Zdrowe odżywianie – czy potrzebujesz do tego cateringu dietetycznego?
19 sierpnia, 2024Czy catering dietetyczny to rzeczywiście oszczędność i czy jest w stanie przynieść realne korzyści oraz efekty? Które polskie cateringi dietetyczne mogą w tym pomóc?
Jakie korzyści daje zdrowa dieta?
To, co łączy catering dietetyczny ze zdrowym odżywianiem to zawarte w nim zbilansowane posiłki. Zdrowe odżywianie niesie ze sobą szereg korzyści prozdrowotnych. Przede wszystkim:
Poprawia zdrowie
Zdrowa dieta poprawia ogólny stan zdrowia. Składniki odżywcze, czyli białka, węglowodany, tłuszcze, makro- i mikroelementy, a także witaminy, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.
Chroni przed wieloma chorobami
Odpowiedni sposób żywienia zapewnia nie tylko odpowiednią ilość energii, ale także daje jakościowe paliwo, które ma wpływ zarówno na zdrowie, samopoczucie, jak i wygląd fizyczny.
Regularnie dbając o swoją sylwetkę, możemy skutecznie ochronić się przed wieloma różnymi chorobami. Przykładowo, jedząc odpowiednio zbilansowane posiłki, znacznie ograniczamy ryzyko wystąpienia cukrzycy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że otyłość wiąże się z wieloma konsekwencjami, nie tylko związanymi z utrudnieniami w samym poruszaniu się, ale także z dolegliwościami na przykład ze strony układu sercowo-naczyniowego.
Poprawia odporność organizmu
Organizm, który jest odżywiony, ma znacznie większą siłę do tego, aby chronić siebie przed różnego rodzaju wirusami. Dzięki temu można uniknąć wielu infekcji oraz w skuteczny sposób je zwalczać. Z tego właśnie względu niezwykle ważne jest, aby w diecie zawrzeć produkty bogate w witaminę C, na przykład spożywając kiwi.
Poprawia wygląd skóry
Dostarczanie odpowiedniej ilości białka, węglowodanów złożonych czy tłuszczów omega-3 wpływa pozytywnie na wygląd naszej skóry. Wiele aspektów, takich jak zaczerwienienia, obrzęki czy nawet sińce pod oczami, zwykle nie pojawiają się bez przyczyny, a mogą być efektem nieodpowiedniego odżywiania. Na przykład nadmiar cukru jest w stanie spowodować, że skóra wygląda na znacznie starszą. Przyczyną są na zniszczone włókna kolagenowe z uwagi na nadmiar glukozy.
Poprawia samopoczucie
Sporo osób, które decydują się na wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, twierdzi, że czują się znacznie lepiej i jednocześnie mają więcej energii w ciągu dnia.
Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne. Nie bez powodu twierdzi się, że jelita to nasz drugi mózg. Co ciekawe, aż 90% serotoniny, czyli hormonu nazywanego hormonem szczęścia, jest produkowany właśnie w jelitach.
Pomaga lepiej radzić sobie ze stresem
Ponadto, zdrowe odżywianie wpływa na radzenie sobie ze stresem. Przykładowo, niski poziom witaminy B6 może łagodzić stany lękowe, z kolei cynk ma właściwości poprawiające sprawność umysłu i wzmacniające układ nerwowy. Z tego względu osoby, które dbają o to, żeby ich żywienie było bogate w potrzebne witaminy, mogą znacznie lepiej radzić sobie ze stresem.
Jak zacząć zdrowo się odżywiać?
Aby zacząć zdrowo się odżywiać można albo skorzystać z cateringu dietetycznego albo spróbować zadziałać samemu.
Określ cel
Kiedy samodzielnie chcemy zadbać o dietę w pierwszej kolejności dobrze jest określić cele. Odpowiedz sobie na pytanie: z jakiego powodu chcesz zmienić dotychczasowe nawyki żywieniowe oraz co i w jakim czasie chcesz osiągnąć.
Przykład: chcę schudnąć 10 kg w 7 miesięcy.
Postaw na edukację w zdrowym odżywianiu
Następnie warto postawić na edukację i zacząć zwiększać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Mogą w tym pomóc książki oraz materiały dostępne na YouTube.
Zaplanuj posiłki
W kolejnym kroku dobrze jest zaplanować posiłki. Ważne jest, aby pamiętać nie tylko o ich określonej kaloryczności, ale również o tym, aby zawierały wszystkie potrzebne makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany.
Przygotuj listę zakupów
Następnie warto przygotować konkretną listę zakupów i trzymać się jej, aby uniknąć impulsywnych decyzji i kupienia zbyt dużej ilości artykułów spożywczych.
Dbaj o regularność jedzenia
Dobrze jest również zadbać o regularność posiłków, aby zapobiegać napadom głodu.
Oczywiście nie można też zapomnieć o ograniczeniu spożywania produktów wysoko przetworzonych. Nie oznacza to jednak całkowitej eliminacji, natomiast warto zmienić proporcje, aby większość posiłków była nisko przetworzona, a tylko mały element stanowiły odstępstwa.
Dbaj o odpowiednią ilość wypijanych płynów
Warto również pamiętać o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do określonych celów żywieniowych, a także o monitorowaniu postępów. W razie potrzeby warto skonsultować się z dietetykiem, który pomoże.
Czy cateringi dietetyczne to oszczędność?
To pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, które chcą zadbać o dietę. Jednak odpowiedź brzmi: to zależy. Od czego?
Od tego, czy masz czas.
Przygotowywanie posiłków, nie ukrywajmy, zabiera trochę czasu w ciągu dnia, bo trzeba nie tylko je przygotować, ale także przemyśleć listę zakupów, zrobić zakupy, a następnie ugotować coś do zjedzenia, zachowując odpowiednią ilość kalorii oraz potrzebnych makroskładników i mikroelementów. Nie każdy, z uwagi na charakter pracy, ma czas na to, by każdego dnia przygotowywać sobie jedzenie. Dlatego dla takich osób świetną opcją będzie skorzystanie z diety pudełkowej.
Od tego, czy lubisz gotować
Sporo osób najzwyczajniej w świecie nie lubi gotować. Nie sprawia im to żadnej przyjemności i tylko dostarcza niepotrzebnej frustracji. Dlatego w takiej sytuacji świetną opcją jest zlecenie przygotowania jedzenia przez catering dietetyczny.
Czy chcesz się edukować w temacie zdrowych nawyków żywieniowych?
Przygotowanie zdrowej diety opiera się na tym, aby wprowadziła ona do określonego celu, który chcemy osiągnąć. Jeżeli naszym założeniem jest to, aby schudnąć, to potrzebujemy dostarczać mniej kalorii niż nasz organizm potrzebuje. Z tego względu nie tylko posiłki muszą mieć odpowiednią kaloryczność, ale również muszą dostarczać odpowiednią ilość makroskładników, takich jak białka, węglowodany i tłuszcze.
W czym może pomóc catering dietetyczny?
Catering dietetyczny, oprócz pomocy w zrzuceniu kilogramów i zadbania o zdrowe nawyki żywieniowe, może pomóc w kilku innych aspektach.
Jednym z nich jest ograniczenie marnowania żywności, co jest powszechnym problemem u osób, które zwykle kupują za dużo i nie do końca kalkulują, ile rzeczywiście potrzebują produktów. Z tego względu mogą one szybko się zepsuć.
Drugi czynnik dotyczy większej kontroli wydatków. W przypadku korzystania z cateringu dietetycznego, kiedy wybieramy się na zakupy i nie mamy gotowej przygotowanej wcześniej listy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydamy za dużo lub kupimy rzeczy, których tak naprawdę normalnie byśmy nie kupili. W przypadku diety pudełkowej z góry wiemy, ile zapłacimy za jedzenie, dzięki czemu jesteśmy w stanie kontrolować wydatki.
Dieta pudełkowa daje dużą różnorodność posiłków
Dieta pudełkowa może być dużą oszczędnością w momencie, w którym chcemy jeść bardzo różnorodne posiłki. Niekiedy, kupując standardowe składniki dostępne w supermarketach, ciężko zadbać o to, żeby były one rzeczywiście różnorodne, z uwagi na to, że przeważnie gramatura samych produktów jest dość duża.
Są jednak osoby, które każdego dnia potrzebują zjeść coś innego, i w tym przypadku świetnie sprawdzi się catering dietetyczny.
Jak skutecznie wytrwać w zdrowym odżywianiu?
Aby wytrwać w zdrowym odżywianiu niezależnie od tego czy jest to catering dietetyczny, czy też nie, trzeba zbudować skuteczne nawyki.
Bardzo ważne jest konkretne planowanie działania. Kiedy mamy plan, wiemy dokładnie, co musimy wykonać i w jakim czasie. Warto, aby był on realistyczny i dopasowany do aktualnego stylu życia.
Następnie czas budować nawyki stopniowo, zamiast zakładać sobie wiele różnych założeń i starać się je realizować jednocześnie.
Przykładowo, można zacząć od wykształcenia nawyku wypijania dwóch litrów wody dziennie czy zmniejszenia ilości spożywanych słodyczy z dwóch razy w tygodniu do raz w tygodniu.
Czym jest nawyk?
Nawyk to nic innego jak zautomatyzowane działanie. Tworzy się go poprzez powtarzanie określonej czynności. Zakłada się, że aby jakaś czynność stała się nawykiem, należy ją powtarzać przez co najmniej 30 dni.
Cel w zdrowym odżywianiu jest bardzo ważny.
Świadomość tego, po co chcemy się zdrowo odżywiać, pozwoli całkowicie zmienić spojrzenie i podejście do tematu.
Przykładowo:
,,Chcę zadbać o zrzucenie zbędnych kilogramów nie tylko po to, aby lepiej wyglądać, ale również poprawić zdrowie, efektywność i samopoczucie.’’
Cierpliwość w zdrowym odżywianiu – dlaczego jest ważna?
W przypadku zdrowego odżywiania cierpliwość jest kluczem do sukcesu i trzeba się w nią uzbroić, żeby osiągać zadowalające wyniki. Tak jak trudno jest przytyć 20 kg w ciągu tygodnia, tak samo trudno będzie zrzucić taką wagę w krótkim czasie.
Która dieta jest najlepsza?
Zdania na ten temat są podzielone. Wiele osób uważa, że należy do nich dieta śródziemnomorska.
Na czym polega dieta śródziemnomorska?
Dieta śródziemnomorska należy do dość uniwersalnych sposobów żywienia. Opiera się na spożywaniu głównie produktów pochodzenia roślinnego. Nie brakuje w niej również miejsca na produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze, nabiał, ryby czy mięso.
Na czym polega dieta ketogeniczna?
Dietę ketogeniczną określa się jako wysokotłuszczowy sposób odżywiania . Podstawową zasadą w tym stylu odżywiania jest ograniczenie węglowodanów na rzecz tłuszczy.
Na czym polega dieta wegetariańska?
Jadłospis na diecie wegetariańskiej opiera się na spożywaniu roślin. Dopuszcza się również jedzenie produktów odzwierzęcych, takich jak jaja, mleko czy jogurty. Jednak nie dopuszcza się spożywania produktów mięsnych.
Na czym polega dieta wegańska?
Dieta wegańska od diety wegetariańskiej różni się przede wszystkim tym, że nie tylko nie spożywa się na niej mięsa oraz jego przetworów, ale także nie spożywa się produktów odzwierzęcych takich jak np. jaja czy mleko.
Lista polskich cateringów dietetycznych
Rynek polskich cateringów dietetycznych w Polsce jest naprawdę duży! Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Maczfit
Maczfit to catering dietetyczny, który powstał za sprawą Macieja Lubiaka – sportowca, restauratora, a zarazem przedsiębiorcy. Jak możemy przeczytać na stronie, kucharze czerpią inspiracje z różnych zakątków świata – z kuchni włoskiej, orientalnej, meksykańskiej czy tradycyjnej. Każdego dnia z ich zakładu produkcyjnego wyjeżdża 35 tysięcy posiłków. Sam catering jest dostępny aż w 1400 miejscowościach.
Body Chief
Marcin Mazurek to twórca i prezes Body Chief. Jako catering dietetyczny dostarczają posiłki do ponad 1000 miejscowości. Ponadto współpracują z ponad 120 partnerami dystrybucyjnymi. Działają także na rynkach zagranicznych, czyli między innymi w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.
Misją firmy jest nie tylko dostarczanie jedzenia w pudełkach, ale także zarażanie pasją do zdrowego stylu życia. Średnio firma sprzedaje 5000 diet dziennie, a miesięcznie do klientów dociera nawet 400-500 tys. posiłków.
Co ciekawe, marka wprowadziła do obrotu ekologiczne opakowania, a plastikowe sztućce zastąpili bambusowymi. Ich diety nie są dostarczane tylko pod drzwi, ale można je także odebrać w lodówkomatach InPost i wybranych stacjach BP.
Torba Smaku
To catering dietetyczny, przy którego jadłospisie pracuje zespół sześciu dietetyków klinicznych. Dbają o to, by posiłki były nie tylko zbilansowane, ale również różnorodne. Co ciekawe, ich diety są dostarczane specjalnie przystosowanymi autochłodniami. Dzięki temu można zachować jakość posiłków oraz ciąg chłodniczy.
Kuchnia Vikinga
Kuchnia Vikinga to catering dietetyczny, który dostarcza posiłki na terenie całego kraju. Ponadto posiadają swoje punkty stacjonarne. Znajdziemy je między innymi w Warszawie, Białymstoku, Ełku, Kielcach, Gliwicach, Gdańsku, Olsztynie czy Wrocławiu.
Gastro Paczka
Ten catering dietetyczny tworzy Tomasz Jakubiak, który jest kucharzem, a także jurorem w programach typu MasterChef Junior i MasterChef Nastolatki. W zespole jest również coach zdrowia, dziennikarka kulinarna, autorka książek i trenerka kuchni tajskiej, Daria Ładocha, która między innymi prowadzi program Azja Express oraz Cristina Catese, kobieta, która do kuchni wnosi rodowite włoskie smaki!
NTFY
NTFY należy do cateringu dietetycznego, który dostarcza posiłki na obszarze 90% Polski. Istnieje od 10 lat na rynku, a ich produkty pochodzą z wyselekcjonowanych hodowli, upraw i produkcji. Bazują na sezonowych i świeżych produktach, a także wspierają startupy takie jak Plantway (wegański kurczak), Maslove (masło orzechowe), Vivera (wegańskie paluszki), It’s bean (jogurty z fasoli) oraz Qurczak (roślinny kurczak). Według rankingu Plus Biznesu, NTFY dołączyło do najbardziej dynamicznie rozwijających się małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w 2023 roku.
Kapitan Cook
Kapitan Cook to kolejny catering dietetyczny warty uwagi. Swoje posiłki rozwożą w warunkach chłodniczych, gwarantując ich świeżość. Dostarczają diety do ponad 1000 miejscowości w całej Polsce. Oferują możliwość wyboru menu w każdej diecie.
Fit catering
W swoim cateringu używają naturalnych przypraw, soli niskosodowej, a cukier zastępują miodem z polskich pasiek lub ksylitolem. W ich zakładzie wdrożono system HACCP, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa żywności. Większość ich produktów pochodzi od lokalnych rolników. W ramach zakupionego planu żywieniowego można skorzystać z darmowej porady dietetyka. Wyróżnikiem marki jest to, że działają w ponad 3000 miejscowościach.
Super menu
To catering Anny Lewandowskiej! Firma swoje działania opiera na trzech filarach: zdrowej diecie, równowadze psychofizycznej oraz motywacji, a także aktywności fizycznej.
Co ciekawe, marka prowadzi uprawę certyfikowanych, ekologicznych ziół i warzyw we własnych szklarniach. Uprawiają między innymi ekologiczną bazylię, miętę, tymianek, rozmaryn, cząber, szałwię, oregano, majeranek i paprykę, które wykorzystują w daniach.
Ponadto catering posiada Certyfikat ISO 22000, który daje pewność jakości i restrykcyjnych norm na każdym etapie produkcji naszych diet.
Zdrowy lunch do pracy – jak go skomponować samodzielnie?
Zdrowy lunch do pracy przede wszystkim powinien zawierać odpowiednie składniki odżywcze. Nie może zabraknąć w nim odpowiedniej ilości białka, tłuszczu oraz węglowodanów.
Źródła białka w Twoim lunchboxie
Źródłami białka w lunchboxie mogą być produkty takie jak: kurczak, indyk, jajko, tofu lub rośliny strączkowe. Produkty te można wykorzystać do kanapek, sałatek czy dań z ryżem lub makaronem.
Źródła tłuszczu w Twoim lunchboxie
Zdrowe tłuszcze w lunchboxie można uzupełnić poprzez dodanie awokado, oliwy z oliwek czy orzechów. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, więc dzięki jego dodatkowi posiłek będzie nie tylko bardziej wartościowy, ale także znacznie smaczniejszy!
Źródła węglowodanów w Twoim lunchboxie
Zdrowe węglowodany w lunchboxie można uzupełnić poprzez dodanie pełnoziarnistych produktów, takich jak brązowy ryż czy pełnoziarnisty makaron. Świetnym źródłem węglowodanów są również warzywa, takie jak bataty, marchew czy brokuły. Węglowodany dostarczają energii, więc dzięki ich obecności posiłek będzie nie tylko bardziej wartościowy, ale także znacznie bardziej sycący!
Dlaczego dobrze przygotowany lunchbox do pracy jest tak ważny?
Odpowiednio przygotowany lunchbox to mniejsze uczucie głodu w ciągu dnia w pracy. Dzięki temu znacznie rzadziej będziemy sięgać po fast foody lub wysoko przetworzone gotowe dania ze sklepu. To również przekłada się na większą ilość energii w ciągu dnia. Rzadziej będziemy także podjadać.
Co robić, aby zawsze mieć gotowy posiłek do pracy?
Pyszny i pożywny lunchbox warto zaplanować z wyprzedzeniem. Świetnie jest wcześniej zrobić gotową listę zakupów. W ten sposób unikniemy wkładania do koszyka artykułów, które są nam niepotrzebne.
W internecie oraz na stronach wielu cateringów można znaleźć przykładowe inspiracje. Warto zadbać o to, aby posiłki nie tylko dostarczały odpowiednich składników odżywczych, ale przede wszystkim były szybkie w przygotowaniu!
Jakie dania świetnie się sprawdzą jako lunchbox?
Planując lunchbox, warto wybierać dania, które są zarówno pożywne, jak i łatwe do przygotowania. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które świetnie sprawdzą się jako posiłki do pracy.
Tortille, naleśniki lub placki
Tortille, naleśniki czy placki to propozycje, które z pewnością nasycą każdego. Te dania są dość poręczne, dlatego sprawdzą się świetnie zarówno na zimno, jak i na ciepło. Ponadto dają możliwość nieograniczonych kompozycji. Farsz można zrobić zarówno na słodko, jak i na słono. W przypadku naleśników i tortilli dobrze jest przygotować je na bazie mąki razowej.
Sałatki
Sałatki pozwalają przemycić wiele składników odżywczych w jednym posiłku. Umożliwiają wkomponowanie mnóstwa warzyw, owoców, a także nasion i orzechów. Można je stworzyć z wykorzystaniem sałaty, roszponki czy szpinaku. Źródłem białka może być jajko, makrela, rośliny strączkowe czy grillowany kurczak.
Kanapki
Ta popularna opcja śniadaniowa świetnie sprawdza się jako posiłek do pracy. Można ją przygotować w niezwykle zdrowej wersji, dodając warzywa, chude mięso, jajka, rośliny strączkowe czy ryby, które są bogate w zdrowe tłuszcze. Smarowidłem może być awokado lub serek kanapkowy.
Dlaczego warto dbać o przerwy na lunch i zjeść posiłek w spokoju?
W zdrowych nawykach żywieniowych ważne jest nie tylko to, co jemy, ale również sposób, w jaki jemy. W ciągu dnia w pracy warto starać się, na ile to możliwe, wygospodarować czas na zjedzenie posiłku w spokoju i bezstresowej atmosferze. Dzięki temu lepiej rozdrobniony pokarm, co wiąże się z mniejszą pracą dla naszego żołądka.
Jakie zdrowe przekąski świetnie sprawdzą się do pracy?
Zdrowa przekąska to inaczej niskokaloryczny posiłek. Oto kilka propozycji, które warto zabrać do pracy:
Nasiona
Nasiona zawierają wiele składników odżywczych. Warto sięgać po pestki czarnuszki, nasiona selera, siemię lniane, nasiona sezamu, pestki słonecznika, pestki dyni czy nasiona chia. Te ostatnie świetnie sprawdzą się do zdrowych deserów. Ponadto są bogatym źródłem takich pierwiastków jak magnez, potas i żelazo. Posiadają również sporo błonnika pokarmowego.
Orzechy
Orzechy to jedne z najzdrowszych produktów na świecie. Są dobre dla układu krążenia. Wpływają także pozytywnie na profil lipidowy krwi oraz na serce. Ponadto wykazują działanie przeciwzapalne i mają pozytywny wpływ na mózg. Z uwagi na bogactwo cynku, miedzi oraz witaminy B6, wykazują korzystne działanie dla budowy odporności.
Batony
Batony można przygotować w domu i zrobić z nich świetne, zdrowe przekąski. Wystarczy wykorzystać daktyle i zblendować je z orzechami i nasionami. Następnie włożyć do lodówki do stężenia i udekorować rozpuszczoną gorzką czekoladą.
Warzywa i owoce
Przekąską, którą zawsze warto zabrać ze sobą do pracy, są owoce i warzywa. Ogórek, papryka czy seler świetnie komponują się z hummusem. Z owoców możemy zrobić pyszną sałatkę i dodać do niej np. nasiona czy orzechy.
Dlaczego warto ograniczyć cukier?
Wiele badań wskazuje na to, że cukier uzależnia z taką samą siłą jak narkotyki. Żywienie, w którym jest on stałym bywalcem, nie tylko prowadzi do wzrostu wagi, ale również może przyczyniać się do rozwoju chorób, takich jak na przykład cukrzyca typu II. Raport ,,Cukier, otyłość – konsekwencje” wynika, że średnio Polak spożywa aż o 12 kg cukru więcej niż jeszcze 10 lat temu. Nie chodzi tu jednak o spożywanie tylko tego białego, który najczęściej dodaje się do kawy, herbaty czy ciast. Chodzi o to, że cukier jest składnikiem w wielu produktach, nawet tych, w których większość osób nie pomyślałaby, że może się znajdować, jak chociażby wędliny. Z tego względu tak ważne jest dokładne czytanie etykiet.
Korzyści jakie może przynieść ograniczenie cukru
Ograniczenie cukru może przynieść szereg korzyści. Nie chodzi jednak o to, by całkowicie go eliminować, bo restrykcyjna dieta w wielu przypadkach nie przechodzi próby czasu. Chodzi o to, żeby na co dzień podejmować bardziej świadome decyzje żywieniowe.
Lepszy wygląd sylwetki
Ograniczenie spożywania cukru może mieć wpływ na lepszy wygląd sylwetki. Produkty bogate w cukier w większości przypadków są dość kaloryczne, przez co możemy zjadać więcej niż nasz organizm potrzebuje i w konsekwencji przybierać na wadze. Dane z 2016 roku pokazały, że problem ten dotknął aż 25% mężczyzn i 23% kobiet.
Lepszy wygląd skóry
Żywienie wpływa na wygląd całego ciała, w tym na kondycję naszej skóry. Złe odżywianie może powodować zmiany w kolorycie skóry czy liczne przebarwienia. W niektórych przypadkach mogą pojawiać się nawet stany zapalne czy suchość skóry.
Mniejsze ryzyko cukrzycy
Powszechnie uznaje się, że otyłość jest przystankiem do cukrzycy. Właśnie z tego względu tak ważne jest ograniczenie wysoko przetworzonych produktów. W tym celu, przed robieniem zakupów, warto dokładnie czytać składy, ponieważ producenci mogą skutecznie wprowadzić konsumenta w błąd.
Lepsze samopoczucie
Badania z 2017 oraz 2019 roku potwierdzają, że dieta bogata w cukier może przyczyniać się do pogorszenia nastroju. Może również zwiększać uczucie napięcia psychicznego.
Lepsze działanie systemu dopaminowego
Cukier jest postrzegany przez organizm jako swego rodzaju nagroda. Kiedy ją otrzymuje, dochodzi do wyrzutu dopaminy. Niestety, przyjemność trwa bardzo krótko. Jedząc słodycze, znacznie łatwiej osiągnąć ten stan niż poprzez wykonywanie trudnego zadania. Mając tego świadomość znacznie łatwiej będzie podejmować świadome decyzje.
Mniejsze ryzyko chorób serca
Zdrowe żywienie obniża ryzyko pojawienia się chorób sercowo-naczyniowych. Jednocześnie jest w stanie obniżyć ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu.
Zdrowie jamy ustnej
Zdrowa dieta to także zdrowie jamy ustnej. Mniejsze spożywanie cukru to mniejsze ryzyko rozwoju próchnicy.
Większa energia w ciągu dnia
Zdrowa dieta przyczynia się do uniknięcia ciągłych skoków poziomu glukozy we krwi, co z kolei pozwala utrzymać znacznie stabilniejszą energię oraz nastrój w ciągu dnia.
Znacznie lepszy sen
Odstawienie cukru wiąże się z poprawą jakości snu. Potwierdzają to słowa doktora Roberta Lustiga, który mówi, że cukier utrudnia sen w nocy z uwagi na kortyzol, który może go zakłócać.
Większa liczba potrzebnych dla zdrowia witamin
Częste wybieranie cukru zamiast owoców i warzyw może przyczyniać się do powstawania niedoborów ważnych dla naszego organizmu. To może nieść za sobą takie konsekwencje, jak np. obniżona odporność.
Czym zastąpić cukier?
Zamienników dla cukru jest obecnie na rynku mnóstwo.
Ksylitol
Ksylitol jest jednym z popularniejszych zamienników cukru. Wytwarza się go z kory brzozy. Świetnie sprawdzi się dla osób, które walczą z nadwagą, gdyż zawiera aż o 40% mniej kalorii od zwykłego cukru. Ponadto ma niemal 10-krotnie mniejszy indeks glikemiczny. W smaku jest bardzo podobny do tradycyjnego słodzidła. Z powodzeniem można go stosować do gotowania, pieczenia czy nawet mrożenia.
Stewia
Stewia to roślina pochodząca z Ameryki Południowej. Co ciekawe, nie dostarcza kalorii, więc można ją stosować na diecie. Mówi się, że roślina ta jest słodsza od cukru. Można ją zakupić w formie sproszkowanej lub w tabletkach.
Syrop klonowy
Syrop klonowy, czyli odparowany sok z pni klonów, to tradycyjny przysmak Kanadyjczyków. Co ciekawe, w jego składzie nie znajdziemy konserwantów, więc można go spożyć jedynie przez 18 miesięcy. Zawiera mniej kalorii niż cukier, jednak powinien być stosowany z rozwagą.
Miód
To naturalne słodzidło zawiera wiele cennych dla zdrowia witamin. Jednak ma niewiele mniej kalorii niż zwykły cukier. Dlatego zastępowanie nim białego cukru może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy.
Czy cukier jednoznacznie trzeba wyeliminować z diety?
,,Wszystko jest trucizną, i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną.” Tak mawiał Paracelsus.
Oznacza to, wszystko jest dla ludzi, ale w ograniczonych ilościach.
Zdrowe przekąski i batony! Te polskie marki mogą pomóc!
Polski rynek żywności ekologicznej, szacowany na 1,36 miliarda złotych, stanowi jeden procent całego rynku spożywczego, a jego wartość szybko rośnie. W 2004 roku rynek ten praktycznie nie istniał, co pokazuje rosnącą świadomość polskich konsumentów i spadające ceny produktów bio i eko.
Oto kilka firm, w których można znaleźć zdrowe produkty!:
Better Land
Better Land to drogerią ekologiczna, a także sklep, który oferuje zdrową żywność w Polsce. Na ich sklepie możemy znaleźć naturalne produkty zero Waste oraz zdrową żywność taką jak orzechy, bakalie czy owoce.
Natura
Natura to jedna z polskich marek, która posiada zdrowe produkty. Można zakupić między innymi strączki, płatki, mąki, chia, pasty warzywne, desery, przekąski czy nawet ekologiczne soki.
Bio planet
Bio planet w swoim asortymencie oferuje herbaty, bakalie, soki 100 %, słodycze dla dzieci czy dodatki wypieków. Również zakupimy ekologiczne mąki, nasiona, kasze czy ziarna.
E- superfood
E-Superfood posiada naturalne, nieprzetworzone artykuły takie jak ziarna, suszone owoce czy zdrowe przekąski. Firma może pochwalić się wieloma certyfikatami. Jednym z nich jest Certyfikat Żywności Ekologicznej PL-EKO-07.
Czy catering dietetyczny jest potrzebny w odchudzaniu?
Polski rynek żywności ekologicznej, obecnie wart 1,36 miliarda złotych, rośnie w szybkim tempie, co wskazuje na rosnącą świadomość konsumentów.
Zdrowa dieta niesie ze sobą szereg korzyści, takich jak poprawa ogólnego stanu zdrowia, ochrona przed chorobami, wzmocnienie odporności oraz poprawa wyglądu skóry.
Catering dietetyczny może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków lub nie lubią gotować. Dieta pudełkowa to przede wszystkim wygoda, kontrola wydatków i różnorodność posiłków jednak i bez niej można z powodzeniem zadbać o zdrowie!
ja kiedyś korzystałem