Faktoring jako ratunek dla polskich firm
18 lutego, 2022Płynność finansowa to jeden z najważniejszych czynników, o które dbają firmy. Sytuacja finansowa przedsiębiorstwa jest bowiem istotna dla jego działalności i rozwoju. Z tego tekstu dowiesz się więcej o faktoringu jako pomocy dla polskich przedsiębiorców i sprawdzisz, do kogo kierowana jest tego typu usługa.
Nie jest łatwo
Prowadzenie biznesu w Polsce nie należy do najłatwiejszych czynności. Nieprzewidywalność sytuacji gospodarczej, zagmatwane prawo podatkowe oraz ograniczone możliwości odzyskiwania przedawnionych należności często przekładają się na trudną kondycję finansową, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do bankructwa. Zatory płatnicze można więc śmiało uznać dzisiaj za jedno z największych zagrożeń, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy.
Dlaczego firmy zgadzają się na wydłużony termin płatności?
Na tak zadane pytanie nie trudno jest odpowiedzieć. Firmom zależy na zdobywaniu nowych kontraktów i byciu konkurencyjnymi w oczach zleceniodawców. Wydłużony termin płatności jest elementem, który zachęca do nawiązania współpracy i wskazuje na to, że dane przedsiębiorstwo jest elastyczne. Niestety jednak transakcje opierające się o dłuższy termin płatności nie są korzystne dla usługodawcy, który musi zainwestować swój czas i nierzadko pieniądze, by wykonać daną usługę. Zatory płatnicze, które mogą wyniknąć z tego typu praktyk, są jednak prostą drogą do utraty płynności oraz problemów z regulowaniem własnych należności.
Jest na to sposób
Sposobem na poprawę kondycji finansowej przedsiębiorstwa jest faktoring, który pozwala na ustabilizowanie przepływu pieniędzy i zniwelowanie negatywnego wpływu nieregularnych przelewów. W dużym skrócie faktoring polega na odsprzedaniu należności wynikającej z faktury z wydłużonym terminem i zainkasowanie za nią pieniędzy. Poniżej znajdziesz bardziej szczegółowo opisany proces faktoringu.
Sprawdź, jak działa faktoring
- Realizujesz usługę lub sprzedaż
Zanim będziesz mógł zawnioskować o uruchomienie faktoringu, powinieneś najpierw wykonać usługę lub sprzedać produkt na rzecz swojego kontrahenta. Gdy zakończysz swoją pracę, wystaw klientowi fakturę z wydłużonym terminem płatności. Pamiętaj, by mieścił się on w zakresie od 7 do 90 dni.
- Przesyłasz fakturę
Firma faktoringowa wypłaca pieniądze na podstawie dostarczonych jej dokumentów. Właśnie dlatego po wystawieniu faktury powinieneś przesłać ją do przedsiębiorstwa, które zajmuje się faktoringiem.
- Księgujesz środki
Po krótkiej analizie danych oraz całokształtu faktury, na Twoje konto zostaną wysłane środki wynikające z dokumentu oraz zawartej przez Ciebie umowy. Zazwyczaj pieniądze trafiają na konto przedsiębiorców jeszcze tego samego dnia.
- Rozwijasz firmę.
Gdy pieniądze są już na Twoim koncie, możesz spokojnie przeznaczyć je na rozwój przedsiębiorstwa. Nie musisz martwić się o to, kto odzyska należność od Twojego kontrahenta. Zajmie się tym firma faktoringowa, która po upłynięciu terminu płatności zajmie się windykacją oraz egzekucją należnych środków.
Kto może skorzystać z faktoringu?
Obecnie faktoring jest usługą, która wymaga spełnienia niewielu warunków. Najważniejsze z nich to:
- firma musi działań minimum 12 miesięcy,
- przedsiębiorstwo powinno być jednoosobową działalnością gospodarczą, małą lub średnią firmą, spółką akcyjną lub spółką z ograniczoną odpowiedzialnością,
- faktura nie może opiewa
- na kwotę niższą niż 250 zł brutto,
- żadna ze stron nie może być wpisana do baz dłużników (BIG, KRD),
- termin płatności na fakturze powinien mieścić się w przedziale od 7 do 90 dni.
Ile kosztuje finansowanie faktur?
Zazwyczaj wycena faktoringu jest bardzo indywidualna. Oznacza to, że każda faktura jest analizowana oddzielnie. Najważniejszym kosztem, jaki spotkasz w przypadku faktoringu, jest prowizja dla firmy finansującej faktury. Pomyśl jednak o korzyściach, jakie płyną z utrzymania płynności finansowej oraz utrzymania się na powierzchni w trudnych czasach. Zawsze myśl o kosztach faktoringu jako poniekąd inwestycji w firmę.
Dlaczego warto skorzystać?
Faktoring wykorzystywany rozsądnie może pomóc Ci w utrzymaniu dobrej kondycji finansowej oraz sprawić, że Twoja firma będzie funkcjonować tak, jak to sobie założyłeś. Inne atuty tego rozwiązania to przede wszystkim:
- konkurencyjność – firmy, które oferują wydłużony termin płatności, są postrzegane jako bardziej elastyczne,
- oszczędność czasu – cała procedura jest szybka i nie wymaga niemal żadnych formalności. Wystarczy tylko, że prześlesz fakturę, by móc rozpocząć współpracę z firmą faktoringową.
- obsługa online – zapomnij o dowożeniu dokumentów lub przesyłaniu ich pocztą. Nowoczesne faktoringi oferują możliwość przesłania zdjęcia lub skanu faktury.
- jasne zasady – minimum formalności to proste zasady i przejrzyste koszty.
Jeśli szukasz sposobu, który umożliwi Ci poradzenie sobie z wydłużonymi terminami płatności, faktoring dla małych firm jest idealnym rozwiązaniem. Przestań obawiać się o swoje przedsiębiorstwo i skup się na jego rozwoju.