5 najważniejszych informacji na temat separatorów magnetycznych
17 sierpnia, 2022
Przedsiębiorstwa wszelkiego rodzaju stawiają na automatyzację procesów. W związku z tym w zakładach przemysłowych znaleźć można szeroki przekrój urządzeń usprawniających pracę, pozwalających na wzrost jej efektywności. Dzisiaj na tapet bierzemy separatory magnetyczne, skupiając się na 5 najważniejszych kwestiach związanych z nimi.
Czym są separatory magnetyczne? Jakie metale wyodrębniają?
Na samym początku konieczne jest wyjaśnienie, czym są separatory magnetyczne. Są to urządzenia, które służą do usuwania metalowych zanieczyszczeń z substancji stałych (mieszanym dużych elementów, jak i drobnicy oraz pyłów) bądź płynnych. Zamontowane są w nich silne magnesy lub elektromagnesy, które generują pole magnetyczne przyciągające większe i mniejsze kawałki metali.
Producent separatorów magnetycznych ma w swojej ofercie zróżnicowane rozwiązania. W zależności od zastosowanego przyciągane mogą być: cząsteczki żelaza i stali, zanieczyszczenia ze stali nierdzewnej oraz metale nieżelazne, nazywane także kolorowymi.
Rola separatorów magnetycznych w firmie
Wspomniano wcześniej, że separatory magnetyczne wykorzystywane są do usuwania metalowych zanieczyszczeń z wszelkiego rodzaju substancji. Dzięki nim możliwe jest pozbycie się cząstek metalu ze wszelkiego rodzaju półproduktów oraz produktów, a do klienta dostarczany jest bezpieczny, pełnowartościowy produkt. zmniejszone jest ryzyko wycofania partii. Maleje także liczba składanych przez nabywców reklamacji lub pozwów sądowych, gdy metalowy element w produkcie zagrażał jego życiu i zdrowiu.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że zastosowanie separatorów magnetycznych pozwala na zmniejszenie liczby usterek maszyn oraz przestojów w produkcji. W wielu przypadkach metalowe opiłki oraz większe części mogą spowodować awarię wykorzystywanych w zakładzie urządzeń. Stwarzają one także zagrożenie pożarowe, będące ogromnym niebezpieczeństwem dla pracowników, maszyny, sąsiadujących urządzeń i budynków przedsiębiorstwa.
W jakiej branży sprawdzą się separatory magnetyczne?
Nie sposób znaleźć zamknięty katalog typów przedsiębiorstw, w których zastosowanie mogą mieć separatory magnetyczne, ponieważ, jak będzie można zauważyć niżej, jest to bardzo szeroka grupa produktów, które wykorzystywane są w wielu typach zakładów. Bardzo często montowane są w sortowniach odpadów komunalnych, przedsiębiorstwach związanych z przemysłem spożywczym, farmaceutycznym oraz tytoniowym. Dodatkowo separatory magnetyczne sprawdzają się w branżach:
– tworzyw sztucznych,
– mineralnej,
– papierniczej,
– drzewnej,
– górniczej i wydobywczej,
– paliw alternatywnych.
Separatory magnetyczne mogą mieć także zastosowanie we wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwach związanych z przetwarzaniem i obróbką metali.
Rodzaje separatorów magnetycznych
Na rynku znaleźć można szeroką gamę produktów, które dobierane są do potrzeb oraz specyfiki danego przedsiębiorstwa. Wśród nich wyróżnić można:
– separator elektromagnetyczny taśmowy oraz blok magnetyczny do oddzielania metali z materiałów sypkich transportowanych na przenośnikach taśmowych lub wibracyjnych,
– bęben magnetyczny do oczyszczania materiałów sypkich przewożonych na przenośnikach taśmowych
– płytę magnetyczną stosowaną do substancji sypkich,
– separator magnetyczny płytowy oraz stożkowy przeznaczony do usuwania zanieczyszczeń żelaznych z materiałów sypkich transportowanych grawitacyjnie lub pneumatycznie (a także sito magnetyczne do substancji drobnoziarnistych),
– separator bębnowy do oddzielania metali z materiałów sypkich średnio i drobnoziarnistych,
– separator wiroprądowy mający zastosowanie do produktów sypkich lub rozdrobnionych,
– rekuperator magnetyczny wykorzystany do oddzielania zanieczyszczeń ferromagnetycznych z surowców płynnych,
– filtr magnetyczny do usuwania zanieczyszczeń żelaznych z surowców płynnych lub półpłynnych transportowanych w rurociągach ciśnieniowych.
—
Artykuł sponsorowany