Inflacja poniżej 5%, a za święta zapłacimy więcej jak w zeszłym roku – jak to możliwe?
18 kwietnia, 2025Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce dominował popularny trend „zastaw się, a postaw się”. Na szczęście tradycja, aby na święta nie oszczędzać na niczym, słabnie. Wg danych z GUS przeciętna polska rodzina planuje wydać na święta wielkanocne między 200-300 PLN (jest to kwota porównywalna do ubiegłorocznej). Choć inflacja jest stabilna, to żywność drożeje ponad nią, co powoduje, że te święta Wielkanocne będą skromniejsze, a rodziny zrezygnują z wielu wydatków.
Inflacja, czyli ceny szybko rosną
Ceny są znacznie wyższe niż rok temu. W wielu sieciach handlowych jest znacznie mniej promocji w porównaniu do zeszłego roku. Wszystko to sprawia, że mogą to być najdroższe święta w historii. Jednym z „głównych problemów” są rosnące ceny żywności – w marcu były wyższe o 6,7% w porównaniu do zeszłego roku. Dlatego wydatki na „podstawowe produkty świąteczne” takie jak jaja, mięso czy nabiał mogą znacznie nadszarpnąć domowy budżet. Niestety światowy wzrost cen kakao przełożył się (choć z opóźnieniem) na zwiększenie cen produktów czekoladowych (tak chętnie kupowanych). Mocny wzrost cen odnotowano na kawie – jest rekordowo droga na globalnym rynku. Odczuwalny jest również silny wzrost nośników energii o 13,3%. Jest również dobra informacja: paliwo staniało o około 5%.
Za te produkty na wielkanocny stół trzeba będzie zapłacić więcej – subiektywna lista
Pieczywo w zeszłym roku za chleb pszenno- żytni 0,5 kg kosztował średnio 4,85 PLN, a w tym roku trzeba zapłacić średnio 5,05 PLN.
Mięso jest jednym z ważniejszych produktów na świątecznych stołach. Wołowina bez kości w zeszłym roku średnia cena wyniosła 50,70 PLN, obecnie drób (tuszka patroszona) z 12,18 PLN na 13,23 PLN.
Szynka wieprzowa gotowana również podrożała z 45,55 PLN (średnia cena), a obecnie 47,08 PLN. Kolejnym produktem must have na świątecznym stole jest kiełbasa. Cena wzrosła z 34,04 PLN (średnia cen z ubiegłego roku) do 36,58 PLN.
Cena masła 82% do świątecznych wypieków także wrosła. Obecnie średnia cena za kostkę to 9,88 PLN, a w zeszłym roku było 7,41 PLN. W zagranicznych dyskontach często są promocje na masło.
Twaróg na sernik też zdrożał średnio z 21,15 PLN na 21,82 PLN.
Cena jaj, czyli podstawowego świątecznego produktu wzrosła o ponad 30%. W zeszłym roku za jajko średnio trzeba było zapłacić 0,85 PLN, w tym roku cena wzrosła do 1,06 PLN.
Na szczęście są produkty, których cena spadła w ciągu roku. Ryby np. filet mrożony z morszczuka kosztuje średnio 37,72 PLN, a w ubiegłym roku kosztował 39,40 PLN. Cukier jest kolejnym produktem, którego cena spadała z 4,68 PLN (ubiegły rok), a obecnie 3,44 PLN. Tańsze są również ziemniaki cena spadła z 2,85 PLN do 2,40 PLN.
Co roku drożej…