|

Sprawdzaj co jest polskie z aplikacją Polskie Marki! bit.ly/pobierzpolskiemarki

Przegląd rynku napojów energetycznych w Polsce

W Polsce obecnie większość marek napojów energetycznych znajduje się w polskich rękach. Ponadto, łącznie posiadają one większą część tego rynku, dystansując między innymi znane na świecie energetyki należące do Coca-Coli i PepsiCo.

Najbardziej znaną marką zagranicznego napoju energetycznego w naszym kraju jest z pewnością austriacki Red Bull – początki kariery tego napoju sięgają już lat 60 XX wieku i odległej Tajlandii, gdzie pojawił się jego pierwowzór, zwany wówczas „Czerwonym Bizonem”. Na rynku polskim napój zadebiutował w 1995 roku. Obecnie to właśnie Red Bull jest liderem klasyfikacji, jeśli chodzi o sprzedaż napojów energetycznych w Polsce, z wyłączeniem marek własnych sieci handlowych – w tej kategorii w okresie marzec 2014 – luty 2015 austriacka firma posiadała 19,5 proc. rynku. Wynik ten jest znacznie gorszy niż jeszcze w początkach XXI wieku, gdy Red Bull nie miał poważnej konkurencji nad Wisłą.

Polacy wchodzą do gry

Sielanka Red Bulla w Polsce trwała do roku 2003 – kiedy to polska firma FoodCare podpisała umowę z bokserem Dariuszem „Tigerem” Michalczewskim i rozpoczęła sprzedaż napoju energetycznego nazwanym od pseudonimu boksera – Tiger. Już w 2007 roku napój ten zaczął „wygrywać” polski rynek z Red Bullem. Sytuację jednak skomplikował konflikt FoodCare z bokserem, rozpoczęty w 2010 roku, a dotyczący praw do marki. W jego efekcie przez pewien czas napój Tiger był produkowany jednocześnie przez dwie różne firmy – FoodCare i Maspex Wadowice. Ostatecznie sprawa rozwiązała się tak, że Maspex ma wyłączne prawo do produkcji Tigera, natomiast FoodCare od 2011 roku sprzedaje swój napój – Black. Według danych Nielsena za okres lipiec 2013 – czerwiec 2014 roku, to napój Black był liderem na naszym rynku energetyków, z udziałem w nim na poziomie 19.7 proc., dystansując o 11,1 i 9,9 punktu procentowego najbliższą konkurencję (Tigera i Red Bulla).

Warto też zaznaczyć, że firma FoodCare, posiada w swoim portfolio poza Blackiem także energetyki BLOW oraz N’GINE i jest obecnie największym producentem tego typu napojów w Polsce.

Ważnym graczem na rynku energetyków okazał się także Green-Up – debiutujący w 2009 roku produkt Herbapolu, legendarnej polskiej firmy wywodzącej swoją historię od 1949 roku. Obecnie ten napój jest znakomitym case study dla osób, szukających sposobu, jak znaleźć niszę na rynku, który z pozoru wydaje się już być „ustawiony”. Otóż Green-Up wśród energetyków wyróżnił się tym, że nie posiada konserwantów i sztucznych składników, a jest produkowany wyłącznie z soków i guarany. Dzięki temu już po roku działalności uplasował się na 4 pozycji na rynku polskich napojów energetycznych.

Napływ silnych marek z USA

Ostatnie lata dla branży napojów energetycznych odznaczają się silnym naporem Amerykanów. Do działającego już na naszym rynku od 2006 roku napoju Burn, należącego do Coca-Coli, dołączyły kolejne. Mowa o Monsterze Energy, który pojawił się u nas w lutym 2012 roku i włączającej się do gry w tym samym roku marce przynależnej PepsiCo – Rockstarze. Wszystkie te 3 marki energetyków łączy jednak jedno – dzięki sporym nakładom na reklamę mają one wysoką rozpoznawalność, jednak jeśli chodzi o sprzedaż, to do tej pory wciąż dostają „baty” od trójki liderów – Red Bulla, Blacka i Tigera.

Jak rynek będzie się zmieniał?

Trudno przewidzieć, jak rynek energetyków w Polsce będzie się zmieniał. Sytuacja jest ciekawa o tyle, że za napojami z USA stoją gigantyczne koncerny – PepsiCo, Coca-Cola, które mogą przeznaczyć ogromne pieniądze na promocję swoich napoi – co zresztą czynią. Czy w końcu zmieni to sytuację na rynku? Biorąc pod uwagę fakt, że te napoje są już jakiś czas na polskim rynku, a dotąd sukcesu nie osiągnęły – trudno powiedzieć. Czas pokaże. Na pewno takie artykuły jak ten, nie pomagają im;)

Autor: Adam Stankiewicz

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

 

Jaki był początek napojów energetycznych w Polsce?


Boom na napoje energetyczne w Polsce zapoczątkowało mocne wejście Red Bulla. W latach 90. nie posiadał on w zasadzie żadnej konkurencji i nadal jest jednym z wiodących napojem na rynku. Jego monopol nie trwał jednak długo, ponieważ w roku 2003 pojawiła się pierwsza konkurencja, która podcięła Red Bullowi skrzydła – Tiger produkowany wówczas przez polską firmę FoodCare.

 

Czyj kapitał przeważa wśród napojów energetycznych w Polsce, polski, czy zagraniczny?


Pomimo dużej popularności takich zagranicznych napojów jak Red Bull czy Monster, to właśnie polskie marki przeważają na rynku energetyków w Polsce. Mało tego, polskie napoje, w tym Tiger, znacznie osłabiły bardzo mocną niegdyś pozycję Red Bulla. W ostatnich latach wiodącym energetykiem na rynku był Black polskiej firmy FoodCare.

 

Czy na polskim rynku istnieje napój energetyczny, który może uchodzić za zdrowy?


Polski rynek napojów energetycznych posiada niszę dla bardziej świadomych nawyków żywieniowych. Takim wyróżniającym się napojem jest Green-Up produkowany przez HerbaPol, napój, który nie posiada konserwantów, ani sztucznych barwników. Zawarty w nim "pobudzacz" to wyciąg z guarany. Green-Up jest bardzo popularnym napojem, już po roku działalności uplasował się czwartym miejscu najczęściej kupowanych napojów energetycznych.

 

Czy mocna pozycja polskich napojów energetycznych jest zagrożona przez marki zagraniczne?


W ostatnich latach sporą popularność zdobył zagraniczny Monster Energy, Burn od Coca Coli i RockStar od PepsiCo. Napoje te są rozpoznawalne za sprawą reklam, jednak nie są one najczęściej kupowane. W kategorii sprzedaży nadal wygrywają RedBull oraz polskie Tigery i Black i miejmy nadzieję, że tak pozostanie.

 

sklep Wspieram Rozwój PL


Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
rynek bankowy w Polsce

Które banki wciąż możemy nazywać polskimi? - w ostatnich latach jest ich coraz więcej. Zobacz, o które chodzi.

rynek piwa

Polskie browary - kto za nimi stoi? - poznaj rynek piwa w Polsce.