Analiza rynku herbaty – która to polska herbata?

30 listopada, 2022 Wyłączono przez Edytor2
Analiza rynku herbaty – która to polska herbata?

Polacy piją bardzo dużo herbaty. Niemal połowa z nas pije napar codziennie niezależnie od pory roku, a co trzeci Polak wypija herbatę nawet kilka razy dziennie. Które polskie marki są producentem tego popularnego naparu?

Polska eksportowy kraj herbaty

Analiza rynku herbaty wykazała, że Polacy zajmują 3 miejsce w Europie i 9 na świecie pod względem konsumpcji tego naparu. W 2020 roku wartość polskiego rynku herbaty wynosiła 2,5 mln PLN. W 2021 roku Polacy wybierali najczęściej czarną herbatę w torebkach. Jest to spowodowane łatwym dostępem do tego produktu – można ją zakupić w ponad 90% sklepów spożywczych.

W Polsce obecnie jest tylko jedna plantacja herbaty znajdująca się w obrębie Zielonej Góry, czyli najbardziej nasłonecznionego regionu w naszym kraju. Uprawy podjęła się marka Five o clock w 2017 roku. Hodowane są tam gatunki Camellia sinensis, choć proces adaptacyjny roślin nie należał do najłatwiejszych, to udało się i w zeszłym roku odbyły się pierwsze zbiory.

Polska jest potentatem w konfekcjonowaniu, czyli w sprowadzaniu suszu herbacianego, dzieleniu, mieszaniu i pakowania produktów. Sprowadzany jest głównie z Kenii i Indii. Nasz kraj jest jednym z liderów w eksporcie herbaty – głównie do krajów Unii Europejskiej. W ofercie rodzimych producentów można znaleźć takie herbaty jak zielona, czarna, biała oraz popularne owocowe i ziołowe.

Która herbata jest w Polsce najpopularniejsza?

Mimo iż herbaty można pić zarówno na gorąco, jak i na zimno, to sprzedaż tego naparu znacząco wzrasta w okresie jesienno-zimowym. Wzrost sprzedaży tego produktu odnotowano również na początku pandemii, gdy wiele osób robiło zapasy.

Zdecydowanie najpopularniejsza jest czarna herbata ekspresowa, jest to około 85% wszystkich herbat, pozostałe to liściaste 11% i granulowanej 4%. Dzieląc herbaty na kolory, to w sklepach małego formatu najpopularniejsza jest czarna 46% (a większość są to herbaty ekspresowe), później jest herbata zielona 14%, tyle samo 14% ma herbata owocowa ekspresowa, a 26% stanowią napary ziołowe.

Jakie marki produkują herbaty w Polsce?

Polska nie jest producentem, ale potentatem w konfekcjonowaniu, dzięki temu nasze herbaty są jednymi z popularniejszych w całej Europie.

BASTEK COFFEE & TEA

Jest to rodzinna firm, która działa na rynku od 1988 roku. Produkuje herbatę czarną, zieloną, czerwoną, owocową i ziołową. Od początku działalności zajmuje się nie tylko konfekcjonowaniem herbaty, lecz również wypalaniem i mieleniem kawy.

Becla

Została stworzona przez rodziny brand AWB (założona w 1993 roku przez Agatę i Wacława Belców). Firma specjalizuje się w produkcji suszu z owoców, warzyw i ziół oraz wytwarzania z nich mieszanek. Marka AWB mieści się na skraju Hyżnieńsko-Gwoźnickiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, ma certyfikat PL-EKO-01-5971, który jest gwarancją produkcji ekologicznej.

BELiN

Firma powstała w 1991 roku. Przedsiębiorstwo od samego początku zajmuje się produkcją herbaty: czarnej, zielonej, białej, owocowych i ziołowych. Asortyment jest cały czas poszerzany nowymi kompozycjami herbat.

Big Activ

Marka Big Activ powstała w 2000 roku z pasji do herbaty. Jest własnością polskiego brandu Herbapolu. W ofercie marki można znaleźć mieszanki herbat pochodzących z różnych stron świata. W portfolio Big Activ są herbaty: czarna, zielona, biała, owocowa oraz tzw. zioła funkcjonalne, np. koncentracja, detox czy zioła mnicha.

BIFix

Marka, która powstała w 1992 roku, jako pierwszy w Polsce producent herbat owocowych. Brand jest producentem herbat ziołowych, owocowych oraz suszu. Do produkcji herbat owocowych stosowane są tylko produkty z plantacji marki. W 2007 roku firma otrzymała złoty Laur Konsumenta.

Celiko

Marka powstała w 1982 roku. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją produktów spożywczych głównie tzw. suchych koncentratów. Jest to również producent herbat granulowanych Tea Drink oraz herbatek ziołowo-owocowych Natura.

Dary Natura

Przedsiębiorstwo, które powstało w latach 90. XX wieku w jednej z podlaskich wsi – Koryciny. W ofercie marki można znaleźć różnego rodzaju herbaty ziołowe i owocowe. Większość produktów brandu Dary Natury ma Unijny Certyfikat Rolnictwa Ekologicznego.

Ecoblik

Ecoblik jest własnością polskiego brandu MedicaLine. Specjalizują się w produkcji ekologicznych herbat, które przygotowywane są wg autorskich receptur. W portfolio marki można znaleźć takie produkty jak: herbatki ziołowe, herbaty klasyczne i zioła.

Herbapol

Znana marka, której produkty dostępne są na rynku od ponad 70 lat. W ofercie firmy są cztery linie herbaty: owocowe, kwiaty polskie, ziołowe, funkcjonalne i zielone oraz napój herbaciany Ice Tea (herbaLOVE) dostępny w pięciu smakach.

INDIA COSMETICS

Poznańska firma, które specjalizuje się w sprzedaży produktów spożywczych z konopi oraz naturalnych mieszanek ziołowych.

Malawa

Marka obecna od ponad 30 lat na rynku. Należy do głównych producentów herbat owocowych Polsce. W ofercie brandu można znaleźć herbaty: owocowe, ziołowe, rozgrzewające, Sunny Garden, Yerba Mate, ROOIBOS. Surowce do produkcji mieszanek pochodzą z krajowych i zagranicznych plantacji.

Mokate

Grupa Mokate, której początki sięgają 1927 roku, gdy powstała firma pod nazwą Mokrysz. Od 1990 roku przedsiębiorstwo funkcjonuje pod nazwą Mokate. W ofercie marki można znaleźć herbatę liściastą, ekspresową i granulowaną. Mokate jest producentem herbaty: Loyd, Minutka, Babcia Jagoda i granulowanej Indyjskiej.

Natjun

Przedsiębiorstwo, które zostało założone z pasji do herbaty i podróży. W ofercie brandu można znaleźć herbatę czarną, czerwoną, oolong, zieloną, owocową i tzw. funkcjonalne np. na wzmocnienie i pobudzenie.

Roger

Jest jednym z potentatów zajmujących się konfekcjonowaniem bezpośrednio z kraju pochodzenia, czyli Indii, Sri Lanki, Argentyny czy Chin. W portfolio brandu są herbaty: czarna, owocowa, ziołowa i zielona.

TAHEEBO

Rodzinna firma oferująca mieszanki zielonych i czarnych herbat m.in. z liofilizowanymi owocami czy ziołami oraz autorskie mieszanki ziół, np. mieszanka rozgrzewająca.

 

Autor: Brygida Konopka- König