Automatyzacja produkcji dzięki rozwiązaniom VersaBox – Jak przyspieszyć produkcję, pracę na magazynie, zautomatyzować firmę?

24 lutego, 2021 Wyłączono przez Edytor2
Automatyzacja produkcji dzięki rozwiązaniom VersaBox – Jak przyspieszyć produkcję, pracę na magazynie, zautomatyzować firmę?

Sytuacja na rynku i związany z nią niedobór pracowników sprawiły, że wiele różnych procesów, zwłaszcza produkcyjnych i magazynowych, wymaga automatyzacji. Dzięki temu zabiegowi będzie można zwiększyć wydajność produkcji i magazynowania bez konieczności rozszerzania dostępnej przestrzeni oraz martwienia się niedoborem kadr. Wprowadzenie inteligentnego systemu zarządzania stanowi więc idealne rozwiązanie w obecnej sytuacji. Jak zatem podejść do kwestii automatyzacji?

Skala automatyzacji – jaką wybrać?

Pierwszym krokiem do automatyzacji będzie określenie jej skali. Wybór rozwiązań będzie zależał od powtarzalności produktów i procesów zachodzących w danej firmie (niezależnie od branży). Jeśli mamy do czynienia z ustandaryzowanym asortymentem i jednorodnymi zamówieniami, całość procesów można zautomatyzować w bardzo łatwy i szybki sposób.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku zróżnicowanych wariantów produktów i małej powtarzalności, gdzie pełna automatyzacja byłaby żmudnym i długotrwałym procesem. W takim przypadku o wiele lepiej sprawdza się automatyzowanie tylko części procesów, zależnie od infrastruktury, ilości i częstotliwości zamówień czy liczby aktywnych SKU w magazynie.

Jak określić, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne? W przypadku całkowitej jest to dość proste – wystarczy zestawić ze sobą koszty pracy ręcznej, implementacji automatyzacji i oszczędności, jakie ona przyniesie. Przy częściowej należy przyjrzeć się dokładnie zachodzącym w firmie procesom, oceniając liczbę zaangażowanych przy nich osób i powtarzalność wykonywanych w ich ramach czynności. Procesy, które angażują najwięcej zasobów ludzkich przy największej powtarzalności, przyniosą najwięcej korzyści po automatyzacji. Na tej podstawie można już dokonać wyboru bardziej pasującego rozwiązania.

automatyzacja produkcji

 

Proste procesy

Automatyzację najlepiej zacząć od najprostszych, powtarzalnych procesów. Pozwoli to skrócić czas m.in. przygotowywania produktu czy magazynowania. Na pierwszy ogień powinny zatem pójść linie produkcyjne czy stanowiska pracy wymagające dużej precyzji przy żmudnym, powtarzalnym procesie (jak np. spawanie czy sortowanie). Pierwszym krokiem na drodze do automatyzacji będzie wprowadzenie systemu ciągłego monitorowania produkcji i wydajności (MES) oraz systemu zarządzania magazynem (WMS). Są one obecnie standardem wykorzystywanym przez większość zakładów produkcyjnych i magazynów.

Automatyzacja transportu wewnętrznego

Sprawnie działająca intralogistyka jest podstawą wydajnej produkcji i dobrze działającego magazynu. Skrócenie czasu i usprawnienie transportu wewnętrznego można łatwo osiągnąć, wprowadzając automatyczne przenośniki taśmowe, rolkowe i wózki samojezdne. Wspomniany wyżej nadrzędny system umożliwia integrację z tego typu urządzeniami, pozwalając na bezobsługowy transport materiałów w obrębie strefy produkcji i magazynu czy punktualne odbieranie danych towarów z określonego miejsca. Na to wszystko pozwala oferowana przez VersaBox, platforma AUTONOMY@WORK obsługująca flotę Versabotów.

Automatyzacja prac magazynowych

Procesy magazynowe stanowią kolejny poziom inwestycji i można je zautomatyzować na wiele sposobów. Najczęściej odbywa się to przez wdrożenie automatycznych regałów (przesuwnych lub przejezdnych) do składowania i sortowania towarów. Pozwalają one zmniejszyć ilość i głębokość korytarzy dostępowych, dając pełny dostęp do towarów bez konieczności ingerencji człowieka.

W procesach kompletacji dwustopniowej wykorzystuje się zaś sortery magazynowe umożliwiające zbieranie towaru z magazynu na potrzeby wielu jednoczesnych zamówień i późniejsze rozsortowanie go na poszczególne zlecenia. Ich zastosowanie przyspiesza zbiórkę i minimalizuje koszty wyciągania towaru. Wyróżnia się kilka typów sorterów, m.in. kołowe (ringsorter) i zrzutowe (bombay sorter).

Można też zdecydować się na najbardziej zaawansowane rozwiązanie, czyli pełną automatyzację pracy magazynu. Procesy w nim zachodzące (składowanie, wyciąganie i transport ładunków materiału/produktów) będą się wtedy odbywać bez angażowania ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że w pełni zautomatyzowane hale magazynowe to spory wydatek (zwłaszcza gdy stawiamy na sprzęt najwyższej jakości), a przy tym nie zawsze przekładają się na optymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dla wielu firm skutecznym i opłacalnym rozwiązaniem będzie połączenie automatycznych regałów z wózkami AGV (do których należą Versaboty). Rozwiązanie takie nie tylko nie generuje dużych kosztów (w porównaniu z pełną automatyzacją), ale pozwala też na sporą elastyczność i skalowalność – tak regały, jak i wózki można szybko zaimplementować, a same urządzenia da się łatwo rozbudowywać, dopasowując je do indywidualnych potrzeb danej firmy.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że w sektorze produkcji narastają problemy związane z lukami w automatyzacji procesów. Dotyczy to w szczególności intralogistyki. która w wielu organizacjach stanowi domenę prostych, rutynowych, lecz słabo zautomatyzowanych działań.Związane z nimi miejsca pracy są mało atrakcyjne, rotacja wysoka, a często po prostu brakuje pracowników żeby efektywnie obsłużyć pracę wielozmianową. Nowoczesne podejście do automatyzacji produkcji wymaga dziś również wykorzystanie innowacji – takich jak autonomiczne roboty mobilne – w  automatyzacji transportu wewnętrznego.

 

Artykuł sponsorowany