei to firma  działająca od 10 lat. Również jest jednym z graczy na polskim rynku cyberbezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo posiada status Platynowego Partnera ISTQB, co świadczy o zastosowaniu najwyższych standardów, a także praktyk w branży. Test Army regularnie angażuje się w budowanie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa wśród Polaków.

Jak uniknąć problemów zdrowotnych podczas pracy zdalnej?

Praca zdalna może nieść za sobą problemy zdrowotne, jeżeli nie zadbamy o odpowiednią postawę. Dlatego, jeżeli decydujemy się na pracę przy biurku, warto co jakiś czas wstać, rozprostować się albo zrobić krótką przerwę i pójść na spacer. Świetnym rozwiązaniem są również biurka, które umożliwiają pracę na stojąco, dzięki temu lepiej zadbamy o nasz kręgosłup.

Na szczególną uwagę również zasługuje prawidłowe ustawienie ekranów monitorów, tak aby móc zachować naturalną postawę.

Jak wykorzystywać sztuczną inteligencję w pracy zdalnej?

W pracy zdalnej skutecznie może pomóc również sztuczna inteligencja. Potwierdza to raport Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP). Same badania wskazują, że sztuczna inteligencja jest w stanie zwiększyć efektywność pracy poprzez automatyzację niektórych zadań, zamiast wykonywania ich od zera. Nie oznacza to jednak, że zastąpi człowieka. Większość stanowisk i branż jest jedynie w jakiejś części narażona na jej przejęcie. Co więcej, dzięki sztucznej inteligencji powstają również nowe miejsca pracy, ponieważ wciąż są i będą potrzebne osoby, które będą zarządzać tą technologią.

Jak skutecznie zarządzać czasem w pracy zdalnej?

Aby móc skutecznie zarządzać czasem w pracy zdalnej, warto zastosować konkretne metody i narzędzia, które pozwolą maksymalnie wykorzystać potencjał czasowy. Z uwagi na to, że praca w domu różni się od tej w biurze, trzeba mieć świadomość, że pracując zdalnie, musimy mieć o wiele więcej dyscypliny. 

Idąc do pracy, mamy założone określone ramy czasowe. Dodatkowo jest również mniej rozpraszaczy. Z pewnością w domu trudniej jest się zmobilizować, z uwagi na to, że będąc w otoczeniu innych ludzi, którzy pracują, mamy dodatkowy bodziec i motywator do działania. Mimo to w pracy zdalnej naprawdę można być produktywnym. To tak naprawdę zależy od tego, jak dobrze poznamy samych siebie i  jak ułożymy priorytety.  W tym procesie mogą pomóc narzędzia. 

Aby skutecznie pracować zdalnie, warto wstawać o określonej godzinie, ubrać się i  przygotować w taki sposób, aby w każdej chwili móc wyjść z domu. Dobrze jest również mierzyć czas swojej pracy, aby nie trwał ani za krótko, ani za długo. Ponadto, raczej powinniśmy odłożyć obowiązki domowe, które są z reguły rozpraszaczem. 

Narzędzia, które mogą pomóc w pracy zdalnej, to m.in. aplikacja Pomodoro, która pozwala pracować w blokach czasowych. Niektórzy wolą planować głównie na papierze, poprzez wyznaczanie zadań i rozpoczynanie pracy od tych najtrudniejszych.  Do pracy zdalnej można również wykorzystać kalendarz Google. Pozwala on ustawić pracę w określonych oknach czasowych, w których będziemy wykonywać jedno  konkretne zadanie. 

Praca zdalna – jak zadbać o zdrowie psychiczne?

W przypadku pracy zdalnej, ważne jest, aby zadbać również o zdrowie psychiczne. W 2020 roku szacowano, że w Polsce zdalnie pracuje 2,5 miliona osób. Ta liczba przez ostatnie lata z pewnością wzrosła. Przestawienie się na funkcjonowanie w odosobnieniu może być obciążeniem psychicznym, ale nie musi, ponieważ wdrożenie zdrowych nawyków to skuteczny ratunek. 🙂

Z pewnością warto zadbać o takie aspekty jak prawidłowy sen, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna w ciągu ogólnego dnia. Ograniczony kontakt ze znajomymi z pracy możemy wynagrodzić sobie spotkaniami po wykonanych obowiązkach. Ważne jest również spędzanie czasu na świeżym powietrzu, więc jeżeli mamy taką możliwość, to warto wybrać się na spacer.

Inną istotną kwestią jest unikanie przepracowania, czyli odpowiednie rozgraniczenie czasu poświęconego na pracę i na odpoczynek. Sam raport Owl Labs 2019 State of Remote Work wskazuje, że pracownicy zdalni zwykle poświęcają więcej czasu na pracę niż ich koledzy z biura.

Jaka jest przyszłość pracy zdalnej w Polsce?

Z badań przeprowadzonych przez WFH Research wynika, że pełna praca zdalna może prowadzić do spadku produktywności nawet o 10 do 20%. Z kolei model pracy hybrydowy pokazuje, że aż 67% pracowników zgłasza poprawę, a także wzrost produktywności. 

Same dane, pokazujące preferencje pracowników na temat modelu pracy zdalnej, pokazują, że sporo osób traktuje biuro raczej jako miejsce przeszłości. Szczególnie takie podejście wykazują pracownicy z sektorów finansowych czy IT. 

W branży IT aż 56% specjalistów woli w pełni pracować zdalnie, a 40% akceptuje model hybrydowy. Jedynie 2,5% chciałoby pracować codziennie w biurze. 

Te preferencje oczywiście zależą od wielu czynników, z pewnością jednym z nich jest oszczędność czasu, a także większa swoboda w zarządzaniu zadaniami. 

Wśród 78% respondentów z polskich firm uważa za bardzo ważny aspekt pracy zdalnej brak konieczności dojazdu. Natomiast 50% uważa, że praca zdalna daje większe możliwości skoncentrowania się na zadaniu.

W dalszym ciągu praca online budzi wiele kontrowersji. Elon Musk, który jest dyrektorem generalnym Tesli, a także SpaceX, twierdzi, że praca z domu nie jest korzystna i wskazuje na wiele negatywnych skutków. Z kolei sporo innych przedsiębiorców nie wyobraża sobie innego modelu. 

Z pewnością jest to nowa rzeczywistość, do której warto się zaadaptować. W wielu firmach została w ostatnich latach wprowadzona znacznie większa elastyczność. Same badania pokazują, że dwa dni w biurze oraz trzy dni zdalne to jeden z lepszych rozwiązań. Jednak aktywność warto dostosować do miejsca działania oraz branży.

Praca zdalna – wnioski 

Podsumowując, praca zdalna w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Bez wątpienia jest ona cały czas zmieniającą się rzeczywistością,  do której wielu przedsiębiorców powinna się zaadaptować, zwłaszcza po punkcie zwrotnym spowodowanym pandemią COVID-19. 

Na rynku polskim istnieje wiele marek, które pomagają w tym, aby praca online była efektywna. Możemy wyróżnić Time Camp, Paczkomaty InPost, ClickMeeting, Allegro i FreshMail.

W efektywności mogą pomóc narzędzia zagranicznych przedsiębiorców znane na całym świecie, takie jak Zoom, Canva, produkty Google, Dropbox, Trello, Photopea, Calendly czy komunikatory jak Signal czy Slack, które umożliwiają m.in. zarządzanie projektami i produktywne działanie.

Praca zdalna, choć nie należy do najłatwiejszych, bo wymaga sporej dyscypliny, to jednak może przynieść wiele korzyści i zbudować świetne umiejętności jak umiejętności formułowania konkretnych komunikatów, samodzielność, samoorganizacja, umiejętność zarządzania sobą w czasie, skuteczne planowanie, oceny sytuacji, zdolności oceny własnych możliwości, a także radzenie sobie ze stresem i umiejętność obsługi komputera.

 

 

Beata Perzanowska

 

Zobacz też:

Profesjonalne wyposażenie restauracji – jak wybrać najlepszy sprzęt?