Co jest rosyjskie w Polsce?

Rosyjski kapitał nad Wisłą - brzmi groźnie. Nie ma jednak zbyt wielu powodów do obaw. O ile ruskich agentów i można u nas znaleźć co nie miara o tyle przedsiębiorstw i ich marek już nie tak wiele. Są oczywiście obszary, w których Rosja ma znaczącą pozycję, ale próżno jej szukać na górnych półkach w osiedlowych sklepach.

 

Polityka Putina, a wybieranie rosyjskich produktów

W dobie wydarzeń na Ukrainie i w Gruzji, niemal każdy potępia rosyjską politykę względem byłych republik radzieckich. Większość z nas popiera wprowadzenie europejskich sankcji na Rosję i inne próby nacisku na agresywne mocarstwo.

Z drugiej strony, te same osoby na co dzień sięgaja po rosyjskie produkty, nie będąc nawet tego świadomymi i przez to wspierają rosyjskie firmy. Poniżej postramy się przybliżyć najważniejsze marki i firmy będące obecnie w posiadaniu rosyjskiego kapitału.

Dla lubiących słuchać: "Krótko i na temat" - Co jest ruskie w Polsce?

Dla lubiących czytać - lista rosyjskich marek

0. 

Rosyjski węgiel

Zanim przejdziemy do konkretnych marek i firm, należy powiedzieć parę słów o rosyjskim węglu. Zapewne skusił on już całe rzesze ludzi, ze względu na niższą cenę. Nie każdy jednak ma świadomość, że za tą ceną kryje się po prostu niższa jakość. Jest to węgiel mniej kaloryczny, dający mnie ciepła z tej samej ilości materiału. Warto więc przez zakupem poszukać jednak węgla oznaczonego jako polski.

 

1. 

 Lukoil - rosyjska sieć stacji benzynowych. W Polsce ma około 120 placówek. 

 

 

2. 

 Producent "polskich" wódek, jednak od niedawna w rękach Russian Standard, czyli największego producenta alkoholi w Rosji. Wytwarza on takie marki jak: Żubrówka, Soplica, Absolwent, Bols, Palace czy Royal.

W ich władaniu są również popularne alkohole zagraniczne:

Wina: Carlo Rossi, Sutter Home, Shiraz, Cabernet Sauvignon, Zinfandel, Pinot Grigio, Barefoot .

Piwa: Budweiser, Corona.

Whisky: Grant's, The Balvenie, Glenfiddich, Tullamore Dew, Old Smuggler, William's.

Koniaki: Camus, Remy Martin.

Brandy: Torres.

Rum: Senorita.

Tequile: Sierra, Patron.

Giny: Finsbury, Hendrick's.

A także: Cinzano, Grappa Primavera, Metaxa, Old Pascas, Canario, Ouzo, Piper Heidsieck  

 

3.

Gry od CENEGA

Gry od CENEGA - Firma Cenega N.V. od 2005 roku należy do rosyjskiej grupy 1C, co oznacza, że na takich kultowych tytułach jak Assasin Creed, Civilisation, FarCry, Total War, Anno czy Dark Souls zarabiają Rosjanie. Co prawda CENEGA jest jedynie dystrybutorem, ale warto mieć i to na uwadze. Ooo zgrozo!

 

4. 

Rosyjskie produktyKari i Centro - mamy też coś dla Pań. Dwie marki obuwnicze, które od 2012 roku dostępne są w Polsce. Obie są rdzennie rosyjskie.

 

 

 

 

 

5. 

Kaspersky rosyjska firmaKaspersky Lab - jeden z największych na świecie producentów oprogramowania antywirusowego. Marka zdecydowanie doceniana, nie tylko w Polsce. Czy jednak nie można znaleźć czegoś równie dobrego pochodzącego z bardziej przyjaznego dla nas kraju? Naszym zdaniem na pewno!

 

6.

Rosyjski antywirusOutpost - marka oprogramowania antywirusowego należąca do petersburskiej firmy Agnitum Ltd. Oprogramowanie mniej znane od Kasperskiego, ale podobnego jak on pochodzenia.

 

 

 

 

7.

Ruski antyvirusDr. WEB - kolejna marka antywirusa stworzonego przez moskiewską firmę Doctor Web.

 

 

8. 

Rosyjski butikOodji - kolejna marka odzieżowa. W Polsce ma jedynie nieco ponad 10 punktów, ale wspierając ją zakupowo na pewno stworzyłaby kolejne.

 

 

9. 

Rosyjskie filtry do wody

 

Aquaphor - filtry do wody z kraju Puszkina.

 

 

10. 

Rosyjski komunikatorKomunikator Telegram, okrzyknięty w polskim internecie hitem, który prześcignie kupionego przez Facebooka WhatsApp'a. Na pewno bracia Durov byliby z tego faktu zadowolenii.

 

 

 

 

11.

 

 

Oczywiście nie można pominąć rosyjskich linii lotniczych Aeroflot, którymi można polecieć chociażby z Okęcia.

 

 

12.

                                                                                            Również warto wymienić dwie duże firmy budowlane, w których znaczne udziały ma przyjaciel Putina Oleg Deripaska - Strabag i Hochtief.

 

 

13.

                                                               

Apteczka Babuszki Agafii to również rosyjska marka. 

 

 

14

Musztarda Rustica - mało popularna w Polsce.

 

 

 

 

Są jeszcze firmy nierosyjskie, ale produkujące w tym kraju. Poniżej przykłady.

 

15. 

Nokian - marka opon. Co prawda fińska, jednak jedna z jej największych fabryk znajduje się właśnie w Rosji. 

 

16. 

Unilever w Rosji

 

Niektóre produktu koncernu Unilever. Na pewno dezodoranty Rexona i Dove. Przypuszczalnie mogą to być również margaryny (Rama i Kasia), ale informacja ta jest jeszcze niepotwierdzona.

 

 

 

 

PS. W komentarzach pisaliście o marce Prestigio. Pragniemy poinformować, że marka ta należy do białoruskiego biznesmena, stąd też nie mogła się ona znaleźć w powyższym zestawieniu.

Jak wiemy, lista ta jest na pewno niekompletna, jednak postaramy się ją systematycznie uzupełniać. Jeśli znacie jakieś inne rosyjskie marki to piszcie w komentarzach. Na pewno je dodamy.

Zachęcamy również wszystkich do wspomożenia naszej akcji poprzez Wolontariat, polegający na samodzielnym dodawaniu marek i firm do naszej bazy - [Zobacz szczegóły].

Autor: Tomasz Dziewulski




Inne artykuły, które mogłyby Cię zainteresować:
Które banki wciąż możemy nazywać polskimi? - zdecydowana większość działających w Polsce banków jest w rękach kapitału zagranicznego. Na całe szczęście, nie wszystkie. 
 Genialne uzbrojenie polskiej produkcji z czasów II wojny światowej - Polacy w 1939 posiadali znakomitą broń własnej konstrukcji, ale niestety wyprodukwali jej za mało.
Użytkownik Wolna Ukraina 2014-04-04 13:40:36
Nie wiem na ile "Kaspersky", bo Kaspersky Lab to międzynarodowa grupa działająca w prawie 200 krajach na świecie. Centrala firmy znajduje się w Moskwie, w Rosji, skąd nadzorowane są globalne operacje oraz rozwój działalności.
Użytkownik koj 2014-04-18 10:33:32
Outpost Security Suite
Kaspersky
Dr.Web International
Użytkownik helmut 2014-05-06 23:38:01
to zostanie na MKSvir z 1998r
Użytkownik Wojtek k 2014-05-16 00:14:55
Męskie dezodoranty Rexona i Dove są wyprodukowane w rosji (choć to Unilever)
Użytkownik Arturzwrocka 2014-08-03 15:23:07
gazu nie używać mamy????????????
Użytkownik Aga 2014-08-09 11:48:27
proszę dodać firmę odzieżową Oodji. Ma oddziały w wielu miastach w Polsce.
Użytkownik ja 2014-08-09 12:06:36
jeszcze producent odzieży sportowej Bosco Group
Użytkownik szcz 2014-08-11 22:46:42
Nie kupuje, nie bede kupował i korzystał z produktów tego chorego narodu .
Użytkownik Franek84 2014-08-12 09:50:39
AQUAPHOR - dzbankowe filtry do wody i wkłady filtrujące.
Dostępne w sieciach handlowych np.Carrefour. Polskie są lepsze.
Użytkownik Nie Wspieram !!!!!!! 2014-08-13 22:00:11
Musimy sie zjednoczyc nie kupujemy ....
Użytkownik Majka 2014-08-15 21:54:38
A ja głupia miesiąc temu zrobiłam zakupy w Cari... Jutro idę zwrócić ten ruski chłam :D
Użytkownik artx 2014-08-15 23:43:07
Nie jeździjcie samochodem kiedy tego absolutnie nie potrzeba. 90proc. ropy do rafinacji i 60proc. LPG jest importowane z Rosji.
Można też oszczędniej gotować na gazie ziemnym, a w zimie przykręcić ogrzewanie, będzie przy okazji zdrowiej.
Użytkownik Dżordż 2014-08-16 00:33:59
A może pójdźmy krok dalej i wspierajmy nasze rodzime firmy, kupujmy produkty ze 100% kapitałem Polskim. A nie, zaraz, przecież byśmy z głodu zdechli....
Użytkownik michalc 2014-08-16 08:37:59
Z tymi oponami to pojechali.... Nokian są produkowane w Rosji ale Michelin też, tak samo jak w PL ( w Olsztynie ) i innych miejscach na całym świecie. Bojkot w tym wypadku nie ma żadnego sensu.
Użytkownik meko12 2014-08-16 09:08:30
Jem jabłka i popijam cydrem na złość kacapom
Użytkownik viki 2014-08-16 09:41:07
a czego nie kupowaliście jak napadali na Wietnam, Irak, Afganistan itd
Użytkownik Wieniu 2014-08-16 12:17:06
Dziwię się że nikt nie pisze o firmie Prestigio. To bardzo popularne w naszym kraju tablety smartfony i czytniki książek. Obecnie firma bardzo mocno tuszuje swoje pochodzenie ale bez problemu znajdziemy informacje na jej temat. Co ciekawe ja korzystam z czytnika książek ukraińskiego producenta PocketBook. Nie wiem czy z racji wojny przenieśli się do rosji. Ale i tak największe centrale ma w zachodniej europie.
Jest też ruska firma Vision produkująca szemranej jakości suplementy diety.
Użytkownik marian.. 2014-08-16 12:36:41
No i po szaleństwach płk.putina przestałem tankować na stacjach Lukoil parę groszy tam jest tańsze, może to wyglądać śmiesznie ale na Ukrainie te tankowania a właściwie ich brak ruskim odbiły się czkawką.
Użytkownik rysiek 2014-08-16 12:58:07
#Arturzwrocka
gazu nie używać mamy????????????

Chłopie z taką stylistyką to pewnie z Jenisiewa klepiesz?
Wróć do książek dla pierwszoklasistów, poczytaj a potem pisz, bo czuć kacapem na kilometry.
Użytkownik Wien 2014-08-16 12:58:38
Dziwię się że nikt nie pisze o firmie Prestigio. To bardzo popularne w naszym kraju tablety smartfony i czytniki książek. Obecnie firma bardzo mocno tuszuje swoje pochodzenie ale bez problemu znajdziemy informacje na jej temat. Co ciekawe ja korzystam z czytnika książek ukraińskiego producenta PocketBook. Nie wiem czy z racji wojny przenieśli się do rosji. Ale i tak największe centrale ma w zachodniej europie.
Jest też ruska firma Vision produkująca szemranej jakości suplementy diety.
Użytkownik Wien 2014-08-16 13:26:27
Komunikator Telegram kontrolowany obecnie przez rząd rosji. Oprogramowanie FineReader.
Użytkownik fjkfgkh 2014-08-16 16:23:36
i ruskie szlugi
Użytkownik Joanna 2014-08-20 09:16:19
A ja się pytam, kto pracuje w tych wszystkich firmach rosyjskich? Rosjanie??? Nie! Polacy. Czyli bojkotując rosyjskie firmy pozbawiamy pracy wiele tysięcy Polaków, którzy następnie tracąc dochód nie mogą kupić, na przykład, polskich produktów, więc osłabiamy i naszą gospodarkę. Brawo dla autora.
Użytkownik pytam 2014-08-20 21:35:50
Co można powiedzieć o idiocie , który im te marki sprzedał ?Zobaczcie jakie jeszcze mamy Polskie firmy czy marki.....Ano bardzo niewiele....Widzieliście w supermarketach w Polsce owoce polskie ;jabłka ,gruszki ,śliwki ,wiśnie czy czereśnie ? Mało prawda?Ktoś im pozwolenie na działalność wydał nie zabezpieczając polskich interesów......Sami sobie embargo nakładamy... Kto siebie nie szanuje tego nikt nie szanuje
Użytkownik Bartłomiej 2014-08-21 09:50:27
Joanna napisała:
A ja się pytam, kto pracuje w tych wszystkich firmach rosyjskich? Rosjanie??? Nie! Polacy.

Przyjmując twój tok myślenia pomijasz ważną kwestię. W polskiej firmie pracują:
- polscy wysokopłatni specjaliści
- polscy menadżerowie i dyrektorzy
- polscy księgowy
- polscy parobkowie
A w rosyjskiej jedynie polscy parobkowie. Do tego zysk zamiast na inwestycję w Polsce wraca do Putina.

PS. A jakby przez rok nikt nie kupił benzyny na jednej ze stacji Łukoil to po roku byśmy tam mieli Orlena i zapewne tych samych polskich pracowników.
Użytkownik Mariusz 2014-08-21 19:36:56
Serce się raduje czytając Wasze wpisy...! :) Widać na to forum nie dotarli jeszcze agenci putina jak na innych portalach... Tak trzymajcie...! :)
Użytkownik mxxxxxxxxxx 2014-08-23 08:58:51
należy dodać wina carlo rossi oraz areofłot rosyjskie linie lotnicze
Użytkownik mxxxxxx 2014-08-24 13:29:58
Strabag, Hochtief to firmy budowane którego udziałowcem jest Oleg Deripaska
Użytkownik concerned 2014-08-26 16:46:34
skoro to rosyjska korporacja w siedzibę w moskwie, to czy jest możliwe, że zainstalowanie pakietu Kaspersky umożliwia otwarcie potencjalnego backdoora do inwigilacji komputerów przez ichnie służby? i nie chodzi o indywidualnych userów, co o administrację i przemysł
Użytkownik Agga 2014-08-26 21:25:15
Należy jeszcze dodać rosyjskie kosmetyki, jak te z serii receptur babuszki Agafii, czy musztardę Rustica.
Użytkownik smakosz 2014-08-27 23:41:02
Jeszcze 4 dni temu wódka Soplica na Wikipedii miała wpisanego ruskiego właściciela , obecnie nie . Czyli zadziałało , bravo , udało się . Nie pić ruskich wódek , nie kupować ruskich produktów . Apel do wszystkich polaków .
Użytkownik chocim 2014-09-03 00:22:33
Nigdy nie kupię żadnych produktów z tego bandyckiego kraju
Użytkownik Pawel 2014-09-03 00:36:07
Uwaga na ruskich t roli trzeba zrobić listę wszystkich ruskich
produktów
Użytkownik Jan 2014-09-08 00:48:39
Popieram, nie kupie nic co rosyjskie.
Użytkownik Prawdziwy Polak Słowianin 2014-09-17 11:13:22
Prawdziwi Polacy Słowianie - kochają wszystkich innych Słowian, w tym Mateczkę Rosję i Słowiański Naród Rosyjski! A hitlerowcom co Rosji i Rosjan nienawidzą - Trybunał Norymberski!
Użytkownik Tomasz 2014-10-23 10:34:44 IP: 195.205.6.*
proponuje dopisać Ładę.
Użytkownik Mimi 2014-10-23 12:26:46 IP: 80.48.120.*
Dobrze, że powstał taki artykuł. Teraz wiem co kupować. Jak już powiedzieliście czego nie kupować dla pełnego obrazu napiszcie jeszcze co koniecznie trzeba kupować, trochę marek amerykańskich mamy. Ta żółć odebrała wam rozum.
Użytkownik slavko 2014-10-23 21:34:38 IP: 83.27.0.*
firma novatek, notabene objeta sankcjami ma swoja bocznice przeładunkowa koło kielc , napełniaja butle lng w Polce. Nie kupowacod nich!!! www.novatek.pl
Użytkownik lukas 2014-12-05 21:30:51 IP: 62.29.128.*
Połowa z tych produktów ma dobrą jakość i przyzwoitą cenę. Dla widzimisie polityków nie będę kupował gorszych/droższych produktów z USA/UE. PS: w korporacji w której pracuje kasperskiego nie wyrzucą nie ma bata. Po za tym jeśli chcecie obniżać swój standart życia bo media tak każą proszę bardzo. Ja na pewno nie będę! Moja kasa i mój wybór.
Użytkownik Rumianek 2015-02-06 11:54:05 IP: 164.127.192.*
Ci co wierzą w tę artykuły nie myślą, nie znają się kompletnie na polityce! Żałosne to wszystko! Ameryka Was potępi!
Użytkownik marek 2015-03-05 01:01:23 IP: 83.25.214.*
Santander Bank
Użytkownik Pytek 2015-03-21 15:33:56 IP: 31.0.3.*
A białe niedźwiedzie?
Użytkownik DartAnian 2015-03-27 05:16:46
marku Santander Bank jest Hiszpański.

Na pewno niedługo będziemy go u siebie mieli więcej, jak tylko zlikwiduje markę Banku Zachodniego WBK...
Użytkownik Przeciwny 2014-05-16 08:42:25 IP: 82.139.15.*
Nie zamierzam kupywać nic od tego chorego narodu ! Ludziom wydaję się , że to tylko jedna butelka , ale jak kilka tysiecy ludzi tak pomyśli to nagle to kilka tysiećy butelek a potem więcej i więcej , a putin się dozbraja.
Użytkownik Tatula 2014-08-12 16:25:51 IP: 83.23.0.*
Słusznie , że powstał taki artykuł . Nie miałam pojęcia o połowie tych marek !
Użytkownik delu 2015-04-24 21:58:05 IP: 79.185.16.*
AQUAPHOR są produkowane w Estoni i Petersburgu(gdzie mają jakieś większe biuro chyba) a firma jest z USA. Ja mam dznamek AQUAPHOR i jest wyprodukowany w Estoni, btw polecam filtry Dafi z rodzimych Kielc :D
Użytkownik buahahaha 2015-04-30 15:02:40 IP: 62.244.147.*
wasi dziadkowie z UB/SB byliby z was dumni
Użytkownik Heh 2015-09-17 06:37:53 IP: 31.186.91.*
Jesteście idiotami którzy dali się podejść zagrywkom państwa USA I nie tylko, jak łatwo sterować ludźmi... Wciskaja wam tę papkę w telewizji a wy to łykacie.
Użytkownik Alphanumerix 2015-10-23 20:04:27
> @Wien:
> Komunikator Telegram kontrolowany obecnie przez rząd rosji.

Nie prawda. Mało tego - komunikator Telegram powstał po to, by "rząd rosji" nie mógł go kontrolować i dobrać się do wiadomości użytkowników.

Pavel Durov, rosyjski biznesmen zafundował ekipie pracującej nad tym komunikatorem bardzo szczodrą dotację. Durov to ten sam, który musiał (pewnie z braku wyjścia) odsprzedać udziały swojej firmy innej firmie kontrolowanej przez rząd. Nie mówię że tak było, ale nie zdziwiłbym się, gdyby zrobił to "rządowi rosji" na złość tą dotacją :)

Więcej o samym komunikatorze możecie przeczytać na jego stronie (język angielski): https://telegram.org/faq
lub jak ktoś woli po polsku na jednym z branżowych portali: http://surething.pl/telegram-najbardziej-uniwersalny-komunikator-internetowy/

Serwery komunikatora z powodu troski o bezpieczeństwo danych nie są zlokalizowane w Rosji, ale w Niemczech.

A jeżeli ktoś dyskredytuje technologię tylko dlatego, że nie powstała w Polsce, albo że powstała "u wrogów", to jego wybór. Technologia to nie produkt.

Użytkownik anonymous 2015-11-22 18:30:34 IP: 37.190.216.*
Dziękuję rusofobie, od dzisiaj wszystkie te marki będę wspierał. .......rusofob j...y
Użytkownik john 2015-12-20 22:43:56 IP: 109.231.7.*
Ruskie kosmetyki są najlepsze.
Użytkownik john 2015-12-20 22:50:35 IP: 109.231.7.*
Polecam ruskie kosmetyki są naprawdę rewelka, oparte na naturalnych surowcach. Apteka Agafji i inni producenci z Rosji wytwarzają doskonałe kosmetyki do pielęgnacji ciała. Sztuczne produkty zachodnie to lipa, czysta chemia.
Użytkownik TeHa 2015-12-22 01:21:31 IP: 195.191.162.*
Kupuję polskie produkty, jeśli nie mam wyboru jakościowego - to obce. Staram się nie kupować rosyjskich. Nie mam nic do narodu rosyjskiego tylko do Putina i jego polityki.
Użytkownik Janek 2016-04-21 07:07:37 IP: 159.205.189.*
Nie kupuję niemieckich i izraelskich. Do rosyjskich nic nie mam - używam kaspersy'ego :))))))))))))
Użytkownik Asia 2016-05-14 04:16:39 IP: 188.146.70.*
Ja też uwielbiam rosyjskie kosmetyki i nie zamierzam z nich rezygnowac !!!!!!!!!!!!! Są super!!!!
J
Użytkownik Wojtek 2016-05-14 04:19:48 IP: 188.146.70.*
Moja zona tez chwali rosyjskie kosmetyki. Są tanie i dobre, naprawdę działają.
Użytkownik Filip 2016-07-29 22:23:30 IP: 78.131.161.*
Dawno nie spotkałem tak dużej ilości chorych zdesperowanych a zarazem zakompleksionych ludzi. Nie wystarczy że cały kraj w okresie jesienno-zimowo-wiosennym jest zagazowany i zabrudzony bo idioci ogrzewają domy, paląc wynglem ( świat się ogrzewa gazem), to jeszcze zacznijcie gotować na WYNGLU. Zachęcanie ludzi używania na własną niekorzyść gorszych oprogramowań zabiesp. przed wirusem jest nieodpowiedzialne a zarazem świadczące o głębokim patologicznym zakompleksieniu. Mówiąc o "zaprzyjaźnionych " krajach zastanowić się należy co myślą "zaprzyjaźnieni" o polakach. Otóż w większości krajów nic dobrego nie myślą a wręcz odwrotnie - uważają za cwaniaków, kombinatorów, zakompleksionych awanturników. Ludzie poszukajcie sobie dobrych lekarzy, może jeszcze nie jest za późno.
Użytkownik Darx 2016-08-11 06:22:10 IP: 82.160.64.*
jeszcze buty sprandi są ruskie
Użytkownik Polak 2016-08-21 05:53:03 IP: 82.143.154.*
Włąśnie z polskiego rynku zwijaja się Lukoil i firmy odzieżowo - obuwnicze.

Przepisz kod z obrazka

69fdc32742341f109a4a95001a3558e4